Rosický se po 17 letech trefil za Spartu a přispěl k výhře nad Karvinou

19:51aktualizováno  20:06
PRAHA - Po sedmnácti letech nastoupil za Spartu v základu, po sedmnácti letech v jejím dresu dal gól. Aby symboliky nebylo málo, trefil se Tomáš Rosický v 17. minutě. Letenští díky jeho zásahu vedli v šestém kole fotbalové ligy nad Karvinou, kterou nakonec zdolali 2:0, druhou branku přidal Hovorka.

Utkání 6. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Karviná, 10. září v Praze. Tomáš Rosický (zcela vlevo) se raduje se spoluhráči z úvodního gólu. foto: ČTK

Uzdravený Rosický se v základní jedenáctce Sparty objevil poprvé od 1. prosince 2000 a akci před brankou rozjel sám. Pak si šestatřicetiletý záložník naběhl na zpětnou příhru Lafaty a placírkou se trefil pod břevno. Radost měl nesmírnou, užíval si slávu, kynul fanouškům, kteří jásali nadšením.

I když... Až na jednu jejich část. Členové sparťanského kotle pojali duel s Karvinou jako protestní akci, dorazili v černém, nepovzbuzovali domácí fotbalisty a skandovali chorály proti vedení a italskému trenérovi Stramaccionimu. Už před utkáním rozvinuli transparent Kotalík = demisi.

Sparta Praha - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 17. Rosický, 55. Hovorka. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Kříž. Bez ŽK. Diváci: 9320.

V průběhu prvního poločasu byla atmosféra na Letné podivná, většina stadionu se snažila podporovat Spartu, zato ultras na tuto činnost reagovali zdviženými prostředníčky. Je pravda, že domácí až na úvodní tlak a vedoucí gól svým příznivcům moc radosti neukázali. Po Rosického trefě zbytečně přestali hrát a Karviná málem trestala.

Po půlhodině hry měla během čtyř minut čtyři šance - Letič se marně natahoval na ostrý centr, pak hlavičkoval nebezpečně zády k bráně Budínský, tutovku spálil Ramirez, jenž v úniku sám na brankáře lajdácky přestřelil. Dúbravka pak lapil Kalabiškovu hlavičku přímo doprostřed.

Sparta v závěru poločasu mírně ožila, Biabiany ale v dobré pozici nezakončil přesně. Domácím se neproměněná šance mohla vymstít, okamžitě po návratu ze šaten si na vápně zasekl balon Budínský a parádní technickou ranou protáhl Dúbravku. Slovenský gólman se po návratu do sestavy uvedl spolehlivým výkonem.

Nejlepší na trávníku byl s přehledem Rosický - spoluhráči ho často hledali, on rozdával balony a začínala u něj většina akcí. Ty často šly přes pravou stranu, kde podporoval útok Zahustel, rovněž jeden z lepších sparťanů.

Domácí poté ve zbytku druhé půle převážně kontrolovali hru a dostali se do několika šancí, Lafata po Zahustelově centru hlavičkoval doprostřed, Sáček po střele halfvolejem pořádně protáhl Berkovce, jenž vyrazil na roh. A z něj Sparta podruhé udeřila.

Zleva Ondřej Zahustel ze Sparty a Peter Štepanovský z Karviné.
Tomáš Rosický ze Sparty se raduje z gólu.

Centr zleva propadl na malé vápno, odkud rozvlnil síť Hovorka. Balon si ale zpracoval rukou, branka tedy platit neměla.

Domácí ještě mohli přidat gól, ale Plavšič, který v 85. minutě vystřídal Rosického, krátce před závěrečným hvizdem v sólu na brankáře selhal. Z dorážky navíc trestuhodně minul Václav Kadlec. Spartu to ale mrzet nemuselo, potřetí v sezoně vyhrála a je čtvrtá, se sedmibodovou ztrátou na vedoucí Plzeň.