Rusko - Wales 0:3. Velšané postupují z prvního místa

20:44aktualizováno  22:55
TOULOUSE/PRAHA - Skupina B má nečekaného vítěze. Z prvního místa postupují do osmifinále fotbalisté Walesu, kteří porazili bezbranné Rusko 3:0. Třetí gól na turnaji si připsal Gareth Bale, trefili se i Ramsey a Taylor.

Velšané se radují z druhého gólu Neila Taylora foto: Reuters

Běžela teprve druhá minuta zápasu, když Wales zahrozil poprvé. Na bránu Akinfejeva pálila největší hvězda ostrovanů, Gareth Bale, ale akci následně přerušil hvizd rozhodčího kvůli ofsajdu.

Rusové však soupeřovo varování nepochopili.

ONLINE ZE ZÁPASU SI PŘEČTĚTE ZDE

Napřed se uprostřed hřiště uvolnil „velšský Pirlo“ Joe Allen, který slavného Itala napodobil ukázkovou kolmicí na spoluhráče Aarona Ramseyho. Záložník Arsenalu se skvěle vyhl ofsajdové pasti Rusů a přehodil vybíhajícího brankáře Igora Akinfejeva.

Rusko - Wales 0:3 (0:2)

Branky: 11. Ramsey, 20. Taylor, 67. Bale. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švéd.). ŽK: Mamajev - Vokes. Diváci: 28.840.

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij (46. A. Berezuckij), Ignaševič, Kombarov - Mamajev, Glušakov - Smolov (70. Samedov), Širokov (52. Golovin), Kokorin - Dzjuba. Trenér: Sluckij.
Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen (74. Edwards), Ledley (76. King), Ramsey, Taylor - Bale (83. Church), Vokes. Trenér: Coleman.

Ve druhé trefě Walesu měl prsty Bale, jehož se snažil obrat Širokov. Míč ale ruský záložník odkopl pouze do cesty Neilu Taylorovi, který upaloval sám na gólmana.

Napoprvé se sice neprosadil, dorážkou už nicméně síť rozvlnil - 2:0 po dvaceti minutách. Rusové byli zralí na ručník, jejich první šanci neproměnil Dzjuba, a vzápětí mohli znovu inkasovat, když Bale předložil balon do skvělé pozice Vokesovi - perfektní zákrok však vytasil Akinfejev. I druhá půle byla v ostrovní režii.

Ramsey přihrál do běhu za zkoprnělé obránce Rusů Baleovi, jenž ale v 55. minutě gólmana překonat nedokázal.

O chvíli později už se symbol velšského fotbalu mohl radovat. Roli asistenta zaujal znovu Ramsey, Bale tentokrát pálil z lepšího úhlu šajtlí - 3:0. Největší příležitost Rusů přišla pozdě, pět minut před koncem ale Dzjuba ve skluzu přestřelil bránu.