Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Šachtar běduje po vyřazení z Evropské ligy nad spálenými šancemi

16:44
PRAHA - Fotbalisté Šachtaru Doněck s českým reprezentantem Tomášem Hübschmanem mohou už po třetím kole Evropské ligy zapomenout na obhajobu titulu. Poslední vítěz Poháru UEFA, jak se soutěž do minulé sezony jmenovala, pohořel v domácí odvetě proti anglickému Fulhamu při zakončení a po remíze 1:1 upadl do chmurné nálady. Ambiciózní klub tak brzké vyřazení nečekal.

Český záložník Šachtaru Doněck Tomáš Hübschman foto: ČTK

"Pro celý tým je to těžká rána. Popravdě jsme teď všichni pořádně naštvaní, protože jsme chtěli postoupit dál. Každý z nás se cítí špatně, ale za dva dny máme ligu a musíme jít dál," řekl záložník Darijo Srna.

Domácí po zápase bědovali nad zoufalou produktivitou. Nemohli pochopit, že jim k úspěchu nestačilo ani 24 střeleckých pokusů. "Možná jsme potřebovali více štěstí. Je těžké něco říkat po takovémhle utkání, protože Fulham nebyl lepší. Nechci vychvalovat náš tým, ale všichni viděli, že byl Šachtar lepší a měl postoupit," podotkl obránce Razvan Rat.

Evropská liga - zápas AS Řím a Panatinaikosu

Kouč Mircea Lucescu marně vzpomínal, zda podobný zápas ve své bohaté kariéře už někdy zažil. "Je těžké komentovat utkání s takovými statistikami. Zahrávali jsme 16 rohů, soupeř žádný. Vypálili jsme 24 střel, soupeř jen čtyři. Na takovéhle úrovni prostě zaplatíte za každou chybu, dnes jsme byli potrestáni," litoval Lucescu.

Kouč hostů Roy Hodgson si vychutnával zřejmě nejhezčí okamžiky trenérské kariéry. "Nemohu vyloučit, že až skončím s trénováním, tak označím právě tento zápas za nejlepší ve své kariéře," prohlásil dvaašedesátiletý stratég, který v minulosti vedl Inter Milán nebo švýcarskou a finskou reprezentaci. Nejkvalitnějšího soupeře však prý potkal až nyní. "Šachtar je nejlepší klub, s kterým jsem se během kariéry setkal. Jeho fanoušci mohou být na tým pyšní. Jsem si jistý, že Šachtar brzy dosáhne na velký úspěch," dodal Hodgson.

Vedle Šachtaru nezvládl nástrahy třetího kola ani AS Řím, který přišel o dlouhou sérii domácí neporazitelnosti. Italský celek proti Panathinaikosu Atény rychle smazal jednobrankové manko z úvodního duelu, ale v závěru první půle třikrát inkasoval. "Pevně jsme drželi utkání ve svých rukou, ale nechali jsme si ho vzít. Měli jsme šestiminutové zatmění, šest minut šílenství. To samé nás potkalo v Aténách, je to neuvěřitelné," zlobil se kouč Claudio Ranieri, který den před utkáním mluvil o vítězné trofeji, ale odvážné myšlenky ho rychle opustily.

Evropská liga - zápas Salcburku se Standardem Lutych

Panathinaikos oslavoval devatenáctiletého Sotirise Ninise, který se podílel na všech třech gólech. "Je to fantastický hráč, opravdový talent. Dnes ukázal, že je budoucností řeckého fotbalu," pochválil spoluhráče Francouz Djibril Cissé. Další favorité ve čtvrtek nezaváhali. Juventus Turín už překonal zklamání z nepovedeného vystoupení v Lize mistrů a v Evropské lize si chce napravit reputaci. K postupu do osmifinále mu stačila proti Ajaxu Amsterodam bezbranková remíza, rozhodující náskok si totiž vypracoval na soupeřově hřišti.

"Chtěli jsme i doma vyhrát, ale udrželi jsme čisté konto a jsme šťastní," uvedl český bek Zdeněk Grygera, který si zahrál proti svému bývalému klubu. Duel si užil. "Ukázali jsme, jak důležitá je pro nás tato soutěž. Proti Ajaxu to byla velká výzva. Teď máme Fulham, a to by také měly být pěkné bitvy," dodal Grygera.

