Kapitán Rosický: Konečně jsme hráli poctivý fotbal. To, na co máme

6:00
PRAHA - Jako kapitán dovedl Tomáš Rosický fotbalovou reprezentaci k první výhře pod trenérem Pavlem Vrbou. "Krásný výsledek a velké povzbuzení na začátku kvalifikace," usmíval se Rosický po nečekaném výsledku 2:1 proti Nizozemsku v úvodu kvalifikace o Euro 2016.

Kapitán národního týmu Tomáš Rosický burcuje své spoluhráče. foto: MAFRA - Michal Šula

Generálku proti USA jste nezvládli a prohráli. Co bylo teď jinak?
Po zápase s Amerikou jsem říkal, že porážka může pomoct, když to vezmeme za správný konec. A to se povedlo. Pro mě to bylo i v mých letech poučení, že se v reprezentaci musím přizpůsobit: to, co hraju v Arsenalu, tady asi nepůjde. Chtěli jsme být proti Nizozemsku hodně kontaktní, dobře zavírat prostory, aby se jejich útočníci nedostali k balonu. Hráli jsme poctivý fotbal a porazili jsme největšího favorita naší skupiny. Byl to krásný zápas se šťastným koncem pro nás.

Čeští reprezentanti slaví vítězný gól nad Nizozemskem.
Pavel Kadeřábek euforicky slaví výhru nad Nizozemskem.
Reprezentační záložník Vladimír Darida.
Český reprezentant Václav Pilař se raduje z vítězného gólu.

V zápase jste předvedli několik zajímavých signálů při standardních situacích. Myslíte, že jste jimi soupeře překvapili?
Standardními situacemi můžete mančaft jako je Holandsko překvapit. Škoda, že jsme je nevyužili gólově. Ale určitě jsme je těmi signály zaskočili.

A Nizozemci trochu zaskočili vás tím, že už před koncem poločasu začali hrát na tři obránce, ne?
Trochu nás tím zaskočili, pravda, ale my jsme nic neměnili. Hráli jsme dál to, na co jsme se chystali celou dobu.

ČESKO - NIZOZEMSKO 2:1

Před utkáním jste varoval před útočníkem Van Persiem. Ale ubránili jste ho výborně, souhlasíte?
Když tomuhle klukovi necháte prostor, hned dá gól. Celý tým pracoval, aby dostal co nejméně balonů do nohy. Snažili jsme se být co nejblíž u sebe, pomáhat si navzájem. To, že jsme ho ubránili, byla zásluha celého mužstva.

Mluvilo se o tom, že česká reprezentace potřebuje vylepšit přechodovou fázi do útoku. Jak jste byl spokojený v tomto směru?
Přechod do útoku byl z naší strany mnohem lepší než v předešlých zápasech, ale několikrát jsme ty situace mohli řešit klidněji. Někdy jsme šli dopředu až moc rychle a míč jsme ztráceli. V zápase byly věci, na kterých se dá stavět, ale musíme na nich dál pracovat.

TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému.

Říkal jste si za stavu 1:1, že byste remízu bral?
Upřímně? Minutu před koncem bych bod bral. Ale to až v závěru. Když Nizozemci vyrovnali, neříkal jsem si, že teď musíme ukopat bod. Bylo před námi víc než třicet minut, hráli jsme pořád stejně, nic se neměnilo, i když jsme ztratili vedení.

Ukázalo utkání s Nizozemskem, že pro český tým povede cesta přes brejkové situace?
Určitě ano. Jak už jsem zmiňoval: musíme naší hru přizpůsobit tomu, na co máme hráče. Právě tohle by nám mohlo sedět.

Nezdálo se vám, že Nizozemci nebyli na zápas dostatečně připravení a koncentrovaní?
Nemyslím si. My jsme jim to hodně znepříjemnili. Je to velké povzbuzení na začátku kvalifikace. Island porazil Turky 3:0, vidíte, ještě to celé bude sranda.