26. června 2016 13:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Rozmysli si ještě Světový pohár, Jardo. Na hvězdou ‚68‘ naléhaly i legendy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jágrovi se do reprezentačního dresu už nechce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jágrovi se do reprezentačního dresu už nechce. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

KARLOVY VARY Byl to pohříchu nejdůstojnější moment slavnostního vyhlášení ankety Zlatá hokejka. Na pódium karlovarského grandhotelu Pupp byli pozváni slavní hráči minulosti, aby zavzpomínali na Kanadský pohár 1976. Hokejové legendy místo toho naléhaly na vítěze Jaromíra Jágra, aby účast na letošním Světovém poháru ještě zvážil.

Josef Augusta, bývalý jihlavský útočník a trenér reprezentace z období „zlatého hattricku“, se při otázce na šance českého týmu v záři v Torontu trochu vyhnul a obrátil zrak na Jágra.

„Jaromíre, rád tě tam viděl,“ řekl.

Jágr se v první řadě smál. Sál tleskal a moderátor Jakub Kohák žertoval: „To ste nám teda zavařil, Pepo.“

Augusta, který slavnou „68“ vedl třeba na olympijském turnaji v Salt Lake City 2002, však bez ohledu na scénář pokračoval v přemlouvání dál. „Ještě jednou, zvaž to. Budu se na to ještě s větší chutí dívat.“

Přidal se i Jaroslav Pouzar: „Myslím, že Jarda má na to, aby na Světový pohár jel.“

Když dostal slovo Milan Chalupa, začal opatrně: „Já nepřemlouvám, nepřemlouvám.“ Jenže pak se stejně o Jágrovi na Světovém poháru zmínil. „Byl bych rád, kdybych ho tam viděl.“

Zlatá hokejka 2016: Jaromír Jágr a Vladimír Vůjtek starší
Zlatá hokejka 2016: Jaromír Jágr s přítelkyní Veronikou Kopřivovou

Nejslavnější český hokejista se znovu rozesmál od ucha k uchu. Vypadal polichoceně. Jeho předchůdci si pak s Jágrem podali ruce, snad aby ještě umocnili sílu slova a mise s názvem „Chceme Jágra na Světovém poháru 2016“ byla nakonec úspěšná.

Jágr sice definitivně ukončil po loňském domácím mistrovství světa reprezentační kariéru, jenže v NHL zářil - ovládl klubovou produktivitu, jako nejstarší hráč zaznamenal přes 60 bodů v základní části a Florida Panthers díky němu pronikla do bojů o Stanley Cup.

Proto kouč Josef Jandač a generální manažer Martin Ručinský zkoušeli Jágra přemluvit, aby se prestižního setkání nejlepších hráčů v Torontu zúčastnil. Těsně před uzávěrkou nominací na konci května dorazilo ze zámoří Jágrovo jasné NE.

„Mistrovství světa v Praze bylo nejhezčí tečkou“

A co teď? Rozmyslel si to Jágr? Mohl by přece jen nahradit někoho z kádru v případě zranění?

„Já bych hrozně rád jel, ale já si zapomněl v Americe výstroj,“ rozesmál se rekordman při přebírání 12. trofeje pro vítěze tradiční ankety Zlatá hokejka.

Na tiskové konferenci pak své rozhodnutí vysvětlil vážně. „Nepřišlo to ze dne na den. Přemýšlel jsem delší dobu. Bylo tam víc důvodů, proč bude lepší, že na Světový pohár nepojedu. Praha byla z mého pohledu nejlepší tečka, jakou jsem si přál. Bylo to nejlepší rozloučení s českou reprezentací, i když nebyla medaile. A navíc v mém věku je těžší se připravit na sezonu v létě, je to rok od roku složitější. Nebyl bych to ani já, nebyl bych spokojený se svým výkonem,“ prohlásil Jágr.

TĚŽKÝ KONEC. Pro Jaromíra Jágra to byla bolestivá rozlučka.

TĚŽKÝ KONEC. Pro Jaromíra Jágra to byla bolestivá rozlučka.

JEDNO Z POSLEDNÍCH STŘÍDÁNÍ. Po utkání mu aplaudovala celá aréna.

JEDNO Z POSLEDNÍCH STŘÍDÁNÍ. Po utkání mu aplaudovala celá aréna.

SMUTEK. Jaromír Jágr a jeho parťáci těžce vstřebávají porážku od Ameriky.

SMUTEK. Jaromír Jágr a jeho parťáci těžce vstřebávají porážku od Ameriky.

DEFINITIVNÍ LOUČENÍ. Jágr oznámil, že šampionát v Česku byl jeho poslední.

DEFINITIVNÍ LOUČENÍ. Jágr oznámil, že šampionát v Česku byl jeho poslední.

10. JÁGROVO SBOHEM. Končím, nezlomíte mě.

10. JÁGROVO SBOHEM. Končím, nezlomíte mě.

KONEC. Jágr po prohraném utkání o bronz oznámil, že v nároďáku končí.

KONEC. Jágr po prohraném utkání o bronz oznámil, že v nároďáku končí.

ZKLAMÁNÍ. Pavelec a Jágr po neúspěšném semifinále s Kanadou.

ZKLAMÁNÍ. Pavelec a Jágr po neúspěšném semifinále s Kanadou.

VÁLEČNÁ PORADA. Tomáš Plekanec (vlevo) a Jaromír Jágr.

VÁLEČNÁ PORADA. Tomáš Plekanec (vlevo) a Jaromír Jágr.

Třetí nejproduktivnější hokejista v dějinách NHL se také vyjádřil k prognóze magazínu The Hockey News. Podle ní Česko spadne až na poslední místo, protože nemá kvalitní obránce.

„Co si budeme namlouvat. Když si dělá novinář názor, tak se podívá na soupisku, podívá se, kolik máme v týmu hvězd, kdo má jakou roli v klubu. A podle toho srovnává, jestli bude úspěch, nebo neúspěch. Jenže všichni víme, že výsledky se rozhodují na ledě. Už několikrát se stalo, že podceňovaný tým došel až k vítězství. V Naganu to bylo podobné, všichni se nám vysmívali, ale nakonec jsme vyhráli a porazili silné soupeře,“ připomněl Jágr památný triumf na olympiádě v roce 1998.

Poté vyzval novináře, aby se zeptali i vedle sedícího brankáře Petra Mrázka, jenž ve Zlaté hokejce skončil na čtvrtém místě. Mladý gólman s nadsázkou tvrdí, že dokud bude Jágr hrát, on ani nikdo jiný nemá šanci být vyhlášen nejlepším českým hokejistou sezony.

„Možná mě tím Petr chtěl vyprovokovat, abych skončil,“ usmál se Jágr. „Ale nemyslím si, že je to úplně pravda. Petr má na to, aby Zlatou hokejku vyhrál příští rok nebo v dalších letech.“

Možná Mrázkovi pomůže právě Světový pohár. Tam Jágr sbírat body nebude.

  • 3Diskuse