Rusové jsou mistry světa ve štafetě, Češi po chybách na střelnici desátí

13:30aktualizováno  16:53
HOCHFILZEN - V úchvatné drama se změnilo závěrečné kolo mužské štafety v rakouském Hochfilzenu, Anton Šipulin uhájil první místo pro Rusko před dotírajícím Francouzem Martinem Fourcadem, bronz vybojoval díky fantastickému nástupu na posledním kopci domácí Dominik Landertinger, když pokořil Němce Simona Schemppa. České kvarteto skončilo desáté, zradila jej střelba.

Michal Krčmář a Michal Šlesing ve štafetě. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Štafetu mužů jsme sledovali ONLINE

Čeští biatlonisté nenapodobili povedený závod na loňském mistrovství světa v norském Oslu a málem vyrovnali nejhorší umístění v dějinách ze světových šampionátů, tedy 11. příčku.

Desáté místo nakonec zajistil Čechům až fotofiniš, Michal Krčmář porazil Švéda Fredrika Lindströma. „Za ten fotofiniš jsem rád. Jinak ale nemůžeme být spokojeni, našim cílem bylo osmé, respektive šesté místo,“ hodnotil závod trenér Michael Málek.

Mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Volkov, Cvetkov, Babikov, Šipulin) 1:14:15,0 (0 tr. okruhů + 3 dobíjení), 2. Francie (Beatrix, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade) -5,8 (0+4), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eberhard, Eder, Landertinger) -20,1 (0+10), 4. Německo -29,6 (0+8), 5. Itálie -1:30,8 (0+5), 6. Ukrajina -1:41,3 (0+10), 7. USA -1:50,5 (0+8), 8. Norsko -2:22,3 (1+8), 9. Bulharsko -2:50,3 (1+7), 10. ČR (T. Krupčík, Moravec, Šlesingr, Krčmář) -3:10,0 (1+15).

Jeho svěřenci přišli o naději na dobré umístění hned na prvním úseku, Tomáš Krupčík musel po stojce na trestné kolo a propadl se do třetí desítky. „To co, jsem předvedl, bylo na pokutu,“ zlobil se na sebe. Se střelbou bojovali také Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Krčmář. Celkem Češi patnáctkrát dobíjeli, nejvícekrát ze všech štafet.

Zklamáním skončila štafeta také pro Němce, kteří berou čtvrtou příčku. Nejvíce však vyhořeli obhájci titulu z Norska, i vinou trestného kola v podání Tarjeiho Bøa zůstali bez medaile a dojeli na osmém místě.

Z vítězství se radovali Rusové, ve čtvrtém útoku obstál jako finišman Šipulin, když skvělým během udržel za sebou Fourcadea. Bronz k veliké radosti domácího publika patří navzdory deseti dobíjeným nábojům Rakušanům.

Kritický první úsek

Trenér Málek dal na prvním úseku přednost Krupčíkovi před Adamem Václavíkem a dlouho se zdálo, že nešlo o špatný výběr. Krupčík se držel v polovině druhé desítky, při ležce jednou dobíjel a pokračoval se ztrátou 16 sekund na vedoucího Lotyše Andrejse Rastorgujevse.

Jenže pak přišla na řadu položka vestoje.

Krupčík rychle nasbíral tři chyby, přičemž nic na svém počínání nezměnil a pálil dál. „Největší chyba byla, že na chyby nijak nezareagoval,“ mrzelo Málka. Nakonec z toho bylo jedno trestné kolo a propad na 23. příčku.

Krupčík nakonec předával jako jednadvacátý Moravec vybíhal s mankem přes minutu na první Německo.

Moravec střílel lépe

Stříbrný medailista z individuálního závodu se snažil stáhnout českou ztrátu, běželo se mu ale hodně těžce a na střelnici i přes pouze jedno dobíjení vleže i na stojce strávil poměrně dost času.

Ruská štafeta po zlatém finiši Antona Šipulina.
Anton Šipulin z Ruska finišuje před Martinem Fourcadem.

„Když nejedete v první skupině, hrozně těžko se vyvíjí ideální tempo. Se svým výkonem nejsem moc spokojený,“ hodnotil v rozhovoru pro Českou televizi, krátce poté co předal štafetu na 16. místě se ztrátou téměř dvou minut Šlesingrovi.

V čele v tu chvíli byli Francouzi, v popředí se díky vynikající střelbě drželi Rusové. Němce odsunulo na páté místo opakované dobíjení, Norové zase nestačili běžecky. Obhájci titulu vyráželi na třetí úsek 44,5 sekundy za čelem závodu.