Rosický: Byla to velká euforie

11:02
LONDÝN/PRAHA - Mimořádně vypjatý souboj. A také mimořádné emoce. V neděli se v nich utopil také Tomáš Rosický. Řval, škubal dresem na prsou a líbal balon. V 84. minutě dal Wiganu svůj první gól v anglické fotbalové lize. Navíc vítězný. A ještě k tomu hlavou, což se mu povedlo poprvé v kariéře!

Tomáš Rosický foto: ADRIAN DENNIS AFP

„Byla to velká euforie a zvlášť v tom kotli, který vybuchl radostí. Snažil jsem se hlavně vnímat tu radost, která lomcovala fantastickými fanoušky. Byl jsem hrozně rád, že jsem je dostal do takového varu. Nehledě na to, že vítězný gól v posledních minutách nedáváte každý týden,“ vyprávěl včera Rosický na svých internetových stránkách.

Doklepnutím z pár metrů zařídil vítězství 2:1, k němuž se Arsenal vzepjal dvěma góly v posledních deseti minutách. Dostal vysokou známku 7 od deníku Sun i láhev šampaňského pro muže zápasu.

„Myslíte, že padla hned v kabině? Kdepak, velká mýlka. Máme přece nabitý kalendář, na žádné oslavy není čas, a tak si každý hráč vezme láhev s sebou domů,“ prozradil záložník něco ze zákulisí.

Tři góly sice už v Anglii dal, ale čekání na ten ligový bylo příliš dlouhé. Trvalo to skoro půl roku. Naposledy Rosický v domácí soutěži skóroval ještě v bundeslize, v květnu proti Hannoveru. „Ten gól jsem už moc potřeboval,“ přiznal. „Teď můžu mít navíc dvojnásobnou radost, protože branku jsem vstřelil hlavou a to se mi – pokud mě paměť netrápí – ještě nikdy nepodařilo,“ připomněl Rosický. Odškrtl si tak další povedený anglický víkend a v hierarchii hvězd Premier League stoupá stále výš a výš.

"Rozhodčí nás připraví o miliony"
Na ostrovech se však po střetnutí Arsenalu s Wiganem řešily jiné věci než Rosického výkon. Trenéra hostů Paula Jewella rozčílil rozhodčí Phil Dowd. Hlavně proto bublaly vášně. Podle Jewella může ohrožený Wigan ztratit padesát milionů liber, pokud sestoupí. A o ty prý klub připraví právě rozhodčí. „Jeho rozhodnutí nás stála tři body a padesát milionů,“ prohlásil Jewell. A pak si nelichotivě pohrál se jménem sudího. Dowd v angličtině znamená staromódní a dowdy je coura. „On je dowd podle jména i ve skutečnosti,“ útočil rozzlobený kouč.

Rozhodčí prý Wigan poškodil hned třikrát. Ještě za stavu 1:0 pro hosty neodpískal penaltu, když Flamini stáhl útočníka Heskeyho. Pak přehlédl třímetrový ofsajd, z něhož Flamini v 81. minutě odcentroval na vyrovnání. V té chvíli navíc zdržel návrat záložníka Skoka, který byl ošetřován.

Ke všemu měl Dowd hráčům Wiganu sprostě nadávat. Hned sedm jich potvrdilo, že od něj slyšeli ostrou formulku „fuck off“, kterou ve svém zpravodajství vytečkoval i bulvární deník Sun.

„Od té doby, co jsme v lize, nás pískal třikrát. A pokaždé to bylo stejné. Vždycky si řekl: Já vám ukážu,“ zuřil Jewell, byť mu za útok na sudího hrozí trest.

Aby toho nebylo málo, zařídil další skandál Thierry Henry, kapitán Arsenalu. Po vlastním gólu Halla, který znamenal vyrovnání, mával balonem před obličejem hostujícího gólmana Kirklanda.  „Od první minuty zdržoval. Tak jsem se ho ptal, jestli v tom chce ještě pokračovat. Byl to jen vtip, ale asi trochu nepříjemný,“ vysvětloval po utkání Henry.