Na příští kolo se mohou těšit i další Češi. Hamburk s kapitánem Davidem Jarolím a jeho jmenovcem Rozehnalem se střetne s bruselským Anderlechtem, kde působí Ondřej Mazuch, Lukáš Mareček a rekonvalescenti Jan Polák s gólmanem Danielem Zítkou. Tomáš Ujfaluši se s Atlétikem Madrid chystá na duel proti Sportingu Lisabon a Wolfsburg, jehož dres obléká Jan Šimůnek, vyzve Kazaň.

Výsledky odvetných utkání 3. kola Evropské ligy

Anderlecht Brusel - Athletic Bilbao 4:0
Branky: 4. Lukaku, 27. vlastní San José, 49. Juhász, 68. Legear. Rozhodčí: Einwaller (Rak.). Poločas: 2:0. První zápas 1:1, postupuje Anderlecht.

Olympique Marseille - FC Kodaň 3:1
Branky: 62. a 78. Koné, 43. Ben Arfa - 87. Almeida. Rozhodčí: Gakir (Tur.). Poločas: 1:0. První zápas 3:1, postupuje Marseille.

AS Řím - Panathinaikos Atény 2:3
Branky: 12. Riise, 67. De Rossi - 40. z pen. a 45.+1 Cissé, 43. Ninis. Rozhodčí: Bruno Paixao (Por.). ČK: 90. Katsuranis (Panathinaikos). Poločas: 1:3. První zápas 2:3, postupuje Panathinaikos.

Šachtar Doněck - Fulham 1:1
Branky: 69. Jadson - 33. Hangeland. Rozhodčí: Moen (Nor.). ČK: 90.+4 Murphy (Fulham). Poločas: 0:1. První zápas 1:2, postupuje Fulham.

Unirea Urziceni - Liverpool 1:3
Branky: 19. Fernandes - 30. Mascherano, 41. Babel, 57. Gerrard. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.). Poločas: 1:2. První zápas 0:1, postupuje Liverpool.

PSV Eindhoven - Hamburk 3:2
Branky: 2. Toivonen, 43. Dzsudzsák, 90. Koevermans - 46. Petrič, 79. Trochowski z pen. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 57. Dzsudzsák - 74. Demel. Poločas: 2:0. První zápas 0:1, postupuje Hamburk.

Galatasaray Istanbul - Atlético Madrid 1:2 (0:0) Branky: 66. Keita - 63. Simao, 90. Forlán. Rozhodčí: Rocchi (It.). ČK: 82. Erkin (Galatasaray). Polocas: 0:0. První zápas 1:1, postupuje Atlético.

Hapoel Tel Aviv - Rubin Kazaň 0:0
Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas 0:3, postupuje Kazaň.

Juventus Turín - Ajax Amsterodam 0:0
Rozhodčí: Duhamel (Fr.). První zápas 2:1, postupuje Juventus.

Wolfsburg - Villarreal 4:1
Branky: 10. Džeko, 15. vlastní A. López, 42. Gentner, 64. Grafite - 30. Capdevilla. Rozhodčí: Tudor (Rum.). Poločas: 3:1. První zápas 2:2, postupuje Wolfsburg.

Salcburk - Standard Lutych 0:0
Rozhodčí: Kelly (Ir.). První zápas 2:3, postupuje Lutych.

Werder Brémy - Twente Enschede 4:1
Branky: 15., 20. a 58. Pizarro, 27. Naldo - 33. De Jong. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). Poločas: 3:1. První zápas 0:1, postupují Brémy.

Fenerbahce Istanbul - Lille 1:1
Branky: 35. Emre - 85. Rami. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Poločas: 1:0. První zápas 1:2, postupuje Lille.

Sporting Lisabon - Everton 3:0
Branky: 64. Veloso, 76. Mendes, 90.+4 M. Fernández. Rozhodčí: Jefet (Izr.). Poločas: 0:0. První zápas 1:2, postupuje Sporting.

Valencie - FC Bruggy 3:0 po prodl.
Branky: 97. a 117. Pablo Hernández, 1. Mata. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Poločas a prodloužení: 1:0, 0:0. První zápas 0:1, postupuje Valencie.