Rekordní výhra extraligy. Sparta smetla Karlovy Vary 11:0

18:16aktualizováno  21:20
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty rozdrtili v 18. kole extraligy Karlovy Vary 11:0 a vyrovnala výší výhry rekord samostatné české soutěže. Čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí si připsal nejproduktivnější hráč soutěže Petr Ton a gólman Tomáš Pöpperle udržel popáté v sezoně čisté konto.

Radost hokejistů Sparty foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Zdeněk Moták (Sparta)
"Do zápasu jsme dobře vstoupili a po celé utkání jsme si drželi dobrou střeleckou pohodu. Důležité bylo také, že jsme neinkasovali gól. Byla to určitě pro diváky zábava a my jsme si to taky užívali."

Karel Mlejnek (Karlovy Vary)
"Utkání jsme absolutně nezvládli. Chtěli bychom se omluvit za výkon celému našemu klubu a fanouškům, kteří nás přijeli podpořit. Sparta, která vede o dvě tři branky, pravděpodobně byla v našem momentálním rozpoložení k nezastavení. Na její straně je obrovská kvalita a my jsme jí nebyli schopní odolat."

Sparta úvodní dějství zcela ovládla. Střelecký večer lídra tabulky odstartoval v páté minutě při Kubkově vyloučení obránce Krejčík, který po Pechově přihrávce zamířil z levého kruhu přesně k levé tyči Závorkovy branky. Vyrovnat mohl v sedmé minutě Pohl, ale Pöpperleho nepřekonal a udeřila vzápětí Sparta. Nejdříve vyzval ke skórování Přibyl Ivana Rachůnka, který ještě neuspěl, ale mladý centr třetí sparťanské formace vzápětí přihrál na gól Klimkovi. Při Simonově vyloučení hosté Pöpperleho vážněji neohrozili a v 15. minutě zvýšil Ton. Nejprve trefil tyč, pak objel branku a po Hlinkově přihrávce zakončoval do odkryté branky.

Sparta byla při chuti, při Pohlově vyloučení skóroval Kubát a za 23 vteřin upravil už na 5:0 po přečíslení po Kumstátově přihrávce Pech. Energie pak vydržela nejdelší pasáž 15 minut a 36 vteřin bez inkasované branky. "Po tragické první třetině jsme asi 15 minut drželi Spartu jakžtakž v odstupu, nicméně poté jsme zase prohráli dvakrát souboje jeden na jednoho a soupeř z předbrankového prostoru dal dvě branky," uvedl trenér Západočechů Karel Mlejnek. Do druhé třetiny vystřídal gólmana Závorku Habal, který nastoupil v extralize podruhé v kariéře. V září střídal Závorku při domácí porážce se Spartou 1:6. Západočeši se snažili v úvodu druhé části zkorigovat skóre, ale zápas ovládala Sparta.

Soupeře začala opět přehrávat a ve 26. minutě mohl zvýšit v přesilovce Buchtele. Pak zasáhl Habal proti Klimkovi, ale ve 34. minutě už inkasoval. Ton přihrál Kubátovi, který si pohrál s defenzívou Energie a po blafáku zasunul puk bekhendem do odkryté branky. Pöpperle držel čisté konto i po Kubkově střele z mezikruží a Sparta navyšovala skóre. Ve 39. minutě využila potřetí v utkání přesilovku, když po akci Ivana Rachůnka zakončoval do odkryté branky Klimek. Dvě vteřiny před druhou pauzou se ještě trefil v závaru Rolinek.

V závěrečném dějství zůstala Sparta při střelecké chutí. Ve 42. minutě skóroval střelou z mezikruží Simon a za necelé tři minuty dovršil 'desítku' Tomáš Rachůnek. V 52. minutě se prosadil ranou od modré čáry Ton. Sparta tak vyrovnala rekordní vítězství Karlových Varů nad Ústím nad Labem 11:0 z 18. listopadu 2007 a vlastní výhru nad Pardubicemi 13:2 z 8. prosince 1993. Překonat to mohl Klimek, ale ve dvou šancích v rychlém sledu hattrick nedovršil. "Ani jsem to nevěděl. Člověk si to musí užívat. Jsem rád, že je to před pauzou. O to víc se člověk zregeneruje," řekl Petr Ton, který se postaral o vyrovnání maxima.

"Lidi křičeli: 'Deset' od stavu 3:0, takže nám věřili. Musíme brát v potaz soupeře, který v danou chvíli asi rezignuje a usnadní to. Kdyby začali víc bránit, něco třeba vyprovokovali, ale nevidím do jejich hlav. Na druhou stranu my jsme byli v laufu, dávají góly všechny lajny a soupeř to má těžké ubránit," doplnil. S 25 body lídr produktivity a se 14 trefami nejlepší střelec soutěže si moc nedokáže představit rozpoložení soupeře. "Já jsem u takového debaklu za kariéru nikdy nebyl, ale můžu jen říkat ze zkušeností, že si asi od první pauzy přáli, aby už byl konec," dodal Ton.

U výhry nad Ústím byli před šesti lety také útočníci Lukáš Pech a Petr Kumstát, kteří v létě přišli z Karlových varů do Sparty. "Pro nás to bylo příjemné, ale pro soupeře nic moc. Je mi samozřejmě líto Karlových Varů, že tady dostaly takový výprask," uvedl Pech. Kouč Mlejnek přiznal, že dneska to byl asi při narůstajícím debaklu pro něj nejhorší zážitek na lavičce. "Člověk by na té střídačce nejradši nebyl, ale samozřejmě tam být musí a nese za to s mužstvem plnou zodpovědnost. Jsme povinní si to vyžrat do konce a odvést co nejlepší výsledek. To se nám bohužel nepovedlo. Sparta byla v daném momentě pro naše mužstvo válec," dodal Mlejnek, jehož tým prohrál šest u posledních sedmi utkání.

