Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sáblíková cítí formu, nervozita z nejistoty ale stoupá

Sport

  10:30
RIO DE JANEIRO - Martina Sáblíková se v dějišti olympijských her v Riu de Janeiro intenzivně připravuje na možný start v cyklistické časovce, stále však netuší, zda se jí opravdu zúčastní. Rychlobruslařská hvězda má podle slov svého trenéra Petra Nováka životní formu, nervozita z nejistoty se však na ní začíná projevovat.

Martina Sáblíková vyhrála 23. června v Hodoníně časovku jednotlivkyň na mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice, foto: ČTK

„Těžko říct, jak na tom jsem,“ uvedla v rozhovoru pro MfDnes a Právo. Sáblíková se připravuje v tréninkovém azylu 180 km od Ria, ale ve čtvrtek přijela přímo do dějiště her, aby se setkala s prezidentem Milošem Zemanem.

„Fyzicky jsem na tom snad dobře. Jak se cítím psychicky, to je jiné. To se nedoplňuje. Mám těžké období. Poslední dva dny nespím, asi nervozitou,“ přiznala trojnásobná olympijská šampionka.

Sáblíková se původně domnívala, že si na loňském MS zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí před necelými dvěma měsíci ale vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala.

Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií. Česká reprezentantka teď musí čekat na verdikt Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS), která by měla o jejím zařazení do startovní listiny přímo v Riu jednat.

„Nejhorší je ta nejistota. Na normálním kole bych přes léto trénovala tak jako tak. Ale tady vlezu na časovkářský speciál, mám jet nějaké tempo a hlavu tíží, co všechno se děje. Pak přijdu večer do pokoje a všechno se to v ní zase mele,“ vysvětlovala Sáblíková.

Do Brazílie přicestovala se svým týmem minulý týden v sobotu a od té doby najela 500 kilometrů, polovinu z nich na cyklistickém speciálu. „Včera jela test časovky v členitém terénu průměrnou rychlostí 46 km/h. Cítím, že má na kole nejlepší formu v životě,“ řekl Novák, jenž věří, že jeho svěřenkyně psychický tlak ustojí a v závodě, pokud bude na startu, předvede výborný výkon.

Při krátké návštěvě Ria si Sáblíková projela i trať závodu. I když jen za normálního provozu. „Zajímají nás pasáže, které mají (stoupání) až 14 procent. I kvůli převodům. Vše jsme si nahráli na video,“ řekl Novák. V příštích dnech by se měl dozvědět, zda získané informace využije.

Český tým v sobotu podá žalobu k CAS kvůli startu Sáblíkové na OH

Tým v čele s expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem, který usiluje o start Martiny Sáblíkové v olympijské časovce, v sobotu podá žalobu ke zvláštnímu panelu Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Ten zasedá přímo v Riu de Janeiro a bude mít na rozhodnutí 24 hodin.

Šťovíček, jenž dnes odletěl do dějiště her, připustil, že hlavní pozornost a víru ve zvrat v celém případu už tým upírá tímto směrem. Přestože se v tomto týdnu snažil od Mezinárodní cyklistické unie (UCI) získat místo na startu středečního boje s chronometrem po Rusce Olze Zabelinské, která byla vyloučena kvůli dopingové minulosti.

Jenže mnozí ruští sportovci, kteří měli takto přijít o start pod pěti kruhy, se obrátili právě na zvláštní panel CAS, jenž začal zasedat již deset dnů před zahájením her. A hlavně kvůli ruským žalobám má hodně napilno. "Situace se tedy velmi rychle vyvíjí, po právní stránce nastává docela zmatek, ale s ohledem na běh času nás to vede k závěru, že žalobu k CAS podáme během zítřejšího dne," řekl ČTK Šťovíček.

Přestože Mezinárodní olympijský výbor ruské výpravě nařídil, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping, CAS rozhodl o neúčinnosti tohoto rozhodnutí. Ve čtvrtek arbitráž uznala odvolání ruských veslařů Anastasije Karabelščikovové, Ivana Podšivalova i plavkyně Julije Jefimovové.

"Celkem ovšem CAS k 3. srpnu evidoval 18 žalob ruských sportovců napadajících rozhodnutí o jejich neúčasti na OH v Riu. A lze očekávat, že ve všech těchto případech bude postupovat stejně," uvedl Šťovíček.

"Rozhodnutí CASu je podloženo tím, že pokud již jednou byli sportovci v minulosti za doping potrestáni a jejich trest byl vykonán, není možné je trestat za stejný přestupek nyní podruhé. Jde o právní princip známý jako 'ne bis in idem'," uvedl Šťovíček.

Výrok CAS hodnotí jako velmi moudré a apolitické odůvodnění. "Nezabývá se faktem, že takto měli být trestání jen ruští sportovci a bývalí dopingoví hříšníci z jiných zemí nikoliv, což je nepochybně diskriminativní opatření," řekl Šťovíček.

"CAS ovšem nerozhodl přímo v tom smyslu, že by účast dotčených sportovců povolil, ale tak, že případy vrací zpět příslušným mezinárodním federacím, aby prošetřily každý individuální případ každého sportovce znovu, podrobně a s přihlédnutím ke všem informacím o jeho případném dopingu či podezření z něj," zdůraznil Šťovíček.

Informaci o tom, že mezi dalšími žalobci v řadách ruských sportovců je i Zabelinská, prozatím nemá. "Ale očekáváme, že to tak bude. Pokud by i jí bylo stejným způsobem vyhověno, pak se i její věc vrátí UCI. A ta bude Zabelinskou znovu vyšetřovat, což jistě zabere nějaký čas. A UCI nám logicky nemůže kvótu Zabelinské přidělit, dokud své šetření neskončí," podotkl Šťovíček.

Autor: