Rumuni vedli po gólu z penalty, Švýcarům zachránil bod krásným volejem Mehmedi

17:55aktualizováno  19:50
PAŘÍŽ - Fotbalisté Švýcarska v zápase skupiny A na mistrovství Evropy remizovali s Rumunskem 1:1. Rumuny poslal do vedení v 18. minutě Bogdan Stancu stejně jako v úvodním zápase šampionátu proti Francii z penalty, švýcarský tým zužitkoval svůj tlak a po přestávce vyrovnal díky gólu Admira Mehmediho z 57. minuty.

Stancu slaví. foto: Reuters

Švýcaři nevyužili příležitost stát se prvními osmifinalisty turnaje, šanci na přímý postup tak před posledním hracím dnem drží oba týmy.

„V poločase jsme měli vést tak 2:0 nebo 3:0, vytvořili jsme si hromadu šancí,“ zoufal si švýcarský záložník Granit Xhaka, jenž byl zvolen hráčem utkání. „Samozřejmě jsme trochu zklamaní, gólů mohlo být víc, příležitosti na to byly,“ přitakal jeho spoluhráč a jediný střelec Mehmedi.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU RUMUNSKO VS. ŠVÝCARSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Špatnou produktivitu okomentoval i jejich kouč Vladimir Petkovic. „Šancí jsme měli opravdu hodně, ale bohužel jsme proměnili jedinou. Úplně mě to neznepokojuje, důležité je, že se do nich dostáváme. Teď už ale vyhlížíme Francii,“ řekl na tiskové konferenci.

Utkání začalo podle očekávání, v 6. minutě se ve vápně ocitl švýcarský útočník Seferovic, střelu na vzdálenější tyč ale dostatečně nezakroutil. Stejný hráč měl další příležitost po čtvrthodině zápasu, jeho pokus kryl brankář Tatarusanu.

Rumunsko vs. Švýcarsko (Stancu proměnuje penaltu).
Rumunsko vs. Švýcarsko (Stancu slaví).

Zároveň Stancu jako první hráč na šampionátu dal dvě branky a je teprve třetím, který v dějinách soutěže proměnil na turnaji dva pokutové kopy. Prvním byl Dán Arnesen v roce 1984, druhým španělský reprezentant Mendieta na ME 2000.

Do té doby pasivní Rumuni využili ojedinělou šanci v 18. minutě. Chipcia ve vápně zatáhl za dres Lichtsteiner a sudí nařídil pokutový kop. K němu se postavil úspěšný exekutor z úvodního zápasu proti Francii Stancu a ani tentokrát se nemýlil.

Švýcarský stoper Schär mohl na inkasovaný gól rychle odpovědět, jeho volej z dálky ale Tatarusanu vyrazil nad. Rumuni často předváděli spíš bojovnost než fotbalovost a vysloužili si v zápase čtyři žluté karty, přesto byli ještě před přestávkou blízko tomu zdvojnásobit vedení. Sapunaru se ve vápně dostal k odraženému míči a z otočky trefil tyč.

Rumunsko - Švýcarsko 1:1 (1:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina A, hráno v Paříži)

Branky: 18. Stancu z pen - 57. Mehmedi. Rozhodčí: Karasev - Golubjev, Kalugin - Lapočkin, Ivanov (všichni Rus.). ŽK: Prepelita, Chipciu, Keserü, Grigore - Xhaka, Embolo. Diváci: 43.576.

Rumunsko: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (62. Filip) - Prepelita, Pintili (46. Hoban) - Torje, Stancu (83. Andone), Chipciu - Keserü. Trenér: Iordanescu.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri (90.+1 Tarashaj), Dzemaili (83. Lang), Mehmedi - Seferovic (64. Embolo). Trenér: Petkovic.

Velkou šanci měli i v úvodu druhé půle, ostrý centr Torjeho si málem do vlastní branky poslal stoper Djourou. Větší aktivitu však předváděli Švýcaři a dočkali se za ni odměny. V 57. minutě se míč po rohu odrazil k Mehmedimu a ten jej z voleje propálil vápnem ke vzdálenější tyči. Díky tomuto zásahu se Mehmedi stal prvním hráčem země helvétského kříže, který skóroval na mistrovství Evropy i světa.

„Předvedli jsme dva odlišné poločasy. V tom prvním jsme měli nějaké šance, dali jsme gól. Chtěli jsme tak pokračovat i po přestávce, ale odešli jsme fyzicky. Museli jsme střídat kvůli zraněním, nemohl jsem změnit naši hru tak, jak bych chtěl,“ uvedl po zápase trenér Rumunska Anghel Iordanescu. „Dneska jsme chtěli vyhrát, kdybychom dali druhý gól, tak by se nám to povedlo, ale bohužel,“ řekl kouč.

Švýcarské dobývání ale bylo marné, kýžený vítězný gól, který by znamenal jistotu postupu do osmifinále, vstřelit nedokázali. Ani zisk bodu je však mrzet nemusí, pokud budou v posledním zápase s Francií bodovat, postoupí. Navíc nejhůř mohou ve skupině skončit třetí. „Zápas s Francií pro nás bude velký zážitek, těšíme se na něj. Hrát s domácím týmem, to bude fantazie,“ řekl k příštímu soupeři Xhaka.

Přímou postupovou naději drží i Rumunsko, to ale v posledním hracím dni musí doufat ve švýcarskou porážku a zároveň dostatečným rozdílem zdolat Albánii. „Postup máme ve svých rukou. Stále věříme. Vítězství nad Albánií nám dá šanci jít dál,“ dodal Iordanescu.