Řezničina s Turky. Čeští házenkáři po velké řežbě postoupili do baráže o MS

20:15aktualizováno  21:05
ZLÍN/PRAHA - Tři červené karty a plno zlé krve přineslo vypjatý zápas o postup do baráže o MS mezi českými házenkáři a Tureckem. V zápase, který museli Češi vyhrát o čtyři branky, nakonec po nervózní koncovce plné diskuzí zvítězili a zahrají si červnový dvojzápas o účast na světovém šampionátu ve Francii, který se hraje příští rok v lednu.

Leoš Petrovský je tvrdě sražen k zemi tureckými házenkáři foto: ČTK

„Co se týká tvrdosti Turků, bylo to na hranici regulérnosti. Dali do toho všechno. Je to nezvyklé, moc často se to nevidí,“ uznal Daniel Kubeš, jeden z českých koučů.

Česko - Turecko 34:28 (17:16)

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl, Mrkva - Hrstka 8/1, Bečvář 3, Hes, Jurka 7, Stehlík, Kotrč, Babák 2, L. Petrovský 5, Škvařil, Zdráhala 7/1, Šlachta, Landa, Říha 2.

Nejvíce branek Turecka: Döne 11/3. Rozhodčí: Leszczynski, Piechota (oba Pol.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 5/4. Vyloučení: 5:9. Diváci: 2000.

Vyprodaná hala ve Zlíně mohla slavit hlavně díky zlepšení ve druhé půli, v níž výborně zachytal veterán Štochl.

„Základem pro postup byl výkon Petra Štochla ve druhém poločase, během deseti minut dostal snad jediný gól,“ ocenil Kubeš. Jeho kolega Jan Filip pak ocenil: „Uhráli jsme to na morálku, kluci tam nechali všechno.“

Kulisy pro důležitý zápas byly důstojné: plná zlínská hala, v níž nechyběl ani zraněný kapitán Filip Jícha, jenž přišel povzbudit spoluhráče.

Před duelem byl oceněn brankář Petr Štochl za svůj 200. start v národním týmu - a pak začal boj o naději na světový šampionát.

Döne dal za poločas 11 gólů

Dopředu bylo jasné, že do baráže postoupí lepší ze soupeřů: Češi prohráli na úvod ve středu v Ankaře 24:27 a vzhledem k tomu, kolik branek padalo ve Zlíně, bylo zřejmé, že varianta vítězství o tři góly při nižším skóre stačit nebude.

Na potřebný čtyřbrankový náskok se svěřenci koučů Jana Filipa a Daniela Kubeše dlouho nemohli dostat. Vedli sice 13:10, 15:12, 16:13... Ale nikdy ne víc.

Ondřej Zdráhala se probíjí přes Ugur Erceyla z Turecka
Tomáš Babák v souboji s Tolgou Özbaharem z Turecka

V útoku to nebylo špatné, hlavně krásná kombinace exzuberských křídel Jurky a Hrstky rozjásala diváky, již hnali národní tým vytrvale dopředu.

Ale v obraně? Češi vůbec nevěděli, co s tureckým kanonýrem na pravé spojce: Ramazan Döne dal za první půli málo vídaných 11 branek! Výsledkem bylo poločasové skóre 17:16, nedostatečný stav.

Gólman Štochl Turky zhypnotizoval

Ovšem po pauze bylo vše jinak - trenérům vyšlo střídání brankářů, Štochl chytil několik střel včetně sedmičky Döneho a Češi se trefili čtyřikrát po sobě.

Ve 34. minutě se poprvé dostali na kýžený náskok a o chvíli poté měli při skóre 21:16 dokonce jeden gól „rezervu“.

Prohra v Makedonii znamená konec. Házenkáři si na Euru nezahrají

Turci to neustáli, což vygradovalo zbytečným faulem Pektase, jenž „zramoval“ Babáka v trháku a dostal přímou červenou kartu.

S tímto verdiktem nešlo diskutovat, zato poté hala zírala, když přímou červenou schytal i Říha za zákrok, který na tento trest nevypadal. Následovala pasáž plná vyloučení, tempo duelu uvadlo.

Sebevědomí soupeře, jenž hrál o nejlepší výsledek své nebohaté házenkářské historie, to nahlodalo. První gól ve druhé půli dali Turci až v 39. minutě, šutér Döne najednou postrádal suverenitu z úvodní třicetiminutovky.

Rozhodlo vyloučení kanonýra

Češi vedli, hosté dřeli, přibývala nervozita, Turci sedmibrankové manko stáhli i na čtyři...

Domácím hodně pomohly góly Zdráhaly, jehož v úvodním duelu limitovalo zdraví, a výborně zachytal veterán Štochl, navíc Döne neudržel nervy a dostal červenou (pravda, po velmi sporném verdiktu sudích).

Házenkář Jícha přestoupil z Kielu do Barcelony. Klub za něj zaplatil 20 milionů

Čeští házenkáři tak splnili cíl, byť po mnohem větším dramatu, než se před startem předkvalifikace čekalo.

Svého soupeře se dozvědí na konci mistrovství Evropy, které v pátek začalo v Polsku - z něj do baráže půjde 12 účastníků, a tak Češi mohou dostat teoreticky hratelného soka, ale i některou z velmocí.

„Los neovlivníme, každopádně je jasné, že nasazení nebudeme a dostaneme kvalitního soupeře,“ je si vědom Jan Filip.