29. dubna 2017 9:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Salzburg, nebo Lipsko? Oběma se daří, do Ligy mistrů smí jen jeden

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Emil Forsberg z Lipska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emil Forsberg z Lipska | foto: Reuters

PRAHA Salzburg, nebo Lipsko? Společnost Red Bull, která oba fotbalové celky vlastní, bude nejspíš muset řešit zapeklitý problém. Do Ligy mistrů, kam mají týmy nakročeno, může dle regulí UEFA pouze jeden.

Na evropské poměry jde o poměrně nevídaný úkaz. Fotbalovou Ligu mistrů by v příští sezoně mohly hrát dva celky mající stejného majitele. Německé Lipsko i rakouský Salzburg, vlastněné společností Red Bull, jsou účasti v milionářské soutěži velmi blízko. Kvůli vzájemné propojenosti a úzké spolupráci mezi oběma kluby ale není vyloučené, že se v evropských pohárech představí v příští sezoně pouze jeden z nich.

RB Lipsko se za osm let své existence dokázalo s nápojovým gigantem v zádech vypracovat z páté nejvyšší soutěže až do bundesligy. Ve své premiérové sezoně se letos drží čtyři kola před koncem na druhém místě za suverénním mnichovským Bayernem, což by mu zajistilo účast ve skupinové fázi nadcházejícího ročníku LM. Kvalifikaci má saský klub již jistou, k přímému postupu mu stačí uhrát šest bodů.

Do nejprestižnější evropské soutěže má nakročeno také Salzburg. Ligu, do jejíhož závěru zbývá šest kol, vede o úctyhodných patnáct bodů. Úřadující rakouský mistr tak potřebuje k obhajobě titulu, jež by znamenala nasazení do 3. předkola LM, už jen jediné vítězství. V lize přitom v jarní části ještě neprohrál, pouze jedinkrát remizoval, a postup je tak téměř jistotou.

Jeden z celků sponzorovaných Red Bullem ovšem může o svou účast kvůli předpisům UEFA přijít. Důvod? LM totiž nesmí současně hrát kluby ovládané jedním majitelem, mimo jiné proto, aby se předešlo situacím, kdy by došlo ke zmanipulování výsledku.

V Lipsku zatím nervozita z toho, že by o vytoužené souboje s evropskou elitou přišli, nepanuje. „Žádné signály od UEFA nemáme. Pokud se kvalifikujeme, nebojíme se, že bychom v příští sezoně v Evropě nehráli,“ řekl německé zpravodajské agentuře SID výkonný ředitel Oliver Mintzlaff. Mimo jiné muž, který byl ještě před dvěma týdny zároveň zodpovědný za všechny fotbalové kluby Red Bullu. Svého postu se však právě z důvodu možné diskvalifikace Lipska z pohárů raději vzdal. Nikdo z vysoce postavených manažerů totiž nesmí být dle regulí současně zapojen ve vedení obou celků.

UEFA tuto záležitost zatím odmítá komentovat. Označila ji za „hypotetickou“ a vyjádří se k ní až začátkem června. Tedy ve chvíli, kdy bude znám kompletní seznam týmů, které se v nadcházející sezoně zúčastní evropských soutěží.

Upřednostní spíš Lipsko

V článku pět o zachování integrity v regulích asociace se nicméně přesně píše, že „žádný klub, který se účastní soutěže klubu UEFA, nesmí přímo nebo nepřímo držet nebo obchodovat s cennými papíry nebo akciemi jakéhokoli jiného klubu, který se účastní soutěže klubů UEFA“. Směrnice níže dále uvádí, že dojde-li k nesplnění těchto kritérií, evropské poháry si zahraje pouze jeden z těchto klubů. Taková pravidla platí minimálně do roku 2018, kdy UEFA bude rozhodovat o jejich inovaci.

Jak se unie vedená Slovincem Aleksandrem Čeferinem nakonec rozhodne, není jisté. Ve hře zůstává i varianta, že by do soutěže připustila oba kluby. Kdyby si ale musel Red Bull vybrat, koho ze svých zástupců do Evropy pošle, dost pravděpodobně by to bylo Lipsko. K Salzburgu má sice zakladatel společnosti Dietrich Mateschitz osobní vztah, ostatně sám je Rakušan, saský celek ovšem disponuje teoreticky větší šancí na úspěch. Jeho hráči jsou navíc pro fotbalový trh více zajímaví, neboť německá bundesliga dosahuje mnohem vyšších kvalit než ta rakouská.

  • 2Diskuse


Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63


Najdete na Lidovky.cz