Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Konec změn disciplín. Rosolová získala stříbro na ME

19:06aktualizováno  23:01
HELSINKY - Denisa Rosolová se stala v Helsinkách vicemistryní Evropy v běhu na 400 metrů překážek v osobním rekordu 54,24 sekundy. Zuzana Hejnová doběhla ve finále čtvrtá, třetí členka tréninkové skupiny "Rychlý holky" Zuzana Bergrová skončila sedmá. Zvítězila papírová favoritka Irina Davydovová z Ruska v nejlepším čase letošního roku 53,77.

Denisa Rosolová (vlevo) foto: Reuters

Rosolová získala medaili hned na prvním velkém šampionátu po "přestupu" k překážkám z hladké čtvrtky, na níž se vloni stala halovou mistryní Evropy. Ve finálovém závodě potvrdila roli aktuální české jedničky a z osobního maxima ubrala 14 setin.

"Chtěla jsem běžet pod 54 sekund, protože jsem věděla, že to bude zlato. A já chtěla i zlato," prohlásila Rosolová. Hovořila v euforii, neboť získala první medaili pod otevřeným nebem v disciplíně, které se začala věnovat až na začátku letošní sezony.

Mistrovství Evropy bylo teprve jejím čtvrtým startem na nové trati. "Takže si myslím, že jsem se konečně našla," prohlásila. Vedle čtvrtkařského zlata z halového ME má z kontinentálního mistrovství pod střechou i bronz ve skoku do dálky.

Národní rekordmanka Hejnová přišla o medaili až v závěru, v posledních metrech ji o 14 setin předstihla Ukrajinka Anna Jaroščuková. "Nevím, co se se mnou děje," řekla zlomeným hlasem Hejnová. Už třikrát měla ve své kariéře útočit na medaili, ale před dvěma lety na ME v Barceloně byla rovněž čtvrtá, loni na MS v Tegu sedmá. "Nikdo tomu nedává tolik, co já, přitom pořád nic. Budu muset udělat nějakou změnu, snad se do olympiády seberu," pokračovala vsedě smutně a do očí se jí draly slzy.

Původně to měl být jen pokus, nakonec Rosolová v nové disciplíně v pětadvaceti letech definitivně našla. Když loni získala na halovém mistrovství Evropy v Paříži titul v běhu na 400 metrů, všichni to považovali za konečnou v jejích výměnách disciplín.

Věřilo mi hodně lidí, říká Rosolová po změně disciplíny

Bývalá dálkařka, bronzová medailistka z halového ME v Birminghamu 2007, a česká rekordmanka v pětiboji, se však na jaře rozhodla, že otestuje ještě jednu disciplínu. "Zkus překážky, jsi na to stavěná," slýchávala stále častěji dokonce i od své trenérky Martiny Blažkové. Při prvním pokusu v Dubnici byla opatrná, při druhém na Memoriálu Josefa Odložila jí nevyšel náběh.

Na MČR ve Vyškově si už počínala jako zkušená překážkářka a v Helsinkách její entusiasmus vyvrcholil. "Jsme šťastná, že jsem to dokázala v mé nové disciplíně. A děkuji všem, co mi věřili. I těm, co mi nevěřili, protože mi to dodalo sílu a odhodlání v tom pokračovat, abych dokázala, že na to mám," řekla s vlajkou kolem ramen Rosolová.

Potýkala se s nedůvěrou okolí, měnit disciplínu zrovna v olympijském roce bylo považováno za risk. "Těch, co věřili, bylo naštěstí víc," prohlásila Rosolová. Dosáhla životního úspěchu pod otevřeným nebem. Na startu sice chyběla letos rychlejší Bulharka Vania Stambolovová, Rosolová si však dnešním osobním rekordem 54,24 sekundy upevnila aktuálně třetí místo na světě. Přesto chtěla víc.

V Londýně chce být ještě lepší a zaběhnout čas pod 53 sekund

"Chtěla jsem pod 54 sekund, protože jsem si myslela, že to bude zlato. Ale jak jsou ty zatáčky ostré, musela jsem měnit rytmus," vyprávěla. "Doufám, že v Londýně to bude lepší, tak snad to vyjde tam. Ne zlato, ten čas pod 53," doplnila rychle s úsměvem. "Ale překážky ubíhají rychleji než hladká čtvrtka, asi jsem se v tom opravdu našla," uvedla.

Po polovině běhu doufala, že by mohla vyhrát. Pak jí ale jedna z překážek nevyšla a zakopla. "Takže nakonec to bylo hodně excelentní," řekla Rosolová. V cíli viděla, že na Rusku Irinu Davydovovou nemá, ale všimla si Hejnové, která finišovala po její pravé ruce v šesté dráze. "Ale já tu medaili strašně chtěla, říkala jsem si, že Zuzku musím předběhnout," líčila Rosolová.

Za cílem věděla, že její tréninková parťačka ze skupiny Rychlý holky Zuzana Hejnová je čtvrtá bez medaile. Naklonila se nad ní a pronesla: "Na olympiádě jim to ukážeme." Věří, že se česká rekordmanka z neúspěchu poučí. "Je mi líto, že nemá medaili, ale je to individuální sport. Ale myslím si, že letos může běhat ještě hodně rychle," věřila.

Doufá, že se její vztah s Hejnovou nezmění

Jejich souboj byl hodně prestižní. Hejnová byla dlouho českou vládkyní, nyní má soupeřku, navíc z vlastních řad. Ustojí tuto změnu? ptá se už delší dobu atletická obec. Mnozí nabízejí paralelu v Tomáši Dvořákovi a Romanu Šebrlem, kteří se rozešli po MS v Edmontonu 2001.

"Doufám, že to naše vztahy nezmění, že nás to posílí a budeme si pomáhat. Věřím, že to dopadne dobře," uvedla. Jamajčané Usain Bolt a Yohan Blake, mistr světa na stovce, také trénují už roky společně. "Věřím, že se Zuzka zdravě naštve," doufala Rosolová. "Je pochopitelné, že vypadá zdrchaně, když uvažovala o zlaté a je čtvrtá. Ale myslím, že na olympiádě to bude jiné," věřila.

Rosolová si v euforii užila čestné kolečko, i když už nemohla a bolely ji i ruce. "Ale vždycky, když jsem viděla někoho z Čechů, tak to ze mě opadlo a strašně jsem se radovala," usmívala se. Užila si oslavy víc než při zlatu na HME v Paříži. "Tam to byl šok, tady tolik ne," poznamenala. V euforii nevyloučila i start v sobotním rozběhu štafety 4x400 metrů.