18. února 2012 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čelí výhružkám. Pomstí se boxer Kličko v ringu?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Chisora vlepil Kličkovi facku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chisora vlepil Kličkovi facku. | foto: Reuters

MNICHOV/PRAHA Stala se z toho boxerská tradice. Jako už tolikrát v minulosti, i na tiskové konferenci před dnešním zápasem s Dereckem Chisorou musel Vitalij Kličko reagovat na slovní výpady soupeře.

"Je sice z Velké Británie, ale jako anglický džentlmen se opravdu nechová," kroutil hlavou mistr světa před duelem o titul nad drzými výroky svého soka.

Byť mu to přislíbila drtivá většina vyzyvatelů, současného šampiona těžké váhy organizace WBC k podlaze ringu zatím nikdo neposlal. Ba co víc, zkušeného Ukrajince téměř deset let nikdo neporazil. I proto podle řady odborníků působí vyjádření mladého Derecka Chisory spíše úsměvně.

"Budu první, v osmém kole půjde k zemi," holedbal se. "Já ten mistrovský pás získám a těžkou váhu pročistím. Éra Kličků skončí a duely o titul už nebudou nudné," rýpnul si do velkého favorita večerního zápolení.

Haye chtěl soupeři urazit hlavu

Že jde o mimořádně drzého sportovce? To ano, vždyť dal Kličkovi při včerejším vážení dokonce facku. Mezi boxery to ovšem není nic výjimečného. Ve světě šestnácti provazů se oproti některým svým předchůdcům chová krotčeji.

Není to tak dávno, kdy Chisorův krajan David Haye urážel rodinu Kličků nejen ostrou rétorikou, ale provokoval i veřejnou prezentací fotografií, na kterých byl vyobrazen s utrženými hlavami Vitalije a jeho bratra Vladimira (rovněž šampiona, ovšem tří odlišných organizací – pozn. red.). O rok dříve stejný muž označil obrovitého Rusa Nikolaje Valujeva za zpocenou bestii z východu, ošklivého a chlupatého chlapa. Zatímco však Vladimir Kličko Hayeho v ringu ztrestal, Valujev tak úspěšný nebyl.

Před deseti lety svým podivným počínáním poutal pozornost legendární Mike Tyson. Borec s přezdívkou "Zvíře" tehdy nedovolil, aby vůbec proběhla předzápasová tisková konference jednoho z nejslavnějších duelů poslední dekády.

PSALI JSME:

Při úvodním představování účastníků totiž údajně pokousal na lýtku Lennoxe Lewise, mimochodem posledního přemožitele Vitalije Klička, a než byl vyveden, stačil ještě slovy doprovázenými vulgární gestikulací napadnout přítomné novináře. Nechvalně proslulý svéráz z New Yorku se proslavil také tím, že během měření sil s Evanderem Holyfieldem ukousl soupeři část ucha a byl diskvalifikován.

Historie boxu však pamatuje i rivalitu, která výrazně překročila hranice sportu. Hvězdní Muhammad Ali a Joe Frazier si v první polovině sedmdesátých let vyzkoušeli, jaké to je, toho druhého porazit. V ringu se utkali celkem třikrát, ovšem mimo něj nesčetněkrát.

V televizním diskusním pořadu jejich slovní válka dokonce vygradovala ve fyzický střet. Ali tehdy přirovnával v listopadu zesnulého Fraziera ke zbabělci, opici a posluhovači bělochů. Mimo pozornost médií pak třeba mířil střelnou zbraní na balkon hotelového pokoje, kde byl Frazier se svou rodinou ubytován.

Zda jde i v těchto případech o pouhou diváckou show, která k boxu neodmyslitelně patří, je však otázkou…

Vojtěch Lhota, Vojtěch Lhota
  • 1Diskuse