Sparta je dál neporažená. Nad Laziem vedla, nakonec jde do odvety s remízou 1:1

20:45aktualizováno  22:54
PRAHA - Fotbalisté Sparty vstoupili do osmifinále Evropské ligy remízou 1:1 s římským Laziem, která nechává postupové šance otevřené na obě strany. Za domácí se prosadil už ve 13. minutě Martin Frýdek, za hosty srovnal ve 39. minutě Marco Parolo. Odveta se hraje příští čtvrtek v italské metropoli.

Radost Sparty po gólu Frýdka. foto: ČTK/AP

Sparťané postupem do osmifinále Evropské ligy dosáhli největšího úspěchu v této soutěži, los jí navíc přisoudil atraktivního a také „hratelného“ soupeře - římské Lazio. V případě dalšího postupu, tentokrá už do čtvrtfinále by vyrovnali Letenští své maximum i v rámci předchůdce této soutěže - Poháru UEFA - ze sezony 1983/84.

ONLINE PŘENOS Z ÚVODNÍHO ZÁPASU OSMIFINÁLE EVROPSKÉ LIGY SPARTA PRAHA - LAZIO ŘÍM

A první krok k tomuto úspěchu udělali domácí ve 13. minutě, když se krásnou křížnou ranou z patnácti metrů trefil Martin Frýdek. Branka padla jen pár desítek vteřin poté, co se podobným zakončením neprosadil navrátilec do sestavy, kanonýr David Lafata.

David Lafata bojuje o míč v osmifinále Evropské ligy proti Laziu.

Domácí byli poté kombinačně i herně mírně aktivnější, jenže další šance dlouho nepřicházeli. Až ve 37. minutě se dostal k zakončení Ladislav Krejčí, když se k němu dostal odražený míč po rohovém kopu, sparťanský záložník pálil prudce, ovšem jen do středu branky.

A tak udeřilo na druhé straně. Hosté se dostalo po laxnosti Costy k rohovému kopu. První ještě tentýž hráč v rudém dresu odvrátil, jenže pouze na další standardní situaci rozehrávanou ze stejného místa a tentokrát se hosté již mohli radovat. Bičíka nadvakrát překonal v pádu ze dvou metrů Marco Parolo a srovnal tak na 1:1.

„Nemyslím si, že máme problém se standardkami, mají výškovou převahu, navíc ten gól byl trochu se štěstím. Je to škoda, ale do odvety máme naději na postup, i když tam musíme dát gól,“ řekl pro Českou televizi stoper Mario Holek.

Sparta Praha vs. Lazio Řím, osmifinále Ligy mistrů.

Jestliže první půle vyznívala herně pro domácí, které hnala vpřed vyprodaná Letná, ta druhá naopak patřila římskému klubu. Stejně jako v prvním poločase, také nyní mohlo udeřit třináct minut po rozehrávce a z podobného místa, jenže Candreva halfvolejem trefil pouze břevno.

Stejný hráč se dostal k zakončení také v 72. minutě, tentokrát střelou po zemi, kterou ale zpacifikoval Bičík. Na druhé straně stejnou mincí ze zhruba 20 metrů oplatil Mareček, ovšem i Marchetti byl na místě.

Sparťané už na závěrečný tlak neměli sílu, navíc hosté si pro ně výhodný výsledek šikovně pohlídali až do závěrečného hvizdu. Svěřenci Zdeňka Ščasného sice udrželi letošní neporazitelnost v Evropské lize, do odvety v Římě vstoupí v lepší pozici hráči Lazia.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Evropské ligy

Sparta Praha - Lazio Řím 1:1 (1:1)

Branky: 13. Frýdek - 38. Parolo. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Del Palomar, Cabanero (všichni Šp.). ŽK: Zahustel - Matri. Diváci: 17.482.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Mareček - Dočkal (59. Fatai), Frýdek, Krejčí - Lafata (62. Juliš). Trenér: Ščasný.

Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 65. Maurício)), Biševac, Hoedt, Radu - Biglia - Milinkovič-Savič, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulič), Keita. Trenér: Pioli.