9. prosince 2009 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ruská 'Češka' Krašeninniková: Chci být boxerskou šampionkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Marina Krasheninniková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marina Krasheninniková. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pokud byste tuto sympatickou blondýnku potkali někde na veřejnosti, určitě byste netipovali, že je profesionální boxerkou. Ba co více, Marina Krašeninniková (22) je jednou z nejtalentovanějších ve své váhové kategorii. A obdivovatelka legendárního Mikea Tysona se jednou chce dostat až na samotný boxerský vrchol. Zápas s Keňankou Zarikovou může být prvním a důležitým krokem ke slávě.

Marino, co víte o své soupeřce Fatumě Zarice z Keni?
- Vím, že je z Keni a je hodně zkušená. Ze čtyřiadvaceti zápasů jich dvacet vyhrála, což je velmi solidní bilance. Rozhodně mě nečeká nic jednoduchého. Sama mám za sebou mezi profesionály jen pět zápasů, takže to pro mne bude zajímavá konfrontace. Pro vítězství ale udělám maximum.

MARINA KRAŠENINNIKOVÁ

Datum narození: 17.5.1987
Místo narození: Kirov, Rusko
Výška: 172 cm
Váhová kategorie: pérová, do 59 kilogramů
Bilance v profiringu: 5 zápasů/ 5 výher (1x K.O.)
Trenér: Jurij Krivoručko, Médea Boxing Team
Koníčky: Motorky, parašutismus, auta
Vzor: Mike Tyson
Zajímavosti: V Česku žije již pět let, nyní s bratrem, který sám dříve boxoval. K bojovým sportům má blízko, před odchodem z vlasti se stala mistryní Ruska v judu.

Máte nějakým způsobem nastudovaný styl soupeřky?
- Ráda bych, ale bohužel ne. Žádné video s ní nemáme, jediné co vím je, že má o pět centimetrů míň než já, takže se ji budu snažit držet na distanc.

Rozhodně vás asi nečeká snadná soupeřka, se současnou šampionkou vaší váhové kategorie Inou Menzerovou vydržela jako jedna z mála celých deset kol...
- Kvalitní určitě je. Nebojím se jí, vždy věřím, že mohu vyhrát. A třeba mě jednou zápas s Inou čeká také. Kdo ví (usmívá se).

Jaký praktikujete v ringu styl vy?
- Ve své váhové kategorii patřím mezi vyšší boxerky, takže je pro mě lepší boxovat na větší vzdálenost. Máme ráda rovné, dlouhé údery, takže mi takový styl vyhovuje. Samozřejmě umím boxovat i na blízko, ale to se mi moc nelíbí. Jsem si spíše techničtější typ boxerky.

Jak dlouho se připravujete na zápas?
- Intenzivní příprava trvá tak tři týdny. Čtrnáct dní tvrdé přípravy dvojfázově, poslední týden sice také dvoufázově, ale už volněji a spíše piluji techniku. K tomu ještě je třeba připočítat tréninková kola se sparingy. Pokud mě teď čeká desetikolový zápas, v tréninku to pro mne znamenalo dvanáct kol.

Jaké máte další cíle po tomto utkání? Titul?
- Určitě (s úsměvem). Chci se dostat co nejvýše, věřím, že na to mám.

Hodně vám může pomoci právě zápas s Fatumou, která je nyní patnáctá ve světovém žebříčku...
- Je to tak. Pokud ji porazím, mohu se v žebříčku posunout hodně vysoko. Beru to jako takový první krok právě k možnosti titulového zápasu.

Máte představu, v jakém časovém horizontu by se mohl titulový zápas povést? Máte nějaký časový plán?
- Příští rok to určitě ještě nebude, ale řekla bych, že reálná šance je tak za dva, tři roky.

Marina Krasheninniková.

Jste hodně mladá, je vám teprve dvaadvacet let. Box vás ale těžko bude dlouhodobě živit. Přemýšlela jste již o tom, co byste chtěla dělat, až skončíte?
- Nechci boxovat do třiceti, to je moc dlouho. Vše bude záležet jak mi to půjde. Když se mi bude dařit, pár let mě ještě snad čeká. Když se dařit nebude, tak za dva, tři roky klidně skončím. Ráda bych pak předávala své zkušenosti z ringu dál, třeba zkusila promotérství.

Jakou školu máte vlastně vystudovanou?
- Střední s maturitou. Ale doma v Rusku.

Zmínila jste, že pocházíte z Ruska. Kde budete slavit letošní svátky?
- Letos pojedu domů a tam Vánoce příliš neslavíme, ale minulý rok jsem byla v Praze s kamarády a moc se mi to líbilo. Kapr, rozbalování dárků. Bylo to moc fajn.

Bylo to pro vás nové?
- Ano, dalo by se to tak říct.

Jaké to vlastně pro vás je, žít nyní v cizí zemi bez rodičů, jen s bratrem?
- Ze začátku jsem tady byla s rodiči, což mi hodně pomohlo si zvyknout na prostředí. Takže když poté odjeli, nebylo to tak těžké. Žili jsme třeba i rok v Itálii, ale tam jsem se necítila dobře. Tady v Česku si připadám jako doma.

Teď je to zrovna ve fotbale hodně diskutované téma. Nenapadlo vás, zažádat o české občanství?
- Spíše ne. I když tady trénuji a žiji, pro profesionální box to ani moc nepotřebuji.Takže ne.

Takže se cítíte stále být více Ruska než Česka?
- Určitě ano.

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!