10. března 2007 0:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková je mistryní světa!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Martina Sablíková se raduje z triumfu na mistrovství světa se svým trenérem Petrem Novákem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sablíková se raduje z triumfu na mistrovství světa se svým trenérem Petrem Novákem. | foto: Douglas C. PizacČTK

SALT LAKE CITY Sen české rychlobruslařky Martiny Sáblíkové pokračuje. Na dráze v Salt Lake City získala zlato na mistrovství světa v závodu na 3000 metrů. Druhou Groenewoldovou z Nizozemska porazila o 32 setin.

Česká reprezentantka dnešním triumfem korunovala svou životní sezonu, v které zvítězila na evropském šampionátu ve víceboji a vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. Sáblíková může svou bilanci ještě vylepšit v neděli na trati 5000 metrů, která je její parádní disciplínou.

Devatenáctiletá závodnice z Vysočiny nastoupila do závodu na 3000 metrů v poslední dvojici s Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou, jež za ní byla druhá ve Světovém poháru. I když Sáblíková zaostala o více než sekundu za vlastním osobním rekordem z nedávného finále elitního seriálu v Calgary, svou soupeřku na dráze suverénně porazila o téměř sekundu a půl.

"Je to super, jsem šťastná," jásala v cíli Sáblíková. Kouč Petr Novák jí před startem řekl, že by rád slyšel českou hymnu. "Máme to, hymnu uslyšíš," usmívala se hned po dojezdu čtvrtá žena z olympiády v Turíně. V této sezoně trojku vyhrála při každém startu s výjimkou světového šampionátu ve vícebojích, kde ji trápily zdravotní potíže.

Dnes se ale porazit nenechala. Díky tomu, že startovala v poslední rozjížďce, znala časy svých konkurentek. "Přesto to byl nejtěžší závod. Tady chtěl vyhrát každý a všechny věděly, že Martinu mohou porazit jen na trojce. Na pětce, pokud se nic nestane, by neměly mít šanci," řekl Novák.

Jeho svěřenkyně sice až do 1800 metrů za Anchützovou lehce zaostávala, ale v závěru jasně dominovala. "Led byl hodně těžký a ostatní závodnice na konci odpadávaly," uvedla Novák.
Anschützová-Thomsová skončila nakonec až sedmá, na medaili nedosáhla ani další německá favoritka Claudia Pechsteinová, která obsadila čtvrté místo. Bronz vybojovala světová rekordmanka Cindy Klassenová z Kanady.

Ani druhá česká reprezentantka Andrea Jirků se v sedmnácti letech mezi elitou neztratila a skončila patnáctá.

Výsledky:
Ženy - 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 3:58,09, 2. Groenewoldová (Niz.) 3:58,41, 3. Klassenová (Kan.) 3:58,50, 4. Pechsteinová (Něm) 3:59,11, 5. Wüstová 3:59,74, 6. Van Deutekomová (obě Niz.) 4:00,50, ...15. Jirků (ČR) 4:09,78.
Lidovky.cz, ČTK
  • 49Diskuse
Najdete na Lidovky.cz