Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Rekordní posila řídila výhru Sparty. Stanciu připravil všechny góly proti Vltavínu

16:31
PRAHA - Rumunský fotbalista Nicolae Stanciu má za sebou vydařenou premiéru v dresu Sparty, kam přišel z Anderlechtu Brusel jako nejdražší hráč v historii české ligy. Při výhře 3:0 v přípravném utkání s třetiligovým Vltavínem se podílel na všech třech brankách. Po jeho asistencích dvakrát skóroval Tal Ben Chaim.

Nicolae Stanciu v dresu Sparty proti Vltavínu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta se v prvním poločase příliš neprosazovala, do druhé půle pak nastoupila se změnami včetně nové posily Stancia. Z postu ofenzivního záložníka hned začal ukazovat, proč za něj Sparta zaplatila přes sto milionů korun a počítá s ním jako s nástupcem Tomáše Rosického.

Nicolae Stanciu v dresu Sparty proti Vltavínu.

„Radši bych měl Rosického, ale ten už skončil,“ řekl s úsměvem trenér Sparty Andrea Stramaccioni. „Stancia jsme chtěli už v létě a může týmu pomoci kreativitou a kvalitou ve středu zálohy, která nám bez Rosického chyběla. A jsem rád, že jeho hra se líbila i fanouškům,“ poukázal na nezvykle vysokou návštěvu na Strahově.

Sparta se v prvním poločase příliš neprosazovala, do druhé půle pak nastoupila se změnami včetně nové posily Stancia, který zaujal post ofenzivního záložníka a hned začal ukazovat, proč za něj Sparta zaplatila přes sto milionů korun.

Hned v jedné z prvních akcí trefil břevno. Následně se dostal do další dobré šance a v 54. minutě hezkým pasem za obranu na nabíhajícího Zahustela založil akci, po které dal Šural úvodní gól. Stanciu byl nadále aktivní a v závěru dvakrát poslal do ideální pozice Ben Chaima, který zachoval klid a obstřelil brankáře.

„Je potřeba říct, že tohle byl můj první zápas v přípravě, protože v Anderlechtu jsem kvůli čekání na přestup nehrál. Mám na čem pracovat, ale ještě je dost času,“ uvedl Stanciu. „V poločase jsme se bavili s Šuralem a viděli jste, že by nám to mělo fungovat,“ dodal.

Sparta vyhrála i třetí přípravné utkání a ve všech se trefil Ben Chaim, který má v zimě na kontě už pět gólů.

Slavia na úvod soustředění v Dubaji utrpěla debakl

Fotbalistům pražské Slavie nevyšel první přípravný zápas na herním soustředění v Dubaji. Úřadující český šampion inkasoval v utkání se Zenitem Petrohrad po přestávce čtyři branky a aktuálně druhému týmu ruské ligy podlehl vysoko 1:5.

Nový trenér Slavie Jindřich Trpišovský do utkání poprvé nasadil zimní posilu Ondřeje Kúdelu, který nastoupil na pozici defenzivního záložníka, zatímco v Liberci hrál stopera. Ze zdravotních důvodů chyběli Jan Sýkora a Tomáš Souček a v brance ještě nenastoupila další nová tvář Ondřej Kolář. Jako kapitán vedl Slavii Portugalec Danny, jenž do Edenu zamířil v létě právě ze Zenitu.

V první půli se hrál vyrovnaný zápas a padl jediný gól, který vstřelil ve 27. minutě Aleksandr Kokorin. Hned po přestávce přidal druhou branku po úniku Anton Zabolotnyj, v 62. minutě sice po rohu snížil hlavičkou Milan Škoda, ale Zenit poté dalšími třemi zásahy rozhodl. Z hranice penalty umístil míč k tyči Aleksandr Jerochin a za střelami Dmitrije Bogajeva a Denise Terentěva se slávistický brankář Přemysl Kovář jen ohlédl.

Červenobílí zatím mají v přípravě bilanci dvou porážek a jedné výhry. Nejprve na prvním soustředění ve Španělsku podlehli Linense 2:4 a o víkendu v Praze na Vyšehradě porazili Viktorii Žižkov 5:0. Další zápas v Dubaji sehrají v pondělí proti Bröndy Kodaň s českým útočníkem Janem Klimentem.