Sáblíková ovládla finále SP a má 47. titul, na stupních byla i Erbanová

11:50aktualizováno  14:23
STAVANGER - Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla ve finále Světového poháru ve Stavangeru závod na 3000 metrů a připsala si 47. individuální triumf v seriálu. Trojnásobná olympijská vítězka pojedenácté v řadě ovládla hodnocení dlouhých tratích, celkový triumf si však zajistila už na konci ledna v Berlíně. V Norsku se dařilo i Karolíně Erbanové, která vybojovala dvě umístění na stupních vítězů. Na pětistovce byla druhá, na kilometru třetí.

Karolína Erbanová. foto: ČTK/AP

Sáblíková se ve Stavangeru rozhodla startovat i přes únavu po náročné sezoně a opět potvrdila, že je královnou dlouhých tratí. Devětadvacetiletá rychlobruslařka zajela čas 4:04,21 a druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska porazila o 1,14 sekundy. Třetí skončila další Nizozemka Melissa Wijfjeová.

Erbanovou na nejkratší trati stejně jako na předešlém podniku seriálu v Berlíně porazila jen Japonka Nao Kodairaová, která suverénně ovládla klasifikaci disciplíny. Na kilometru byla nejrychlejší Heather Bergsmaová z USA, jež stejně jako Kodairová proměnila ve vítězství všechny své starty a vyhrála SP.

„Musím říct, že asi více spokojená jsem s kilometrem. O trošku méně s pětistovkou kvůli technice, kterou jsem v druhé polovině závodu úplně nezvládla, ale na druhou stranu jsem spokojená s úvodní stovkou,“ řekla Erbanová ČTK.

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí na poslední akci sezony potvrdila výbornou formu posledních měsíců. Po lednovém mistrovství Evropy ve sprintu, kde získala zlatou medaili, uspěla v Berlíně i na světovém šampionátu na jednotlivých tratích a mistrovství světa ve sprintu.

„Cestování je v této sezoně trochu šílené, ale myslím si, že trochu těžím z toho, že jsem nejela první dva Světové poháry a minula mě cesta do Asie. Na druhou stranu mi ale zase schází body,“ poukázala Erbanová na svoji absenci v úvodu seriálu. „Stejně jako v předešlých letech se ale potvrzuje, že na konci sezony mám formu. Jsem unavená, ale cítím se dobře,“ řekla.

Speed Skating - Women's 1000 meters - ISU European Speed Skating Championships...
Martina Sáblíková na vícebojařském šampionátu v Hamaru.

V Norsku Erbanová zajela na pětistovce čas 37,87 a za vítěznou Kodairaovou zaostala o 73 setin sekundy. Jako jediné dvě se dostaly pod hranici 38 sekund. Na kilometru zajela čas 1:15,22 a na Bergsmaovou ztratila 37 setin sekundy.

V konečném hodnocení disciplíny je tak pátá, na pětistovce se posunula osmé místo, ještě jeden start ji ale čeká v neděli. „Bylo by skvělé porazit Kodairaovou. Docela si nás dává, i když dnes ji alespoň na kiláku porazila Heather,“ dodala Erbanová s úsměvem.

V neděli bude startovat i Sáblíková, která je přihlášena do závodu na 1500 metrů a figuruje i ve startovní listině závodu s hromadným startem, do nějž se kvalifikovala i Nikola Zdráhalová.

Finále SP v rychlobruslení ve Stavangeru (Norsko):

Muži:

500 m: 1. Ntab 34,93, 2. R. Mulder 34,99, 3. Verbij (všichni Niz.) 35,01.

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:08,76, 2. De Haitre (Kan.) 1:09,28, 3. Ihle (Něm.) 1:09,42.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 10 závodů): 1. Murašov (Rus.) 521, 2. Ntab 435, 3. Kuližnikov (Rus.) 425.

Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko 3:43,02, 2. Norsko 3:43,35, 3. Japonsko 3:44,09.

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Nizozemsko 430, 2. Norsko 390, 3. Japonsko 374.

Ženy:

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,14, 2. Erbanová 37,87, 3. Bergsmaová (USA) 38,13.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 10 závodů): 1. Kodairaová 750, 2. Cudžiová (Jap.) 545, 3. Jü Ťing (Čína) 452, ...8. Erbanová 351.

1000 m: 1. Bergsmaová (USA) 1:14,86, 2. Kodairaová 1:14,90, 3. Erbanová 1:15,22.

Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Bergsmaová 650, 2. Takagiová (Jap.) 476, 3. Leenstraová (Niz.) 451, ...5. Erbanová 262, 33. Sáblíková 28, 54. Zdráhalová 3.

3000 m: 1. Sáblíková 4:04,21, 2. De Jongová 4:05,35, 3. Wijfjeová (obě Niz.) 4:05,59.

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sáblíková 630, 2. Jurakovová (Rus.) 395, 3. De Jongová 360, ...27. Zdráhalová 33.

Stíhací závod družstev: 1. Japonsko 3:00,60, 2. Nizozemsko 3:02,42, 3. Rusko 3:02,93.

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Japonsko 430, 2. Nizozemsko 430, 3. Rusko 384, ...9. ČR 80.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.