11. září 2016 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Red Bull Ultimátní hráč: Ten nejlepší zvládne všechno

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Souboj na Red Bull Ultimátní hráč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souboj na Red Bull Ultimátní hráč | foto: Red Bull Pool Content

PRAHA Red Bull přináší již třetí ročník unikátního gamerského projektu. Nejuniverzálnější hráči se sejdou na velkém finále 15. - 16. října v pražských Kbelích, aby dokázali své umění a poprali se o titul Red Bull Ultimátní hráč. Komplexnost budou prokazovat v pěti rozdílných hrách.

Tak jako sportovci v moderním pětiboji musí ukázat, že je jim vlastní zvládnout pět naprosto odlišných disciplín, gameři v Ultimátním hráči musí dokázat, že umí stejně dobře ovládat strategickou hru i prohánět se s virtuální formulí.

Do internetové kvalifikace na hlavní turnaj se může přihlásit kdokoli. Každá hra má svého velvyslance (ambasadora), který hru představí na online a offline seminářích (workshopech) a prozradí tipy a triky, jak v ní být úspěšný.

Vítězem se stane univerzální hráč

To vše ještě předtím, než začne kvalifikace na finálový turnaj. Kvalifikace proběhne online od 15. září 2016 do 2. října 2016.

Ve všech pěti disciplínách mohou hráči získat body. Po jejich sečtení se ukáže, jestli je jich dost na to, aby se gamer mohl zúčastnit finálového souboje o titul Red Bull Ultimátní hráč. Kromě trofeje bude pro vítěze připraveno i prize money ve výši 30 000 korun.

„Vítězem by se neměl stát specialista na jednu konkrétní hru, jak je to na většině turnajů, ale univerzální hráč. V podstatě by to měl být takový Šebrle herního světa,“ říká mistr světa v hraní počítačových her a ambasador projektu Erik Leštach.

Samotný seznam her, ve kterých budou přeborníci na virtuální svět soutěžit, naznačuje, že nepůjde o nic snadného. Hrát se bude závodní TrackMania, online sběratelská hra Hearthstone, MOBA League of Legends, střílečka Counter Strike: Global Offensive a také letecká hra na mobil Red Bull Air Race.

Gaming prosperuje

Rok co rok se o gamingu mluví jako o jednom z nejrychleji rostoucích odvětví a komunita hráčů se rozšiřuje rychlostí blesku. Relativně mladý sport tak pomalu snese porovnání s těmi nejsledovanějšími sporty na světě.

Českého fanouška jistě hodně překvapí, že celosvětově gaming sleduje víc fanoušků než hokej. Mistrovství světa v League of Legends v roce 2015 sledovalo 34 milionů lidí po celém světě.

Dávno je již zbořený mýtus o tom, že PC hry hrají jen kluci. Přes 45 procent gamerské komunity tvoří dívky a ženy.

Finálový souboj na Red Bull Ultimátní hráč
Souboj na Red Bull Ultimátní hráč

„Na velké herní turnaje, jako byl Intel Extreme Masters v polských Katovicích, chodí kolem sta tisíc diváků. Finálová střetnutí profesionálních hráčů sledovalo on-line přes padesát milionů lidí a v jeden jediný okamžik jich bylo na síti přes jeden milion,“ dodává Ladislav Dyntar z českého hráčského týmu eSuba.

Ruku v ruce s popularitou jdou i finanční prostředky, které organizátoři do gamingového světa investují. Prize money na jediném turnaji ve hře DOTA2 bylo 480 milionů korun. Celý rok 2015 pak obohatil peněženky hráčů o více než 61 milionů dolarů, tedy kolem 1,5 miliardy korun.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse