Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Finále hokejové extraligy začalo obratem Sparty v liberecké ‚tygří kleci‘

17:15aktualizováno  20:00
LIBEREC/PRAHA - První finále hokejové extraligy mezi nejlepšími týmy základní části ovládla pražská Sparta, která dokázala po vítězství 3:1 dobýt liberecký led. O branky vítězů se postarali Forman, Hlinka a Buchtele, za domácí, kteří v letošním play off prohráli vůbec poprvé, otevíral skóre Řepík. Druhý zápas série se hraje na stejném ledě zítra, opět od 17:20 hodin.

Radost hokejistů Sparty. foto: ČTK

Že se do závěrečného boje o mistrovský titul probojovaly nejlepší týmy dlouhodobé soutěže, začaly oba rivalové potvrzovat od úvodního buly, které odstartovalo špičkový hokej hraný v maximálním tempu.

O trochu lépe začali přece jen domácí. Ti nejprve přečkali první početní výhodu soupeře, aby následně ze své taktéž první přesilovky sami udeřili. Ve 13. minutě se dostal kotouč na modrou čáru k Ševcovi, který se unáhlil, naznačil střelu, kotouč ale poslal na teč před bránu sjíždějícímu Řepíkovi - 1:0.

Řepík se raduje ze své trefy v síti Sparty.

Hosté měli šanci rychle srovnat, o necelé dvě minuty později zazvonila za Lašákem po Barinkově backhandu tyč, kotouč se ale od brankové konstrukce odrazil zpět do pole. Do šaten tak odešli s jednobrankovým vedením domácí.

Na konci první poloviny zápasu se do velké šance dostal domácí Valský, který ale sparťanského brankáře tváří v tvář nepřekonal. A stejně jako v případě Liberce, tak i tentokrát platilo pravidlo „nedáš, dostaneš“.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas: Bílí Tygři Liberec - HC Sparta...

Sabolič z následné akce trefil ještě tyč, ve 31. minutě ale ujela dvojice Hlinka - Forman a druhý jmenovaný v akci dva na jednoho propálil Lašáka - 1:1.

Sparťanská radost z vyrovnání.

Zkoprnělí domácí pustili soupeře hned o minutu později do dalšího přečíslení, dokonce tři na jednoho, Procházka ale akci doslova zazdil. Jenže Liberečtí nebrali varování vážně a ve 37. minutě otočil skóre 49. brankou v play off Hlinka.

Hosté i ve třetí třetině mířili za vítězstvím. Poté, co přežili velkou šanci Krenželoka ve 43. minutě spražil vyprodanou „tygří klec“ ve 49. minutě po parádním ťukesu Buchtele - 3:1. Chvíli poté navíc předvedl parádní zákrok Pöpperle.

Závar před Lašákem.

Hned vzápětí navíc otupil možný domácí tlak pětiminutovým vyloučením Vampola, který postrčil zezadu při střídání jeho ze sparťanů, kterého skřípl do napůl otevřených dvířek. Hosté sice dlouhou přesilovku - i vinou vyloučení Buchteleho - nevyužili, zápas ale už celkem s přehledem dovedli do vítězného konce.

Nic na tom nezměnila ani závěrečná šarvátka už po konci hrací doby, ve které byl nejaktivnější domácí bek Švec. Sparťané i díky třem kanadským bodům svého lídra Jaroslava Hlinky po výhře 3:1 mohou slavit úspěšný vstup do finálové série, která pokračuje na ledě Liberce opět v pátek.

Šarvátka po konci zápasu.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Řepík (Ševc, Vampola) - 31. Forman (J. Hlinka, Hrbas), 37. J. Hlinka, 49. Buchtele (J. Hlinka). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:7, navíc Vampola (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, D. Špaček - od 50. navíc Ordoš. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Forman, J. Hlinka, Buchtele - M. Procházka, Pech, Kumstát - Sabolič, Klimek, Hamilton - Netík, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.