Ronaldo přiblížil Portugalsko na MS, Francie padla

22:37aktualizováno  23:23
LISABON - Fotbalisté Portugalska se přiblížili účasti na mistrovství světa. V úvodním zápase evropské baráže porazili v Lisabonu Švédsko 1:0 gólem Cristiana Ronalda. Na druhé straně se další hvězdný kapitán Zlatan Ibrahimovic neprosadil. První absence na světovém šampionátu po dvaceti letech hrozí Francii, která prohrála na Ukrajině 0:2.

Ronaldo slaví gól v baráži o MS do sítě Švédska. foto: Reuters

Domácí prostředí zužitkovalo i Řecko a v Pireu zvítězilo nad Rumunskem 3:1. Chorvatsko přes téměř poločas dlouhou přesilovku remízovalo 0:0 na Islandu. Odvety se hrají v úterý.

Portugalci poprvé zdolali Švédy na svém hřišti a prodloužili proti skandinávskému celku neporazitelnost trvající od roku 1984. Utkání rozhodl v 82. minutě kanonýr Realu Madrid Ronaldo hlavou po Velosově centru.

Francie naposledy chyběla na MS 1994 a nyní jsou svěřenci Didiera Deschampse blízko dalšímu selhání. V Kyjevě inkasovali dvakrát po změně stran, v 61. minutě se trefil Zozulja a osm minut před koncem Jarmolenko z penalty. V nastaveném čase pak dostali červené karty hostující Koscielny a domácí Kučer.

Ukrajina porazila "Les Bleus" poprvé v historii a vykročila k tomu, aby na pátý pokus uspěla v baráži o MS či ME. Svěřenci Michajla Fomenka udrželi letošní neporazitelnost a navíc poosmé za sebou neinkasovali.

Chorvaté s debutujícím trenérem Nikem Kovačem nenavázali na dvě výhry nad Islandem z roku 2005. Seveřané tak mají dál šanci na premiérovou účast na závěrečném turnaji. Hosté sice měli výraznou střeleckou převahu, ale žádnou šanci neproměnili. Island po první půli přišel o zraněného klíčového útočníka Sigthórssona, Skúlason pak pět minut po pauze dostal červenou kartu po faulu na unikajícího Perišiče.

Řecko poslal do vedení ve 14. minutě Mitroglu, ale za pět minut odpověděl Stancu. O chvíli později však vrátil domácím vedení Salpingidis a po změně stran přidal svůj druhý zásah kanonýr Olympiakosu Mitroglu.

Úvodní zápasy evropské baráže o postup na MS:

• Reykjavík: Island - Chorvatsko 0:0 Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). ČK: 50. Skúlason (Isl.).
  • Lisabon: Portugalsko - Švédsko 1:0 (0:0) Branka: 82. Ronaldo. Rozhodčí: Rizzoli (It.).
  • Kyjev: Ukrajina - Francie 2:0 (0:0) Branky: 61. Zozulja, 82. Jarmolenko z pen. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90.+5 Kučer - 90.+1 Koscielny.
  • Pireus: Řecko - Rumunsko 3:1 (2:1) Branky: 14. a 67. Mitroglu, 21. Salpingidis - 19. Stancu. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ČK: 90.+2 Lazar (Rum.).