Rusové jdou na Kanadu. V boji o semifinále si snadno poradili s Finskem

23:30
TORONTO/PRAHA - Rusové postoupili do play-off Světového poháru, když v nepříliš zajímavém zápase přehráli Finy. Rozhodli dvěma slepenými v úvodu druhé části. Rozladění a mdlí Finové se ani jednou neprosadili, celkově na turnaji dali jen jeden gól.

Alex Ovečkin se na výhře podílel exkluzivní přihrávkou na první gól. foto: Reuters

Rusové touží po odplatě. Budeme hrát proti Finsku, rozhodčím i divákům

První třetina (stejně jako celý zápas) popravdě mnoho vzruchu nepřinesla. V úvodu sice po chybách Finů dvakrát zahrozili Rusové, tím ale jejich aktivita skončila. Zdálo se, že jsou nervózní a křečovití.

To Finové se postupně zlepšovali a v závěru třetiny zasypali brankaře Ruska několika štiplavými ranami. Bobrovskij odolal. Pomohli mu i spoluhráči, kteří několik zblokovali finské pokusy.

Po mldé, nezáživné první třetině přišel dvojitý ruský výpad. Své umění ukázal Ovečkin. Finové pokazili rozehrávku, ruský kapitán se ujal puku, provedl luxusní stahovačku a pak předal puk Tarasenkovi, který už jen doklepl puk do prázdné branky.

Světový pohár - skupina B:

Rusko - Finsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Tarasenko (Ovečkin), 26. Tělegin (Šipačov), 44. Malkin (Jemelin). Rozhodčí: Furlatt, McCauley - Murray, Heyer (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 12.098.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Tarasenko, Kuzněcov, Ovečkin - Panarin, Malkin, Kuljomin - Kučerov, Anisimov, Namestnikov - Dadonov, Šipačov, Tělegin.

Finsko: Rask - Ristolainen, Lepistö, Määttä, Vatanen, Pokka, Jokipakka - Mikael Granlund, M. Koivu, Teräväinen - Komarov, V. Filppula, J. Jokinen - Aho, Barkov, Laine - Donskoi, Lehterä, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.

Jen o minutu a půl se Rusko radovalo znovu. Tentokrát se zaskvěl Tělegin, který se vrhl před branku, kde převzal puk od Šipačova, a poté v pádu zakončil za Raska.

Finům pak trvalo, než se vzpamatovali a dostali zpět do zápasu. Blízko kontaktnímu gólu byl Granlund, jenž byl zcela sám před brankou, ale unáhlil se a trefil jen gólmana. S dalšími finskými střelami neměl Bobrovskij větší potíži. Naopak v závěru hořelo na druhé straně - tyč trefil Kuzněcov.

Ve třetí třetině ještě skóre navýšil Malkin. Projel útočným pásmem, rozhlížel se, komu přihraje, ale když nikoho neviděl, tak z úhlu vystřelil. Střela překvapivě prošla až za Raska. Bylo téměř rozhodnuto.

Finové se pak už do konce zápasu na nic nezmohli. Bylo očividně, že už ten zmar chtějí mít za sebou. Utkání se v podstatě jen dohrávalo.

Rusové jsou tedy mezi nejlepší čtyřkou turnaje. V semifinále se utkají s vítězem skupiny A Kanadou. Ve druhém souboji o finále na sebe narazí Švédsko a Výběr Evropy.