Rosického Arsenal rozstřílel Doněck. Basilej šokovala AS Řím

21:12
PRAHA - Londýnská Chelsea s Petrem Čechem v brance zvítězila ve 3. kole fotbalové Ligy mistrů 2:0 nad domácím Spartakem Moskva, za který odehrál celé utkání obránce Marek Suchý. Také druhý vzájemný duel českých reprezentantů vyhrál londýnský klub: Rosického Arsenal deklasoval 5:1 Hübschmanův Šachtar Doněck.

Spartak Moskva - Chelsea (Marek Suchý, vlevo, a Nicolas Anelka) foto: Reuters

Anglické kluby mají v čele svých skupin plný počet bodů stejně jako další lídři Bayern Mnichov po výhře 3:2 nad Kluží a Real Madrid, který porazil 2:0 AC Milán.

Nepřehlédněte

Moskevský Spartak odehrál s Chelsea otevřený zápas, ale dvakrát doplatil na chyby ve středu obrany. Poprvé se po rohovém kopu ve 23. minutě prosadil proti svým krajanům ruský záložník Jurij Žirkov, který dříve hrával za konkurenční CSKA Moskva. Krátce před přestávkou zakončil rychlý brejk Nicolas Anelka, jenž zachoval rozvahu v koncovce a mezi domácími obránci pohodlně skóroval.

Druhý poločas byl ve znamení snahy ruského klubu o snížení, často se zvlášť při standardních situacích objevoval na hrotu v šestnáctce soupeře i Suchý a po jednom ze soubojů s Johnem Terrym se marně dožadoval penalty za ruku anglického stopera. Suchý byl také u obou udělených žlutých karet. První krátce po změně stran sám dostal za faul na Žirkova, v závěru utkání si oba hráči role obrátili. Čech podruhé v sezoně v Lize mistrů udržel čisté konto. Na jeho branku mířily čtyři střely.

Ukrajinsko-anglický souboj měl ještě jednostrannější průběh. Tomáš Rosický odehrál pohodový zápas a závěrečnou půlhodinu dokonce dohrál s kapitánskou páskou. To už Arsenal vedl nad týmem Tomáše Hübschmana o tři branky, další dva góly přišly vzápětí.

Přitom Doněck zpočátku dokázal eliminovat obvyklý nátlakový fotbal domácích, kteří se dostali do vedení jen díky chybě gólmana Andreje Pjatova. Klíčového hráče Ceska Fábregase držel na uzdě právě Hübschman, jenž vyhrál i jediný vzájemný souboj krajanů. Po pauze už domácí zápasu kralovali a obrovských ovací od domácích fanoušků se dočkal i Chorvat Eduardo, který se v dresu Šachtaru vrátil tam, kde ještě nedávno působil.

Žilina zůstává v Lize mistrů bez bodu
Byl autorem jediné branky hostů a jak slíbil, svoji trefu neoslavoval. Čeští fotbalisté se dostali na hřiště také v Marseille, kde Žilina prohrála i své třetí vystoupení v Lize mistrů. V základní sestavě slovenského mistra se objevil Ondřej Šourek, v druhém poločase se dostal na hřiště i Emil Rilke v době, kdy už hosté byli o gól pozadu a nakonec prohráli 0:1. Francouzský klub získal první body do skupiny F, hosté se jich nedočkali ani tentokrát.

Bayern porazil Kluž 3:2, ale zápas měl kuriózní průběh, protože z pěti gólů v utkání pouze jeden vstřelil fotbalista vítězného týmu. Hosté vedli po brance Cadúa, jenže stejný hráč si zanedlouho vstřelil vlastní gól a brzy ho napodobil jeho spoluhráč Panin. Pak se trefil domácí Gómez a hosté už dokázali jen snížit.

Překvapivý výsledek se zrodil v Římě, kde vyhrála Basilej 3:1. Domácí sice dokázali na první trefu hostů brzy zareagovat, jenže před poločasem přidal švýcarský klub druhý gól a domácí přes ohromnou snahu nedokázali utkání již zvrátit a soupeři pomohli dál živit postupové naděje. Zvlášť, když v poslední minutě přidal střídající Cabral třetí gól.

V souboji fotbalových gigantů se radoval Real Madrid již ze třetího vítězství ve skupině, o výhře 2:0 nad AC Milán rozhodli domácí už před přestávkou. Rozhodlo se během dvou minut, v nichž se prosadili Ronaldo a Özil.

V úterním programu byli vyloučeni tři hráči a všichni v nervózním duelu mezi Ajaxem a Auxerre, ve kterém zvítězili domácí 2:1. Nizozemský klub hrál v deseti bez veterána Andrého Ooijera od 55. minuty a vzápětí hosté snížili. Francouzský celek ale nezvládl závěr - dvě minuty před koncem po druhé žluté kartě zamířil pod sprchy Oliech, vzápětí ho napodobil střídající Jean-Pascal Mignot.