18. kolo hokejové extraligy

Zlín - Pardubice 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 21. O. Veselý (Leška, Balaštík), 37. Leška (Marušák), 42. F. Čech (Honejsek), 49. F. Čech z trest. střílení - 15. T. Zohorna (P. Sýkora), 27. T. Nosek (Kousal, Radil). Rozhodčí: Husička, Minář - Bryška, Lučan. Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4474.
Zlín: Horčička - Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák - Balaštík, Leška, O. Veselý - Holík, Čajánek, Kubiš - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Ondráček, P. Sedláček, Z. Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Pardubice: Salfický - Benák, Ďaloga, Píša, V. Kočí, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, Kousal, T. Nosek - Tybor, Marha, Starý - Půhoný, Číp, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Sparta Praha - Karlovy Vary 11:0 (5:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 5. Krejčík (Pech, Kumstát), 8. Klimek (Přibyl, I. Rachůnek), 15. P. Ton (J. Hlinka), 18. Kubát (J. Hlinka, P. Ton), 18. Pech (Kumstát), 34. Kubát (P. Ton), 39. Klimek (I. Rachůnek, Sičák), 40. Rolinek (J. Hlinka), 42. Simon (Kubát), 44. T. Rachůnek (Přibyl), 52. P. Ton (Sičák). Rozhodčí: Kalivoda, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:9. Využití: 4:0. Diváci: 6035.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, Kubát, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, od 21. navíc Gřegořek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Karlovy Vary: Závorka (21. Habal) - Schusser, Bičánek, Kubka, J. Drtina, Parýzek, Gulaši - Pohl, R. Hruška, Zaťovič - Zucker, Vachovec, Dlouhý - Hovorka, Roman Vlach, J. Doležal - M. Látal, J. Kverka ml., Kytnár - od 41. navíc V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st..

Vítkovice  - Slavia Praha 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Húževka (Burger, Kudělka), 18. Huna (Svačina, Kudělka), 22. Roman (Svačina), 56. Húževka (Burger, J. Káňa) - 5. Bednář (Kolář), 29. Sklenář (Žejdl, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7, navíc Valčák (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4362.
Vítkovice: Dolejš - Kudělka, Barinka, Sloboda, L. Kovář, M. Hruška, Štencel, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Vandas, Valčák, Kolouch. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Slavia Praha: Furch - Wharton, Holub, Šenkeřík, Kolařík, Valach, Beňovič, Knot - Kolář, Bednář, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Skokan, Klhůfek, Poletín - Micka, Vrdlovec, Stránský. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Liberec - Kometa Brno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 12. Hunkes (Bartek, Vampola). Rozhodčí: Lacina, Horák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 4782.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Voráček, Výtisk, Čutta, Čakajík, Šimek - Urban, P. Nedvěd, Dušek - Bartek, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, Bulíř - Jass, Víšek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Brno: Čiliak - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - H. Zohorna, L. Čermák, Jakub Svoboda - T. Svoboda, Němec, J. Káňa II - Dočekal, J. Hruška, Burian - P. Mrázek, Koreis, Holec. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Hradec Králové - Rytíři Kladno 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 18. Knotek (Tvrdík, Podlešák), 39. Kudrna (Šimánek, Vydarený). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 4158.
Hradec: Kantor - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Jank - Kudrna, Mertl, Šimánek - Škoda, Červený, L. Květoň - Tvrdík, Knotek, Podlešák - Nedvídek, Langhammer, Marek. Trenér: Draisaitl a Kučera.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, P. Hořava, Jankovič, Majeský - Tenkrát, Patera, Machač - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Eberle, Kuchler, Hlaváč - Strnad, Lukáč, Havlíček. Trenér: Vojta, Kopecký a Tatíček.

Plzeň - Litvínov 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující nájezd Kratěna. Rozhodčí: Homola, Hrubý - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:6, navíc Pletka (Plzeň) 10 min. Bez využití. Diváci: 4956.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Frolo - Kratěna, Josef Straka, Vlasák - Duda, Lev, Pletka - Novotný, Kašpařík, J. Sýkora - Petruška, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Litvínov: Francouz - Pavlík, Zeman, Šlégr, Gula, Posmyk, K. Černý - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Rosa, J. Černý, R. Pšurný - Písařík, Majdan, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Piráti Chomutov - Třinec 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 37. Jar. Svoboda (Bartečko, D. Hruška), 59. Balej (J. Mrázek) - 2. Martin Růžička (Zagrapan, Bonk), 5. Polanský (Orsava), 25. Orsava (Polanský, Roth), 30. Martin Růžička (Zagrapan, Peterek), 42. D. Květoň (Polanský, Adamský). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. Diváci: 2048.
Chomutov: Kostúr - Krstev, Malec, Rutta, J. Mrázek, Šulák, Kučný, Bartejs - Hřebejk, Divíšek, Jar. Svoboda - D. Hruška, Bartečko, Kubinčák - Balej, Sikora, Šagát - Kaše, Kämpf, Račuk. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Kania, Zíb, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Zagrapan - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Varaďa - Matuš, Rákos, Rufer. Trenéři: Kalous a P. Marek.