Ti, které už nikdo nepřekoná. Příběhy hokejových rekordů ‚na věčné časy’

16:31
PRAHA - V drtivé většině hokejových lig by tuhle asistenci ani nezaznamenali. Puk při přesilovce Chicaga v partii s Vancouverem putoval následovně: Kane, Keith, Panarin, střela, tyčka, Panarin, Keith, střela, gól.

Wayne Gretzky. foto: Reprofoto

V NHL však všetečně pátrají po možnosti připsat nahrávku, pakliže akci nepřeruší soupeř. A tak Patrick Kane vyšponoval sérii utkání, v nichž zabodoval, na 26. Je to nejdelší taková šňůra od sezony 1992/93, kdy ji Mats Sundin natáhl na 30 zápasů.

Absolutní rekord drží Wayne Gretzky (51) od ledna 1984 a nachází se ve sféře fantazie. „Patrick to má v současné obranářské NHL obtížnější,“ uznal Gretzky.

„Ale i já jsem tenkrát potřeboval štěstí. Pamatuju si, jak jsem se jednou trefil do prázdné branky až v posledních vteřinách.“

Wayne Gretzky.
Gretzky v Los Angeles.

Jeho zápis patří na seznam nevymazatelných. Aspoň za nynějších okolností se zdá, že na ně žádný smrtelník nemůže dosáhnout.

Co by se muselo přihodit, aby některý z kanonýrů nasázel sedm gólů, jako to před 96 lety dokázal Joe Malone z Quebec Bulldogs při vítězství 10:6 nad Toronto St. Pats?

Při bezvýznamném duelu s chabou návštěvou 1200 diváků se teplota zřítila hluboko pod nulu, takže torontský centr Corb Denneny utrpěl omrzliny pravé ruky.

Vytáhlý Malone, král kanonýrů NHL až do nástupu Maurice Richarda ve 40. letech, jednou skóroval v první třetině, třikrát ve druhé i ve třetí. Další jeho zásah byl navíc z nevysvětlených důvodů odvolán.

Tolik se od těch dob změnilo! Hvězdy trávily na ledě (skoro) celých 60 minut, zatímco dnes se špičkoví útočníci sotva přehoupnou přes 20.

V posledních 20sezonách se na pět gólů zmohli jen čtyři hrdinové (Mario Lemieux, Sergej Fjodorov, Marián Gáborík a Johan Franzén). Na šest žádný.

Vývoj NHL je nepřehlédnutelný. Průměr branek na zápas padá k číslu 5,2. A aby jich jediný výtečník obstaral sedm, to je takřka sci-fi.

Edmonton Oilers: 446 vstřelených gólů v sezoně

Montreal Canadiens: 5 Stanley Cupů v řadě (1956-60)

Teemu Selänne: 76 gólů v sezoně coby nováček

Podobně vzdálená realitě se jeví bilance 6+4, s níž v únoru 1976 zakončil své galapředstavení Darryl Sittler. O dva body přebil Richardův rekord a zásadně přispěl k triumfu Toronta nad Bostonem 11:4.

Maple Leafs se právě prodírali mizerným obdobím (1 výhra ze 7 utkání) a Sittler dostal „kartáč“ od majitele Harolda Ballarda, neb se málo prosazoval v zakončení.

Boston se naopak do Maple Leaf Gardens dostavil v báječné pohodě, po 7 vítězstvích v řadě. Narazil však na Sittlera, jenž se rozjížděl zvolna. První třetina: 0+2.

Ovšem po druhé třetině už měl v zápise 3+4, načež se za ním o přestávce v kabině stavil chlapík, který se v hale staral o statistiky. „Ztrácíš jenom bod na Richarda!“ pravil.

Sittler pak ještě třikrát překonal Dava Reece a stanovil metu, k níž se poté nepřiblížili ani Gretzky či Mario Lemieux. Stejně jako další dobyvatelé se zastavili na 8 bodech.

„Pan Ballard si určitě bude myslet, že mě jeho rýpnutí inspirovalo, ale tak to není,“ tvrdil tenkrát Sittler deníku Toronto Star.

A nedávno vzpomínal: „Tolik machrů už prošlo ligou a můj rekord přežívá. Jsem na něj pyšný a doufám, že ještě dlouho vydrží. Ale kdo ví, třeba se nějakému klukovi jednou všechno sejde.“

No, těžko. Góly jsou stále vzácnější. Brání se promyšleně, organizovaně a urputně. Po zavedení platového stropu jsou mužstva vyrovnanější než dřív.

Mizí bitky. Přísné tresty vymýtily hromadné pranice, na něž se vzpomíná jako na legendy z Divokého západu. ̈

Brankář Mrázek patřil mezi hvězdy zápasu, prohru svého Detroitu ale neodvrátil

Proto pravděpodobně na „věčné časy“ bude v kronikách zářit Gretzkého sbírka rekordů nebo Henri Richard (bratr démonického Maurice) coby jedenáctinásobný šampion bitev o Stanley Cup.

Nezkrotní divoši Tiger Williams a Dave Schultz navždy zůstanou králi v kolonce násilníků.

Williams s pozoruhodnou vervou nastřádal 3966 trestných minut v průběhu kariéry. Schultz, zvaný přiléhavě „Kladivo“, jich zvládl za jediný ročník 472.

Naštěstí se však stále objevují fenomenální sportovci, kteří na ustálených špičkách historických tabulek natropí aspoň nějaký nepořádek.

Ať je to Patrick Kane z Chicaga, nebo třeba Jaromír Jágr z Floridy.