30. srpna 2016 14:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rosický: Nepřišel jsem dohrát kariéru, ale pomoci Spartě k titulu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Tomáš Rosický představuje svůj nový dres. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický představuje svůj nový dres. | foto: ČTK

PRAHA Tomáš Rosický ve Spartě. Přání mnoha fanoušků týmu z Letné se v úterý odpoledne stalo skutečností, Rosický podepsal smlouvu na dva roky. A převzal číslo 10. „Byli jsme v kontaktu dlouhou dobu, takže to bylo naše časté téma. Jsem rád, že jsem zpátky z dlouhé cesty, na kterou mě Sparta vypustila do světa,“ řekl Rosický na tiskové konferenci.

Bylo těžké rozhodování, zda do Sparty jít, či nikoliv?
Samozřejmě jsem o všem přemýšlel. I po Euru, které bylo pro všechny zklamáním, jsem potřeboval čas na rozmyšlenou, nebyl jsem zdravý, byl jsem nedoléčený. Navrhnul jsem, že pojedu na Arsenal, aby se o mě postarali. Za to bych Arsenalu rád poděkoval. Dal jsem panu Křetínskému slovo, že pokud bude všechno v pořádku, tak budu hrát za Spartu.

Tomáš Rosický slaví gól v dresu Arsenalu.
Česko vs. Chorvatsko (Rosický).

Zvažoval jste i jiné alternativy?
Po Euru jsem zvažoval více možností, proto jsem potřeboval čas. Tam nejde o to, zda najít chuť hrát, tu budu mít vždycky. Já jsem přišel vyhrát titul.

Co reprezentace?
To teď nevím, teď jsem potřeboval vyřešit klub.

Daniel Křetínský:

Tomáš Rosický podepsal smlouvu na dva roky. Naše hlavní přestupová priorita a cíl se splnil. Tomáš mluvil vždycky rozumně a jasně. Můj osobní zájem o to, aby přišel, pořád jenom rostl. Viděl jsem na něm, že má chuť uspět. Věříme tomu, že pomůže Spartě jak herně, tak v kabině jako osobnost. Zdraví je podmínkou toho, aby se jeho přínos mohl naplnit.

Kdy budete schopen naskočit do tréninku?
Byli jsme dohodnuti, že se vrátím, až budu schopen nastoupit s týmem k tréninku. V sobotu jsem zapakoval ženu se synkem a v neděli jsem oznámil panu Křetínskému, že jsem připraven. Ode dneška začnu naplno trénovat s týmem. Budu ale potřebovat nějaký čas trénovat s týmem, tak myslím, že první zápas po reprezentační pauze asi ne, ale pak už by to mohlo jít.

Vzpomenete si na poslední zápas za Spartu před odchodem?
To jsme tehdá rozsekali Slavii (smích).

Našel jste ve Spartě někoho, na koho si pamatujete z doby, kdy jste odcházel?
Václava Čermáka na chodbě, byl to pro mě krásný zážitek.

Vy jste ze Sparty odcházel v době, kdy byl zvyk hrát Ligu mistrů. Jak důležitá pro vás byla osoba trenéra?
K panu Ščasnému – ten mi dal první šanci v lize, takže mě napadlo, jak je neuvěřitelné, že se to tak sešlo. Co se týče Ligy mistrů, tak tady nebyla strašně dlouho, a klub jako Sparta musí mít takový cíl, že ji bude hrát. A jak už jsem zmiňoval, tak tu nejsem od toho, že si jdu jenom zahrát. Já vím, že musím být dobře připravený, jinak tady narazím. Já přišel pomoci Spartě k titulu.

Pavel Paska:

Paska: S Tomášem jsme v 2001 odešli do Dortmundu a jsem rád, že se se mnou vrací nyní do Sparty.

Co říkáte hře Sparty?
Viděl jsem dost zápasů Sparty, nikdy jsem ji nepřestal sledovat. Projev je kostrbatý, ale z pozitivních věcí je jasně, že tým dokáže vyhrát, i když se mu nedaří. Fotbalově to v Evropské lize nebylo dobré, ale jak se kluci obětovali, to bylo dobře. Ale klub jako Sparta se musí prezentovat lepším fotbalem, to je bez debat.

Čeká vás kulturní šok, co říkáte zápasům třeba v Příbrami?
Já už v Příbrami jednou hrál, takže vím, do čeho jdu.

Jakou úroveň podle vás má česká liga?
Změnila se strašně moc, já když jsem odcházel, tak co se týče tempa nebo taktického pojetí, tak na tom dobře nebyla. Ale liga byla celkově techničtější, bylo tu více hráčů, kteří uměli s balonem.

Co říkáte na to, že jste hrál jen za tři kluby?
Profesionální fotbal hraju osmnáct let, ale hrál jsem jenom za tři kluby. Chtěl jsem se s klubem identifikovat. Jsem hrdý na to, že jsem prošel jenom tři kluby.

D. Křetinský:

Máme ještě tři otazníky, první je nad Jakubem Brabcem, o něj měl zájem i jiný klub než Anderlecht a Jakub má zájem si zkusit zahraničí. Budeme o jeho přestupu jednat v následujících hodinách. Za Václava Kadlece jsme nabídli třikrát více, než jsme dali nejvíc za dosud nejdražšího hráče. A současně řešíme příchod jednoho ofenzivního hráče, je to zahraniční hráč. Ale to jednání bude delší.

Mluvil už jste s trenérem Ščasným o své roli v týmu?
S trenérem jsem mluvil asi dvakrát, vše se bude řešit za chodu. Nemám vyložený problém, na který bych si musel dávat pozor. Až na věk, ale na ten si pozor dávat budu.

Existuje nějaká předběžná smlouva, co by se dělo za dva roky, až vám skončí smlouva?
Křetínský: My jsme se dohodli, že to nebudeme řešit, dokud Tomáš hraje.
Rosický: Nechtěl jsem o tom moc slyšet, až mi skončí smlouva, tak je vše otevřené, ale já sem teď jdu hrát fotbal.

Probíral jste návrat i s Milanem Barošem nebo Markem Jankulovským, kteří ten návrat udělali před tebou?
Ne, spíš jsem sondoval u sparťanů.

Jakou roli ve vašem rozhodování hrála rodina?
Nemůžu říci, že rodina hrála v rozhodování velkou roli. Mám dobrou ženu, která by se mnou šla kamkoliv. My jsme celá rodina Sparťanů, takže jsem tomu velkou váhu nepřikládal.

Jan Krejcar, Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!