Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Pardubice postupují po bleskovém obratu

18:00aktualizováno  22:21
PARDUBICE/PRAHA - Hokejisté Pardubic slaví potřetí za sebou postup do semifinále, když v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy vyhráli doma nad Vítkovicemi 5:4 v prodloužení. Rozhodl o tom trefou v čase 60:55 útočník Daniel Rákos. Prodloužení si Pardubice vynutily 31 vteřin před koncem základní hraci doby, kdy vyrovnal Martin Bartek.

Pardubice foto: ČTK

Pardubice - Vítkovice 5:4 v prodl.

Branky a nahrávky: 7. Bartek (Starý, Kolář II), 24. Elkins (Sičák, Bartek), 52. Somík (Borer, Sičák), 60. Bartek (Cetkovský, Starý), 61. Rákos - 2. Sedlák (Šedivý), 16. Burger (Sloboda, Kudělka), 27. Szturc, 54. Burger (Ondrušek). Rozhodčí: Hradil, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 9727. Konečný stav série: 4:3.

Pardubice nastoupily bez zraněného kapitán Koukala, který si v nedělním šestém utkání série v Ostravě poranil koleno, a v centru elitního útoku jej nahradil opět Kousal. Vstup do utkání se povedl lépe hostům. Nejdříve ohrozil gólmana Růžičku bekhendem po rychlém kontru Klimek a po 113 vteřinách hry se Vítkovice ujaly vedení, když pardubického gólmana překonal tečovanou střelou od modré čáry Sedlák. Domácí odpověděli v sedmé minutě, když se při Szturcově vyloučení nepodařilo vyhodit puk Kudělkovi a Bartek z pravé strany prostřelil Málka.

Další nebezpečné střely předvedli na straně domácích Zohorna, Buchtele a útočník Kolář, mezitím na druhé straně zahrozil také Jan Káňa. Když Pardubice přečkaly Píšův trest, ohrozili Málka Markovič se Semorádem. V 15. minutě fauloval Rákos Ujčíka, který odkulhal z ledu a za 22 vteřin potrestal zákrok po Slobodově přihrávce Burger. Vítkovický kapitán mohl ještě zvýšit náskok, ale po Pohlově akci už Růžičku nepřekonal.

Pardubice zužitkovaly ve 24. minutě i svojí druhou přesilovku v utkání, když při trestu Jana Káni vypálil od modré čáry Sičák a obránce Punčochář tečoval puk nešťastně za Málkova záda. Gól byl připsán stínícímu Elkinsovi.

Další oslabení při Klimkově vyloučení už hosté přestáli a hned šest vteřin po jeho návratu na led vrátil Ostravanům vedení Szturc, který se střelou přes beka trefil k pravé tyči. Domácí se snažili odpovědět, ale větší šance měly z brejku Vítkovice.

Nebezpečně pálil Pohl, pak při přečíslení dvou na jednoho Burger neprotlačil puk na Ujčíka. Na druhé straně se při další přesilovce málem dostal k dorážce před prázdnou brankou útočník Kolář. Ve 38. minutě trefil střelou zpoza obránce Zohorna pravou tyč.

I v závěrečné části byl tlak Pardubic dlouho bezzubý a Málek střelecké pokusy bez potíží kryl. Ve 48. minutě mohli zvýraznit náskok hosté, když se v šancích vystřídali v rychlém sledu Burger, Szturc a Pohl. Domácí se tak dočkali vyrovnání, když v 52. minutě při Pohlově vyloučení po Borerově střele úspěšně dorážel Somík. Jenže hosté opět rychle odpověděli, když Ondruškovu střelu od modré čáry tečoval před Růžičkou zcela volný Burger.

Bartek vyrovnal 31 vteřin před koncem

Domácí pak odolali při trestu útočníka Koláře a sáhli 123 vteřin před koncem k power play. Při ní měli štěstí, když Húževka trefil ze středního pásma pravou tyč prázdné branky. Prodloužení vynutil 31 vteřin před koncem Bartek, který po závaru před vítkovickou brankou znovu vyrovnal.

Rozhodnuto bylo hned po 55 vteřinách prvního prodloužení. Po nepovedené rozehrávce Burgra u modré získal puk Rákos a trefil se přesně do pravého horního rohu vítkovické branky. Málek, který dosud vyhrál proti Pardubicím v kariéře všechny čtyři série, byl tentokrát na straně poražených.

Mistři z roku 2010 a obhájci bronzu z loňska se v boji o finále utkají s Liberce, či Kometou Brno, o čemž rozhodne středeční souboj Plzně se Zlínem.