6. listopadu 2009 14:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

S legendárním fotbalistou Veselým se přišly rozloučit stovky lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Rozloučení s Františkem Veselým.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozloučení s Františkem Veselým. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Na poslední cestě doporvázely legendárního Františka Veselého stovky lidí. Nechyběli ani zástupci sportovního a kulturního života.

Pocta stát čestnou stráž u rakvé potažené slávistickou vlajkou připadla šestici slávistů  Vladimíru Šmicerovi a Martinu Vaniakovi, kteří stáli v čele a dále Petru Jandovi, Adamu Hlouškovi, Milanu Černému a Stanislavu Vlčkovi. Smuteční řeč četl docent Václav Smetana.

Změnil se v pohádkovou bytost

"Byl to vzácný člověk, byl příkladem dnes již neexistující klubové věrnosti. Nikdy nebyl zraněn, nikdy se nedopustil zákeřného faulu, pro příznivce se změnil v takřka pohádkovou bytost. Milosrdný osud jej ušetřil projevů stáří," použil Smetana citaci římského básníka Petronia a připomněl tak, že Veselý, mistr Evropy z roku 1976, hrál poslední zápas dva dny před úmrtím a ještě po šedesátce stíhal od pátku do neděle i tři utkání.

Zpěvák Karel Bláha uctil památku svého přítele písní Catari, zazněla i píseň Hoši zlatí od Viktora Sodomy nebo Zelená je tráva a hymna Věčná Slavia od Stanislava Procházky. Teprve pak se dostalo na Roda Stewarta a další interprety.

Miloval Slavii a Slavia jeho
"Takové pořadí by si František určitě přál, miloval Slavii a Slavia milovala jeho," pravil jeden z Veselého nástupců Vladimír Šmicer, který během rozloučení tvořil u katafalku čestnou stráž spolu se spoluhráči Martinem Vaniakem, Adamem Hlouškem, Milanem Černým, Stanislavem Vlčkem a Petrem Jandou. "Žil naplno až do konce, bez fotbalu nemohl být. Byl ryzím profesionálem, i když u nás profesionalismus ještě nebyl," dodal Šmicer, který s Veselým sehrál desítky zápasů za Vízkovu Kozlovnu.

"Františkův odchod nás všechny zaskočil, zemřel vlastně zdravý člověk," smutnil brankář Slavie z Veselého éry František Zlámal. "A jeho přístup byl profesionální pořád. Se starou gardou Slavie jsme hráli přáteláček kdesi na jihu Čech, vedli 9:0 a soupeři dali gól. My s obránci jsme jim zatleskali, no jo, dali čestnýho góla, když přiběhl Franta a seřval nás – jak jste si mohli dovolit dostat gól?!"

V záplavě věnců a květin byl věnec od Slavie spletený z červených a bílých růží a s nápisem: Františku, navždy zůstaneš v našich slávistických srdcích.

Jiří Jakoubek, LN

Na smuteční cermoniálu nechyběl kompletní tým současné Slavie, předseda svazu Ivan Hašek, legendární Josef Masopust a další nejen fotbalové osobnosti. S mistrem Evropy z roku 1976 se přišel rozloučit i jeho přítel a slavný kameraman Miroslav Ondříček, zpěváci Karel Štědrý a Helena Vondráčková. Nechyběl ani předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Přítomni byli Veselého spoluhráči a další bývalí fotbalisté jako například Jan Berger, Ladislav Vízek, Pavel Kuka, Jozef Chovanec, Karol Dobiaš, a reprezentační trenér Michal Bílek. Nechyběli ani zástupci fanoušků, kteří se s Veselým rozloučili dechberoucí choregrafií při utkání proti Valencii.

"Byl nejlepší pravé křídlo v historii českého fotbalu a určitě jeden z největších profesionálů. Lidsky vynikající člověk, který nám všem bude chybět," řekl ČTK na adresu Veselého šéf českého fotbalu Hašek.

"Bude nám moc chybět. Oba jsme z Prahy a znali jsme se od žáčků, tedy skoro šedesát let," řekl Veselého někdejší spoluhráč Jan Mareš, který je nyní vedoucím slávistické staré gardy. "Byl to kluk, který miloval fotbal nade vše. Obdivoval jsem na něm jeho vitalitu, férovost a strašnou oddanost fotbalu. Kdybych mu zavolal třeba v deset večer, tak by se oblékl a šel by hrát," dodal.

Veselý, který zemřel na selhání srdce v pouhých pětašedesáti letech, spojil téměř celý fotbalový život se Slavií. V červenobílých barvách odehrál nejvíce zápasů v historii klubu, když nastoupil do 920 utkání, z nichž 404 bylo ligových. V letech 1965 až 1980 nastřílel celkem 61 gólů. Aktivní kariéru ukončil v dresu Rapidu Vídeň, fotbal však hrál s velkou vervou až do smrti.

Lidovky.cz, ČTK
  • 10Diskuse
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...