Rusko to dokázalo. Drtivým finišem vyhrálo svou olympiádu, Češi 15.

Vladimír Putin

16:06
SOČI - Úkol splněn. Po výbuchu hokejistů už ve čtvrtfinále může hřát ruské organizátory alespoň celkové vítězství v medailovém pořadí národů. Rusové tak napodobili například Čínu, která doslova převálcovala zbytek světa v roce 2008 při letních hrách v Pekingu. Konečná zpráva Vladimiru Putinovi z rekordně předražené olympiády se hned bude psát o něco příjemněji...

Poslední ruskou zlatou medaili přidala posádka čtyřbobu foto: Reuters

Boj v Soči byl mnohem vyrovnanější než před šesti lety v Pekingu. Rusové, kteří se dlouhou dobu pohybovali hluboko za očekáváním, odskočili v počtu zlatých medailí druhému Norsku až dvěma vítězstvími pár hodin před závěrečným ceremoniálem.

Češi předčili vlastní očekávání

Čeští sportovci obsadili díky rekordní bilanci dvou zlatých, čtyř stříbrných a dvou bronzových medailí 15. místo. Dva triumfy zaznamenala česká výprava už před čtyřmi lety ve Vancouveru, předchozí ZOH však překonali co do stříber a celkového počtu cenných kovů.

Plodný závěrečný den. V běhu na 50 km obsadili Rusové kompletně stupně vítězů (Legkov, Vylegžanin a Černousov)

O zlato se v Soči postaraly dvojnásobná šampionka z Vancouveru Martina Sáblíková na rychlobruslařském oválu a debutantka Eva Samková ve snowboardcrossu. Sáblíková přidala ještě stříbro a o zbylých pět medailí se postarali biatlonisté, kteří přitom dosud na hrách vycházeli naprázdno.

Nejúspěšnější z nich Ondřej Moravec byl jedním z pěti mužů, kteří získali v Soči minimálně tři medaile: v závodech jednotlivců bral stříbro a bronz a další stříbro společně s Jaroslavem Soukupem, Gabrielou Soukalovou a Veronikou Vítkovou ve smíšené štafetě. Soukup navíc vybojoval bronz a Soukalová stříbro v individuálních závodech.

Němci propadli, zazářili Nizozemci

Po výbuchu ve Vancouveru, kde se radovalo jen třikrát ze zlata, vyšel plánovaný útok na první místo v hodnocení zemí Rusku. Zástupci pořadatelské země napodobili čtyři roky starý úspěch Kanady a vyhráli s bilancí 13-11-9. Druhé skončilo Norsko (11-5-10), třetí Kanada (10-10-5).

Ústup ze slávy potkal Němce, kteří obsadili šesté místo a zaznamenali nejhorší výsledek od sjednocení (8-6-5). V medailovém hodnocení je předskočili díky svým nejúspěšnějším hrám v historii pátí Nizozemci (8-7-9), kteří naprosto ovládli rychlobruslařské závody na dlouhé dráze. Z celkových 24 medailí získali všechny až na jednu na oválu v Adler Areně, tu zbylou i tak brali na ledu v shorttracku. Čtvrtí skončili Američané (9-7-12).

2014Soči88242

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...