V Itálii vládl Rosberg, na Hamiltona už ztrácí jen dva body

15:25
MONZA/PRAHA - Jezdec Mercedesu Nico Rosberg vyhrál Velkou cenu Itálie s výrazným náskokem před svými soupeři a připsal si již sedmé vítězství v této sezóně. V druhém závodě po letní přestávce využil špatného startu svého týmového kolegy a vedoucího může celkového pořadí Lewise Hamiltona, který nakonec skončil druhý. Opět mu tak uniklo jubilejní 50. vítězství v kariéře. Rozdíl v průběžném pořadí se mezi oběma jezdci snížil na pouhé dva body. Na třetím místě dojel jezdec domácí stáje Ferrari Sebastian Vettel, který tím dosáhl nejlepšího výsledku od červnové Velké ceny Evropy a ukončil pro svůj tým čtyři závody trvající čekání na pódiové umístění.

Rosberg (vlevo) a Hamilton. foto: ReutersČTK

Hamiltonovi se start nedělní Velké ceny Itálie extrémně nepovedl, propadl se během něj až na šesté místo, což mu zničilo jakékoliv šance na vítězství. Naopak se již od počátku dařilo jeho týmovému kolegovi Rosbergovi a oběma jezdcům týmu Ferrari, kteří se v pořadí Vettel a hned za ním Räikkönen zařadili za vedoucí Mercedes.

Nico Rosberg po Velké ceně Itálie

Hamilton se musel v úvodu závodu probojovávat zpět na přední pozice. S jezdcem Red Bullu Danielem Ricciardem si poradil poměrně bez problémů, mnohem více práce mu dalo předjet dobře jedoucího Valtteriho Bottase z Williamsu. To se mu nakonec povedlo a zařadil se tak na průběžné čtvrté místo. Rosberg si mezitím začal vytvářet výrazný náskok před jezdci Ferrari, kteří navíc během první série zastávek v boxech zvolili odlišnou strategii, než všichni ostatní a nasadili červeně označené super měkké pneumatiky. Ani odlišná strategie jim však na lepší výsledek nestačila, s výkonností Mercedesu se v letošním roce Ferrari skutečně rovnat nemůže. Räikkönenovi se podařilo zajet několik nejrychlejších kol, ze čtvrtého místa se však v podstatě za celý závod nikam neposunul a nakonec na něm i skončil.

V úvodním kole závodu došlo k jediné kolizi, a to mezi Jolyonem Palmerem z Renaultu a Felipem Nasrem ze Sauberu. Oba jezdci museli s poškozenými monoposty do boxů a pro druhého jmenovaného to znamenalo konec v závodě. Ze závodu musel také odstoupit do té doby skvěle jedoucí Pascal Wehrlein z Manoru, který se snažil vylepšit již velmi dobré umístění ze sobotní kvalifikace.

Opět se příliš nedařilo ani jezdcům McLarenu Jensonu Buttonovi a Fernandu Alonsovi, kteří nebyli schopni příliš vylepšovat své pozice a mimo body bojovali spíše jen mezi sebou. Čas navíc ztratili i během zastávek v boxech, jelikož se McLarenu pokazila světelná signalizace, která vypouští jezdce zpět do závodu. Button nakonec dojel na dvanáctém a Alonso na čtrnáctém místě. Jistou útěchou pro Alonsa může být nejrychlejší kolo závodu, které si v závěru připsal. Mezi ně na třinácté místo se zvládl protlačit Esteban Gutiérrez z Haasu, jeho týmový kolega Romain Grosjean se náporu jezdců Mclarenu ubránil a skončil těsně za body na jedenáctém místě. Dlouhodobě neuspokojivé výkony McLarenu byly pravděpodobně jedním z faktorů, které ovlivnily rozhodnutí Buttona příští rok závody formule 1 opustit a věnovat se roli ambasadora a rezervního jezdce s možností návratu pro sezónu 2018. V příštím roce jej nahradí hvězda juniorského programu stáje Stoffel Vandoorne.

Ze závodu musel nakonec odstoupit i Daniil Kvjat z Torro Rosso, u kterého navíc panují obavy, že Velká cena Itálie byla jeho poslední. Po přesunutí do juniorského týmu Red Bullu se jeho výkony v každém závodě spíše zhoršovaly, čemuž nijak nenapomáhaly ani opakované technické problémy jeho vozu.

Formule 1 má příští týden změnit majitele. Práva na světový šampionát by měl koupit americký mediální koncern Liberty Media, který za ně má zaplatit 8,5 miliardy dolarů.

Dalším jezdcem, kterého v příštím roce již neuvidíme je i Felipe Massa z Williamsu, který se rozhodl po této sezóně po čtrnácti letech ukončit kariéru. V nedělním závodě dojel na deváté příčce mezi jezdci týmu Force India, kdy Sergio Pérez se umístil na osmé a Nico Hülkenberg na poslední bodované, desáté příčce.

Nenápadné výkony předváděli i jezdci Red Bullu. Jedním z nejlepších předjetí v závodě se nakonec podařilo Danielu Ricciardovi dostat před Bottase a dojet hned za favority na pátém místě. Max Verstappen, který byl kvůli svému divokému jezdeckému stylu během víkendu značně kritizován, se po nepovedeném startu umístil na sedmé pozici.

Na posledních třech místech se poté umístili Marcus Ericsson ze Sauberu, Kevin Magnussen z Renaultu a nováček Esteban Ocon z Manoru.

Výsledky Velké ceny Itálie

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:17:28,089 (prům. rychlost 237,558 km/h), 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -15,070, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -20,990, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) -27,561, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -45,295, 6. Bottas (Fin./Williams) -51,015, 7. Verstappen (Niz./Red Bull) -54,236, 8. Pérez (Mex./Force India) -1:04,954, 9. Massa (Braz./Williams) -1:05,617, 10. Hülkenberg (Něm./Force India) 1:18,6561.