9. srpna 2016 14:01 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Pískot tribun a tvrdá kritika od soupeřek. Ruská plavkyně pyká za doping

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto... | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Kdykoli se ruská plavkyně Julija Jefimovová objeví u olympijského bazénu, vyvolá to v hledišti kvůli její dopingové minulosti vlnu nesouhlasného bučení a pískotu. Čtyřiadvacetiletá závodnice získala v pondělí v Riu stříbro na prsařské stovce, po soutěži však vítězná Američanka Lilly Kingová její účast na hrách ostře zkritizovala.

Jefimovová dostala v roce 2014 šestnáctiměsíční distanc za užití anabolického steroidu DHEA, navíc přišla o pět medailí z evropského šampionátu. Trest jí vypršel loni v únoru, takže mohla slavit zlatý comeback na srpnovém mistrovství světa v Kazani. Celkem má z MS čtyři zlaté medaile.

Letos Ruska unikla trestu za užití meldonia a arbitráž CAS jí krátce před zahájením soutěží v Riu umožnila start, i když rodačka z Grozného původně nevyhověla požadavkům MOV. Mezi jejími soupeřkami to moc pozitivních ohlasů nevyvolalo. „Všem nám to vadí, nikdo ji tady nechtěl,“ uvedla česká reprezentantka Martina Moravčíková.

Po finále jí vítězka Kingová nepodala ruku a na tiskové konferenci dala v napjaté atmosféře jasně najevo, co si o vedle sedící ruské soupeřce myslí. „Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér,“ řekla Kingová.

Neuniklo jí ani vítězné gesto Jefimovové po prvenství v semifinále. „Chytí vás za doping a vy pak zvedáte prst, jako že jste jednička... Tomu zrovna nefandím,“ prohlásila devatenáctiletá plavkyně, která loňskou mistryni světa porazila ve finále stovky o více než půl sekundy. Obě jsou přihlášené i na dvojnásobnou trať, jejíž rozplavby jsou na programu ve středu.

Jefimovová se musela sklonit před Američankou Lilly Kingovou.
Ruská plavkyně Julia Jefimovová smutní, že nezískala zlato.

Kingová si nicméně nebrala servítky ani ve chvíli, kdy dostala otázku na olympijskou účast amerického sprintera Justina Gatlina, který má rovněž za sebou dva dopingové nálezy. „Jestli by takoví lidé měli být v našem týmu? Ne, neměli,“ řekla.

Jefimovová se mezi novináři rozplakala. „Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Nevím, kdy jsem naposledy pořádně spala. Za poslední měsíc určitě ne a zvlášť minulé tři týdny byly hrozné,“ řekla. „Chtěla jsem zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se mi to nepovedlo,“ dodala.

Řekla, že přístupu Kingové naprosto rozumí. „Ale na druhé straně mě to zraňuje, protože politika by se do sportu neměla míchat. Spousta sportovců se prostě jen dívá na televizi a všemu věří,“ prohlásila

ČTK
  • 21Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!