Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Rychlobruslařské vícebojařské MS: Sáblíková na trojce nečekaně porazila Wüstovou

16:04
HAMAR - Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině vícebojařského mistrovství světa v Hamaru na čtvrté místě. V úvodním závodě na 500 metrů zajela obhájkyně zlata z předešlých dvou let třináctý čas, následně ovládla trať 3000 metrů. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová je průběžně sedmnáctá. V čele je nečekaně Japonka Miho Takagiová před hlavní favoritkou šampionátu Ireen Wüstovou z Nizozemska.

Martina Sáblíková. foto: ČTK/AP

Sáblíková zajela na pětistovce čas 40,11 sekundy, což je její sezonní maximum. Z pohledu víceboje na své nejslabší části ale na nejrychlejší poměrně dost ztratila, Takagiová vyhrála časem 38,15.

Wüstová za ní zaostala o 67 setin. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka ale byla o sedm setin sekundy rychlejší než na lednovém mistrovství Evropy v Heerenveenu, kde skončila druhá za Wüstovou.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Hamaru (Norsko)

MUŽI:

500 m: 1. Nakamura (Jap.) 36,00, 2. Niedzwiedzki (Pol.) 36,22, 3. Henriksen (Nor.) 36,23, ...24. DRUSZKIEWICZ (ČR) 38,81.

ŽENY:

500 m:1. M. Takagiová (Jap.) 38,15, 2. Wüstová (Niz.) 38,82, 3. Njatunová (Nor.) 39,35, ...12. ZDRÁHALOVÁ 40,07, 13. SÁBLÍKOVÁ (obě ČR) 40,11.

3000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ 4:02,21, 2. Wüstová 4:03,71, 3. De Jongová (Niz.) 4:03,77, ...20. ZDRÁHALOVÁ 4:13,27.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. M. Takagiová 79,236, 2. Wüstová 79,438, 3. De Jongová 80,188, 4. SÁBLÍKOVÁ 80,478, ...17. ZDRÁHALOVÁ 82,281.

Na trojce poté Sáblíková potvrdila, že i v závěru sezony je schopna podat výborný výkon. Až do samotného závěru dokázala jezdit jednotlivá kola pod 32 sekund a nakonec zajela čas 4:02,21, který nedokázala žádná z jejich soupeřek překonat.

Druhá Wüstová byla o 1,5 sekundy pomalejší a i nadále je celkově druhá. Snížila však odstup na Takagiovou, která usiluje o premiérovou medaili na vícebojařském MS. Průběžně třetí je další Nizozemka Antoinette de Jongová.

Zdráhalová je zatím sedmnáctá, poté co si na pětistovce vytvořila nové osobní maximum (40,07) a na trojce byla dvacátá.

Světový šampionát bude v Norsku pokračovat v neděli, kdy mají ženy na programu závody na 1500 a 5000 metrů.