Sáblíková dosáhla na zlato, je mistryní Evropy

13:19aktualizováno  15:12
Collalbo (Itálie) - Martina Sáblíková se stala mistryní Evropy ve víceboji. Česká reprezentantka vyhrála závěrečný závod na 5000 metrů v novém světovém rekordu na otevřeném oválu s časem 6:58,45 minuty a senzačně zlikvidovala na nejdelší trati čtyřboje i obrovský náskok dosud vedoucí Ireen Wüstové z Nizozemska.

Martina Sáblíková na trati 5000 metrů. foto: KOJI SASAHARAAFP

Také bodový součet 162,954 znamená po třídenním klání světový rekord pod širým nebem. V devatenácti letech se navíc Sáblíková stala nejmladší mistryní Evropy v historii. Sáblíková potřebovala na pětce porazit Nizozemku o 14,05 sekundy, a když jako první a nakonec i jediná pokořila hranici sedmi minut, musela čekat na výkon své soupeřky. Wüstová více než polovinu trati útočila na titul a ještě na mezičase 3400 metrů ztrácela jen dvě sekundy. Ale v závěru, který
je doménou nové šampionky, odpadla a ztratila na českou závodnici přes 16 sekund. Po přepočtu ji Sáblíková porazila o pouhých 23 tisícin bodu.

Čtvrtá žena z turínské olympiády z trati 5000 metrů potvrdila, že je specialistkou na delší disciplíny. Po devátém místě na pětistovce a šestém na trojnásobné trati vyhrála v sobotu rovněž ve světovém rekordu trojku a dnes konkurenci deklasovala. Nejbližší soupeřku Renate Groenewoldovou z
Nizozemska, nakonec celkově třetí, porazila o deset sekund. V Itálii skončilo dlouholeté panování německých reprezentantek, které pravidelně braly titul od roku 1999. Světová velmoc dokonce poprvé po 33 letech nezískala ani medaili. Týmová olympijská šampionka Daniela Anschützová-Thomsová skončila čtvrtá a obhájkyně titulu Claudia Pechsteinová pátá.

V oblíbeném Collalbu, kde často trénuje, si dnes Sáblíková životní úspěch příliš neužije a neabsolvuje zde ani slavnostní zakončení šampionátu plánované na 18. hodinu. Po skončení závodního programu se totiž s trenérem Petrem Novákem vydala z Bolzana leteckým speciálem na vyhlášení Sportovce roku v České republice, které se uskuteční dnes večer v Praze. Malým
vrtulovým letadlem Piper by se do metropole měli přesunout v podvečer. "Doufám, že vše stihneme," doufal Novák před několika dny, když rychlý přesun domlouval.