11. února 2007 16:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková vyhrála závod na pět kilometrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Martina Sáblíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková | foto: ČTK

HEERENVEEN Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na mistrovství světa ve víceboji v nizozemském Heerenveenu zvítězila na pětikilometrové trati. Časem 6:49,31 minuty překonala své osobní maximum a stanovila nový rekord dráhy, který sedm let patřil Němce Gunde Niemannové. Vítězství Sáblíkovou celkově posunulo na konečné páté místo ve víceboji.

Sáblíkové v přesvědčivém vítězství nezabránily ani zdravotní problémy, které ji trápily celý víkend a nebylo vůbec jisté, zda světový šampionát dokončí. "Bylo to něco nádhernýho. Když začali hlásit, že jedu na rekord dráhy, diváci mi pomáhali, ten aplaus v hale byl obrovský," řekla vítězka nejdelšího závodu v rámci víceboje.

Krátce po dojetí tipovala své konečné umístění na osmé místo, ale žádná ze soupeřek nebyla jejímu výkonu schopna konkurovat, což ji vyneslo až na pátou příčku. To je o čtyři pozice lepší umístění než její maximum z loňského roku v kanadském Calgary.

Svoji nejbližší soupeřku Claudii Pechsteinovou z Německa porazila Sáblíková o deset sekund a po závodě ohlásila útok na světový rekord na 5000 metrů na mistrovství světa, které se uskuteční v Salt Lake City. "Tahle pětka, to bylo něco neskutečného. Já vůbec nechápu, jak jsem to mohla zajet," dodala.

Spokojenost neskrýval ani trenér Petr Novák. "Tady byla 2,5 vteřiny od světového rekordu. Já říkám, že pojede jako první ženská pod 6:40. Na začátku sezony jsme vyhlašoval, že nechci atakovat světové rekordy, ale jestli to jde, tak proč ne," doplnil.

Mistrovství vyhrála Wüstová
Šampionkou se stala třetí žena z pětky Wüstová, jež k obrovské radosti domácích diváků zvítězila se ziskem 158,662 bodu. Světový primát přidala k titulu vicemistryně Evropy z Collalba, kde byla její jedinou přemožitelkou Sáblíková. Stříbrná pozice patří Němce Anni Friesingerové a bronzovou medaili vybojovala Kanaďanka Cindy Klassenová. Sáblíková se ziskem 162,405 bodu měla jen desetinový odstup od čtvrté Pechsteinové, od bronzové medaile ji však dělilo zhruba 23 vteřin.

lidovky, čtk
  • 2Diskuse