Rozjetý Nymburk na evropské scéně opět zvítězil, porazil Jeruzalém

20:08
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka získali cenné vítězství v Evropském poháru ULEB nad Hapoelem Jeruzalém v poměru 73:67. Ve druhé neprestižnější klubové soutěži navázali na minulou výhru v Rize a po polovině základní skupiny mají bilanci dvou výher a jedné prohry se Sevillou. Odvetnou část načnou Středočeši příští úterý na palubovce dnešního soupeře v Jeruzalémě.

Nymburk - Hapoel Jeruzalém (uprostřed je Vladimir Štimac) foto: ČTK

Skalp Hapoelu, který před týdnem nečekaně uspěl v Seville, je pro sedminásobné české šampiony důležitým počinem v cestě za postupem ze skupiny, který si zajistí dva nejlepší celky. Kdyby dnes Nymburk v Pardubicích prohrál stejně jako v úvodním klání se Sevillou, jeho šance by notně poklesly. Z výhry v prestižním utkání proti svým krajanům se naopak radují izralský kouč v nymburských službách Ronen Ginzburg a rozehrávač Afik Nissim.

Nymburk se v prvním poločase s Hapoelem střídal ve vedení, k výhře rázně vykročil na konci třetí čtvrtiny, která byla jasně nejlepším úsekem českého týmu. Domácí nepoložilo, ani když chvíli po poločase prohrávali o osm bodů. Pak se nadechli k velké stíhací jízdě, jíž soupeře ochromili. Na třináctibodovou šňůru Nymburka hosté na přelomu třetí a čtvrté desetiminutovky nenašli odpověď.

K velkému střeleckému výkonu se vzepjal hlavně nymburský kanonýr Simmons, který měl v souboji s klubem, kde ještě loni hrál, o motivaci postaráno. V prvním poločase se sice trápil, ale třináct bodů ve třetí desetiminutovce bylo pro Nymburk velkou vzpruhou.

K Simmonsovi se v ofenzivě přidal i další střelec Nissim, Sokolovský a pod košem i Štimac. Ten dnes zastoupil pivota Chána, který nenavázal na předchozí skvělé výkony a po rychle nasbíraných faulech bez jediného bodu skoro celý zápas proseděl na lavičce.

Jeruzalém přes čtyři minuty na konci třetí a startu čtvrté čtvrtiny nedal koš, domácí pět minut před koncem vedli už 67:56. Přesto bojovní hosté ještě Nymburk v koncovce dokázali potrápit, přiblížili se až na dohled čtyř bodů, ale v závěru domácí nápor soupeře odvrátili. Definitivně je 35 sekund před klaksonem uklidnil koš kapitána Sokolovského, který týmu vrátil šestibodový náskok.