Sáblíková je bronzová, na ME ovládla závěrečný závod

13:57
HAMAR (Od našeho zpravodaje) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala bronzovou medaili z víceboje na mistrovství Evropy! Navrch přidala triumf v závěrečném závodě na 5000 metrů. V norském Hamaru znovu ukázala, že na olympijských hrách v Soči bude patřit k největším favoritkám.

Martina Sáblíková. foto: Reuters

Sáblíková v Hamaru splnila, co si předsevzala: vyhrála 5000 metrů a byla na stupních vítězů na 3000 metrů. Medaile z víceboje je bonusem. Uvědomme si, že šampionát absolvovala poprvé z plného tréninku. Na rozdíl od Nizozemek, které ladily na národní olympijskou kvalifikaci.

Z 19. místa po závodě na 500 metrů postoupila na 11. místo po trati 3000 metrů a na 8. místo po patnáctistovce. Pak přišel medailový útok na pětce.

Čtyřboj ovládla s obřím náskokem Nizozemka Ireen Wüstová, vítězka tří ze čtyř diciplin. "Tady byla Ireen ve víceboji neporazitelná. Ale olympiáda je až za čtyři týdny. Rozhodně jsme ve hře," říká Petr Novák, kouč Sáblíkové.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála závod na 5000 metrů.

Ve své rozjížďce na 5000 metrů Sáblíková deklasovala Marije Jolingovou, kterou porazila o půl oválu, tedy o 200 metrů! Byl to velký sólozávod české reprezentantky, při němž se časomíra zastavila na výkonu 6:58,13. V tu chvíli vévodila pořadí čtyřboje, přičemž na startu zbývaly poslední dva páry.

V tom dalším Nizozemka Valkenburgová a Ruska Skokovová záhy ztrácely natolik, že brzy bylo jasné: Ani ty Češku z vedoucí pozice nesesadí. Medaile, minimálně bronzová, byla jistá.

V posledním páru pak Ireen Wüstová ztvrdila své dominantní postavení v Hamaru, čas 7:03,40 byl na 5000 metrů třetí nejlepší a znamenal suverénní celkový triumf ve čtyřboji.

Její krajanka Nautová se pustila za vydatné počáteční pomoci Wüstové do souboje se Sáblíkovou na dálku a při průjezdech mezičasy ujížděla Češce až o 2,8 vtetřiny. Poslední kolo už měla Nautová výrazně pomalejší a finišovala za 6:59,32. Druhá příčka z trati 5000 metrů však pro ni znamenala i celkově stříbrnou medaili z víceboje, kterou uhájila o 3 vteřiny před Sáblíkovou.

Na 1500 metrů byla Sáblíková pátá

V úvodní disciplíně nedělního programu, závodě na 1500 metrů žen, byla předtím Sáblíková pátá. Jak je jejím zvykem, na patnáctistovce postupně zrychlovala, až k času 1:57,46. Ten byl úctyhodný vzhledem k tomu, že tuto trať půldruhého měsíce kvůli zranění třísel neabsolvovala.

"A to ještě tři kroku po startu zaškobrtla a ztratila tak dvě desetiny," hlásil kouč Novák. "Já jsem spokojený."

Ve své rozjížďce nechala daleko za sebou Polku Czerwonkovou a v celkovém pořadí si polepšila z 11. místa po prvním dni na osmé, když předstihla trojnásobnou evropskou šampionku Claudii Pechsteinovou, Rusku Dmitrijevovou i Polku Bachledovou.

Veteránka Pechsteinová se původně dokonce ani nekvalifikovala do finálového závodu na 5 000 metrů pro osm průběžně nejlepších žen.

Nedlouho po skončení závodu na 1500 metrů však odstoupila z víceboje prozatím třetí Ruska Šichovová, kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům. Do startovní listiny na 5000 metrů se tak "vmáčkla" i Pechsteinová - díky tomu, že z náhradnic měla nejlepší umístění na trati 3000 metrů.

Sáblíková, věděla, že aby dotáhla své snažení k bronzovému postu, musí porazit například Nizozemku Valkenburgovou, která okupovala tuto pozici, o 5,67 vteřiny. A na průběžně druhou Rusku Skokovovou potřebovala najet 13,5 vteřiny.

"Medaile bude. A já věřím, že může být i stříbrná," věštil Novák.

"Teď mě ale hlavně bolí nohy. Jdu si lehnout," řekla Sáblíková po chvíli, kdy zkoumala výsledkovou listinu.

Patnáctistovce opět dominovala Ireen Wüstová. Nizozemka vyhrála už třetí disciplínu v řadě - a v čase 1:54,87 navíc s více než dvouvteřinovou převahou.

Karolina Erbanová  obsadila časem 2:00,08 na 1 500 metrů 16. místo, a zůstala také v celkovém pořadí šestnáctá. Nesplnila tak svůj cíl probojovat se mezi 14 žen, které postoupí na březnové mistrovství světa vícebojařek v Heerenveenu.

"Rozběhla jsem to pomalu. Rozhodně jsem mohla jet rychleji, ale neberu nijak dramaticky, když jsem nepostoupila na mistrovství světa. Je lepší, že se mi něco takového stalo na patnáctistovce teď, než aby se to přihodilo na olympiádě."

Mistrovství Evropy v rychlobruslení ve víceboj v Hamaru (Norsko)

Muži: 1500 m: 1. Verweij (Niz.) 1:45,93, 2. Niedzwiedzki 1:46,16, 3. Brodka (oba Pol.) 1:46,19.

10.000 m: 1. Blokhuijsen (Niz.) 13:07,22, 2. Verweij 13:13,45, 3. Swings (Belg.) 13:17,41.

Konečné pořadí: 1. Blokhuijsen 149,196, 2. Verweij 149,251, 3. Bökko (Nor.) 149,894 ...30. Haselberger (ČR) 80,860.

Ženy: 1500 m: 1. Wüstová (Niz.) 1:54,87, 2. Skokovová (Rus.) 1:57,02, 3. Nautaová (Niz.) 1:57,28, ...5. Sáblíková 1:57,46, 16. Erbanová (obě ČR) 2:00,08.

5000 m: 1. Sáblíková 6:58,13, 2. Nautaová 6:59,32, 3. Wüstová 7:03,40.

Konečné pořadí: 1. Wüstová 159,736, 2. Nautaová 162,253, 3. Sáblíková 162,559, ...16. Erbanová 123,094, 25. Zdráhalová (ČR) 87,470.