Rusové tlačí Čechy do čtvrtfinále, Norové zaskočili Švýcary

22:52
PRAHA - Hokejisté Ruska zdolali na mistrovství světa v Bratislavě v osmifinálové skupině E Dánsko 4:3 a se šesti body se dotáhli na Česko a Německo, které ale mají zápas k dobru. Dánové naopak zůstávají bez zisku. Sborná sice prohrávala 1:2, ale ve druhé třetině utkání otočila. Hattrickem se na výhře podílel Sergej Zinovjev.

Rusko - Dánsko (ruská radost). foto: Reuters

Dánové hned v úvodu odolali v oslabení při Degnově vyloučení, gólmana Andersena prověřil Kovalčuk. V další přesilovce v sedmé minutě trefil Kovalčuk tyč a Radulovovu střelu kryl opět dánský gólman. V polovině úvodní třetiny už se sborná dočkala vedení, když obránci Nikulinovi blafák nevyšel, ale Zinovjev už dorážel úspěšně.

ČTVRTEČNÍ VÝSLEDKY Z MS V LEDNÍM HOKEJI

Osmifinálová skupina E (Bratislava):
Rusko - Dánsko 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Zinovjev (Nikulin, Kajgorodov), 31. Zinovjev (Morozov, Zaripov), 35. Zinovjev (Zaripov, Morozov), 46. Arťuchin (Kornějev, Kalinin) - 12. Hardt (Starkov), 20. Mikkel Boedker (Hersby), 48. Hardt (Starkov). Rozhodčí: Baluška (SR), Persson - Tillerkvist (oba Švéd.), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:3, navíc Arťuchin (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9204.

Švýcarsko - Norsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 29. Monnet (Sprunger, Seger), 48. Diaz (Rüthemann) - 9. Holös (Bonsaksen, M. Olimb), 20. Skröder (Holös, M. Olimb), 43. Forsberg (Holtet). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Ország (SR) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. Diváci: 2820.

Skupina G - o udržení (Bratislava a Košice):
Bělorusko - Rakousko 7:2 (3:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
5. Kovyršin (A. Kosticyn, Kulakov), 18. Grabovskij (Meleško, Stasenko), 19. A. Kosticyn (Kulakov, Kovyršin), 31. Děmkov, 33. Děmagin, 43. Korobov (A. Kosticyn, Stepanov), 52. Kulakov (Kovyršin) - 41. Setzinger (Werenka, Koch), 54. Schiechl (Hundertpfund). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Jeřábek (ČR) - Novák (SR), Schulz (Něm.). Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4483.

Slovinsko - Lotyšsko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 28. Tičar (Jeglič, Robar), 34. Razingar (M. Rodman, D. Rodman), 40. Razingar (M. Rodman, D. Rodman), 41. Tičar (Sabolič), 42. Pajič (Goličič) - 52. Cipulis (J. Redlihs, Andersons), 60. Bukarts (Sotnieks, Meija). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Sterns (USA) - Hollenstein (Rak.), Murchison (Kan.). Vyloučení: 6:6, navíc Pujacs (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 7467.

TABULKA:
1. Bělorusko 1 1 0 0 0 7:2 3
2. Slovinsko 1 1 0 0 0 5:2 3
3. Lotyšsko 1 0 0 0 1 2:5 0
4. Rakousko 1 0 0 0 1 2:7 0

Za 106 vteřin ale bylo vyrovnáno, když Starkovovo nahození tečoval před Nabokovem Hardt. Ve 13. minutě měli další šanci Dánové, v závaru po střele Mikkela Boedkera se neprosadili. Dočkali se ale 14 sekund před první pauzou, když si při Arťuchinově vyloučení už Mikkel Boedker vychutnal ruskou obranu i gólmana Nabokova.

Ve druhé třetině nejdříve nebezpečné pálil mezi kruhy Hersby a následně zaveleli k obratu Rusové. V 31. minutě si najel na Morozovovu přihrávku nepokrytý Zinovjev a vyrovnal. Za čtyři minuty se prosadila opět první ruská formace. Po Zaripovově průniku se dostal k puku před brankovištěm opět Zinovjev a jako druhý po Dánu Christensenovi si připsal na turnaji hattrick. Další možnost měl vzápětí Afinogenov.

V úvodu závěrečné části mohl vyrovnat v přesilovce Nielsen. Pak nevyužili přesilovku Rusové, ale v 46. minutě po Kornějevově střele z dorážky upravil na 4:2 Arťuchin. Za dvě minuty po Starkovově přihrávce snížil osamocený Hardt. Navíc se zranil při pokusu o zákrok Nabokov, jehož střídal o chvíli později Barulin. Rusové těsnou výhru udrželi i v závěrečné 159 vteřin trvající power play Dánska.

Díky vítězství sborné mají čeští hokejisté jistotu, že pokud v pátečním duelu porazí ve federální derby Slovensko (i po prodloužení či nájezdech), zajistí si postup do čtvrtfinále.

Hokejisté Norska zdolali Švýcary a přiblížili se čtvrtfinále

Hokejisté Norska zdolali v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Košicích Švýcarsko 3:2 a udělali velký krok k postupu do čtvrtfinále. V součtu s úspěchem proti Švédsku mají na kontě pět bodů a před sebou ještě i zápas s outsiderem Francií. Švýcarsku se naopak se třemi body na kontě play off vzdaluje.

Švýcaři se ubránili v úvodu při Sbisově vyloučení, ale v deváté minutě už se radovali Norové z vedení díky Holösově střele. Při Tollefsenově trestu mohli vyrovnat Plüss a Rüthemann, ale brankáře Haugena nepřekonali. V 16. minutě se dostal sám před norského brankáře Lötscher, ale také neuspěl. Pět vteřin před pauzou tak zvýšili při přesilovce Norové, když úspěšně dorážel Skröder.

Na začátku druhého dějství mohl po chybě ve švýcarské defenzívě zvýšit náskok Norska Ask. Pak šel pykat dvakrát Hansen, poprvé se Norovém ubránili, ale druhou výhodu už Švýcaři využili, když se trefil z mezikruží Monnet. Vzápětí mohl vyrovnat Vauclair, ale Haugena nepřekonal. Naopak zvýraznit rozdíl mohl Martinsen, ale ztroskotal na Stephanovi.

Na začátku třetí třetiny nepřekonal norského gólmana v další šanci Švýcarů Gardner a v 43. minutě zvýšili Norové na dvoubrankový rozdíl, když po přečíslení skóroval po Holtetově přihrávce Forsberg. Švýcarsku pomohlo ke kontaktnímu gólu opět Hansonovo vyloučení, které potrestal nahozením od modré čáry Diaz. Porážku Švýcarska neodvrátily ani šance Plüsse a Rüthemanna a na stavu nic nezměnila ani závěrečná power play.