10. listopadu 2009 8:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rychlobruslařská královna. Jedna jízda... A cíle jsou zase výš

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: ČTK

PRAHA Tehdy z ní mluvila vlastní plachost. Dnes je z 18leté dívenky o čtyři roky zkušenější dáma. Tehdy její jméno znal i v Česku jen málokdo. Dnes ji uctívá celý rychlobruslařský svět. Tehdy jí v Turíně o vlásek unikla olympijská medaile. Dnes myslí před Vancouverem rovnou na tři. Skutečně už na tři!

Tak jako se včera slavilo 20. výročí pádu Berlínské zdi, v německé metropoli zbořila Martina Sáblíková svou osobní překážku: zbavila se totiž pochybností, že by jen sotva mohla vyhrávat i na kratších tratích. "Ale já věděl, že to možné je," říká nyní její trenér Petr Novák.

O víkendu jeho "zázračné dítě" rozdrtilo v závodě na tři kilometry zbytek startovního pole. Tu opravdovou senzaci si však během úvodního podniku Světového poháru nechalo na poloviční trať.

S časem 1:56,99 Sáblíková senzačně skončila druhá na patnáctistovce a ostatním soupeřkám způsobila šok. Bylo to totiž na trati, kterou nemá příliš v oblibě. Na které nemá patřit k nejlepším. Protože královský trůn přece dobyla ve svých vytrvalostních závodech. "Ale tomuhle jsem dlouho nemohla uvěřit," svěřila se LN.

Je to důležitý krok. A dobrý signál na začátku olympijské sezony, v níž je pětinásobná světová šampionka největší českou nadějí pro hry ve Vancouveru. "I já si ten tlak postupně uvědomuju stále více."

"Kdyby se tam dostalo celé družstvo, má podle mě Martina i na čtyři medaile," prohlásil kouč Novák. "Takhle budu mluvit o třech. Jsem si jistý, že o ně bude bojovat."

"Jen blázen by něco měnil"
Sáblíková tři roky vládne pěti kilometrům, kde také drží světový rekord. Útočit na vrchol má i na třech kilometrech. Jenže dál už se s královnou dlouhých tratí nepočítalo. Letos ovšem zažívá start, o jakém nejspíš ani sama nesnila. Který v táborech soupeřek najednou vzbudil nový poplach - není pro něj vhodnější doba.

"Kromě toho, že je rychlejší, tak taky určitě zženštila," přemýšlí Novák. "Ale hlavně: dozrála v závodnici, která ví, co chce. Stále zůstává skromná, ale už si věří, že může ostatní porážet. A taky poslušně dodržuje životosprávu. Vidím, kde to funguje a kde ne."

Přesto: když se jeho svěřenkyně postavila v Berlíně na start patnáctistovky, Novák jí sebedůvěru stále musel dodávat. "Řekl jsem jí, že může zajet na bednu."

"A já myslela, že se asi zbláznil," vyprávěla potom vysmátá Sáblíková. Jsou ale známy i opačné příhody: třeba ta, když česká závodnice zajela světový rekord. "Chvíli jsem se radoval a pak jí stejně vytkl chyby. Pořád je na čem pracovat."

"Ale letní přípravu jsme neměnili, na to se mě po té patnáctistovce ptají často," směje se pod vousy trenér. "Říkám pouze: je to přirozený vývoj naší práce. Lidi, byl bych přece blázen, kdybych předělával světovou jedničku."

Novák s ní pracuje už dvanáct let, jeho tým se poslední dobou rozrostl třeba o mladičkou Karolínu Erbanovou, jež je také krůček od olympijské nominace. "Počkejte za rok. pak třeba uslyšíte i o chlapcích," slibuje. Už za pár dní čeká jeho tým další podnik v Heerenveenu. A i Sáblíková bude zase při tom.

  • 1Diskuse