Rusové přehráli Lotyše a na šampionátu stále neztratili ani bod

14:24
MINSK - Hokejisté Ruska vyhráli na mistrovství světa v Minsku i svůj pátý zápas. S Lotyši sice prohrávali, ale ještě do konce úvodní třetiny otočili stav na 3:1 a suverénně míří za vítězstvím ve skupině B. Před 14.427 diváky přispěl k výhře dvěma góly a nahrávkou nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu šampionátu Viktor Tichonov.

Ruští hokejisté se radují ze vstřelené branky. foto: Reuters

Vzápětí Anisimov ve stoprocentní šanci netrefil takřka prázdnou branku. V 16. minutě ale vyslal ránu Medveděv, Gudlevskis ji sice hřbetem lapačky vytěsnil nad, ale od zadního hrazení odražený puk našel jako první Širokov a snadno poslal svůj tým do vedení. Tichonov pak prokázal skvělou formu znovu, když v přesilovce ranou bez přípravy, jež mu přitom úplně nesedla, překonal Gudlevskise potřetí.

Lotyšský brankař měl ve druhé třetině velké štěstí při teči aktivního Ovečkina, puk mu prošel mezi betony, ale vyjel těsně vedle pravé tyče.

Na začátku 29. minuty ovšem Kutuzov našel od modré čáry Kalinina, jenž se při zpracování puku šikovnou otočkou dostal do zakončení a zároveň natolik oklamal Gudlevskise, že skóroval prakticky do prázdné branky.

Pár vteřin po opětovném zahájení hry neunesl zvrat ve vývoji Girgensons a po buly píchl holí Burmistrova. Sudí Lotyše vyloučili na pět minut a do konce utkání.

Oslabení tým kouče Nolana vcelku bez větších potíží přestál. Před přestávkou mohl přidat ještě pátý gól Ovečkin, ale opět neuspěl.

Třetí dějství se dohrávalo z povinnosti. Rusové zvolnili, i tak měli šance Anisimov, Kalinin, Širokov a Medveděv, který trefil tyč. Při jasném vedení je však neúspěch v koncovce mrzet nemusel.

Kazachstán je prvním sestupujícím

O sestupu Kazachstánu z elitní skupiny rozhodla jejich porážka se Švýcary 2:6. Obhájci stříbra naopak tříbodovým ziskem udrželi šance na postup do čtvrtfinále. Posunuli se na šestou příčku jen bod od čtvrté pozice, jež jako poslední zaručuje účast v play off. Oproti svým soupeřům mají ale odehráno o utkání víc.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku

Skupina B

Lotyšsko - Rusko 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Indrašis (Štals) - 11. Tichonov, 16. Širokov (Medveděv, Tichonov), 19. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 29. Kalinin (Kutuzov). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Rantala (Fin.) - Carnathan (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3, navíc Girgensons (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 14.427.

Bělorusko - Německo 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. Stepanov (Grabovskij, Kaljužnyj), 35. Ugarov (Stepanov), 43. Grabovskij (S. Kosticyn, Kaljužnyj), 45. Platt (Stasenko, Stas), 50. Grabovskij (S. Kosticyn) - 9. Hospelt, 12. Barta (Schütz, Mauer). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:1, navíc Stasenko (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 14.478.

Švýcarsko - Kazachstán 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 10. Kukan, 15. Hollenstein (Seger, Ambühl), 28. Weber (Josi), 38. Ambühl (Hollenstein), 44. Cunti (Moser, Josi), 47. Blum (Cunti, Brunner) - 51. Krasnoslobodcev (Dallman, Blochin), 60. Rymarev (Krasnoslobodcev, Blochin). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Fraňo (ČR) - Dehaen (Fr.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:5, navíc Antropov 5 min. a do konce utkání, Spiridonov (oba Kazachstán) 10 min. Využití: 4:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 11.739.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...