11. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šachový skandál. Kovalyovovi nadávali do cikánů kvůli šortkám, odjel ze SP

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Anton Kovalyov (vlevo) a Ind Višvánáthán Ánand. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anton Kovalyov (vlevo) a Ind Višvánáthán Ánand. | foto: YouTube

PRAHA Vyřazení mistra světa Magnuse Carlsena už ve třetím kole šachového Světového poháru v Tbilisi zastínila lehce bizarní aféra kolem Kanaďana Antona Kovalyova. Ten turnaj dobrovolně opustil na protest proti urážkám, kterými jej počastoval pořadatel za to, že Kovalyev přišel k utkání v šortkách.

Pětadvacetiletý šachový velmistr Anton Kovalyov se chystal k partii třetího kola Světového poháru v gruzínském Tbilisi proti Izraelci Maximu Rodhsteinovi, k šachovnici ale nakonec usedl jen druhý jmenovaný.

Kovalyova totiž na chodbě zastavil vrchní rozhodčí turnaje a upozornil jej na nevhodné oblečení - Kanaďan s ukrajinskými kořeny totiž měl na sobě hnědobílé pruhované šortky. Situace se vyostřila, když se k rozhovoru obou mužů nachomýtl jeden z pořadatelů a současně prezident Evropské šachové unie Zurab Azmaiparashvili.

Vyjádření Antona Kovalyova k incidentu:

O tom, co se dělo potom, existují dvě verze. Azmaiparashvili tvrdí, že Kanaďana pouze upozornil na porušení dress codu mezinárodní šachové federace FIDE, kde je poněkud vágně popsána povinnost „vhodného vzezření šachistů“, a požádal jej, aby se šel na hotel převléknout. Podle svých slov ještě Kovalyova upozornil na to, že v opačném případě bude muset rozhodčí napsat zprávu na FIDE a šachistovi hrozí finanční postih.

Samotný hráč ale popsal celou situaci jinak: „Pak přišel Zurab, byl velmi agresivní, křičel na mě a použil rasistickou nadávku „cikáne“. K tomu několikrát opakoval, že mě FIDE potrestá,“ napsal Kanaďan na svůj facebook. Kovalyov se podle svých slov dál hájil, že v těchto šortkách mohl nastoupit jak ke dvěma předchozím utkání na tomto turnaji v Tbilisi, tak na předešlém ročníku Světového poháru. „To mi je jedno, jak jsi hrál před tím, teď jsem tady organizátor já,“ měl říct Azmaiparashvili Kovalyovovi nasupeně.

„V ten moment jsem se hodně naštval, ale nechtěl jsem udělat nic stupidního. Zeptal jsem se ho, proč je na mě tak zlý, a on odpověděl: ‚Protože jsi cikán‘,“ stojí v Kovalyovově prohlášení. Zurab Azmaiparashvili po incidentu kontroval, že přirovnání k „gypsies“ použil ve významu, že Kovalyov vypadal jako šašek. „Není v tom nic rasistického,“ ujišťoval funkcionář.

Faktem je, že namísto převlečení do schůdnějších dlouhých kalhot a návratu do turnajové budovy se Anton Kovalyov odhlásil z hotelu a vzal si taxík směr letiště. Maxim Rodhstein tak do další fáze SP v Tbilisi postoupil bez boje. Kovalyov se přitom v předchozím kole postaral o jedno z největších překvapení turnaje, když vyřadil vysoce favorizovaného exmistra světa Višvánáthána Ánanda z Indie.

Jak to tedy bylo s použitím slova „cikán“?

Celý incident, který ve zpravodajství například amerického deníku Washington Post zastínil vyřazení světové jedničky a mistra světa Magnuse Carlsena, mohl ale mít i drsnější dohru. „Jen si to představte, utkání má co chvíli začít a já jsem šikanován pořadateli, je mi vyhrožováno, že budu potrestán FIDE, křičí na mě a rasisticky urážejí. Co byste dělali v mé situaci? Myslím, že hodně lidí by tu osobu praštilo do obličeje, nebo jí aspoň vynadalo. Já se rozhodl odejít,“ napsal Kovalyov už z domova.

A důvod, proč kanadský šachista nasadil na tuto velevýznamnou akci ne příliš formální šortky? „Prostě jsem v poslední době přibral a moje kalhoty mi jsou malé,“ vysvětlil Kovalyov.

  • 3Diskuse




RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.