Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Rangers znovu nestačili na Buffalo

10:35
NEW YORK - Hokejisté New Yorku Rangers se museli smířit s druhou porážkou ve čtvrtfinálové sérii play off s Buffalem. Přestože v pátečním utkání před třetí třetinou vedli 2:1 a na branku vyslali téměř dvojnásobek střel než soupeř, úspěch jim to nepřineslo.

Brankář Buffala Ryan Miller chytá Averyho střelu. foto: AFP

Buffalo otočilo skóre dvěma trefami v závěrečné části, přičemž vítěznou branku na 3:2 vstřelil stejně jako v prvním duelu Rakušan s českými kořeny Thomas Vanek. Byl to jeho pátý gól v letošním play off.

Rangers dali oba góly v přesilovkách, v nichž hráli důležitou roli čeští hokejisté. Michal Rozsíval s Jaromírem Jágrem připravili úvodní branku pro Martina Straku, na druhé se podílel Karel Rachůnek. Přestože kapitán týmu Jágr znovu neměl důvod k radosti, zachoval klid. "Možná si (hráči Buffala) myslí, že je hotovo, ale série se může změnit jednou akcí, jednou třetinou," mínil český útočník, který si připsal svou 94. asistenci v play off. Se šesti střelami byl nejaktivnějším hráčem zápasu.

Jeho úsilí ale ztroskotalo na výtečném gólmanovi Ryanu Millerovi, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. Když Buffalo čelilo v posledních vteřinách zápasu přesilovce Rangers, chytil Jágrovi bekhendovou střelu zblízka, která zaváněla gólem. A stejně jako s jeho ranami si poradil i po zápase s Jágrovou slovní výzvou. "Rangers se nám snaží v posledních dnech do hlavy dostat jejich myšlenky o tom, že jsme už vyhráli, ale dobře víme, že to není pravda. Uznáváme sílu jejich týmu," uvedl Miller.

Jeho spoluhráči se ideálně zkoncentrovali na třetí třetinu. Uplynulo pouhých 24 vteřin od jejího zahájení, když vyrovnal Drury. "Odehráli jsme téměř perfektní zápas, ale udělali jsme dvě chyby," posteskl si gólman Rangers Henrik Lundqvist. Prohra jej dohnala k takovému vzteku, že sekl hokejkou do dveří od kabiny a zůstala na nich několikacentimetrová trhlina.

Možná by si podobně rád ulevil také kouč poražených Tom Renney. V polovině třetí třetiny poslal na led na ojedinělé střídání čtvrtou formaci, zatímco Buffalo nasadilo do hry elitního střelce Vaneka, a ten rozhodl. Renney se už těšil na zápasy v Madison Square Garden. "Doma se nám v minulých pár měsících dařilo," řekl s nadějí v hlase. Jeho hráči se budou muset také víc připravit na Litevce Zubruse, který dvěma tvrdými střety poslal k zemi bijce Averyho i bývalého spoluhráče z Washingtonu Jágra, jehož zaskočil učebnicovým bodyčekem.

Na rozuzlení druhého pátečního zápasu mezi Anaheimem a Vancouverem čekali diváci 88 minut hry. Pak se ve druhém prodloužení trefil z ostrého úhlu Jeff Cowan. Puk proklouzl štěrbinou mezi tyčí a bruslí gólmana Giguera. Byla to premiérová branka, kterou v kariéře inkasoval v nastavení zápasů o Stanley Cup a jeho rekordní série se zastavila na 197 minutách a 51 vteřinách. Možná i proto Cowan chvíli nevěřil, že se trefil. "Říkal jsem si, že to asi neprošlo. Až pak mě zasypali ostatní. Parádní pocit, zvlášť když je to můj první gól v prodloužení v play off," uvedl Cowan.

Výsledky:
Východní konference - 2. zápas:
Buffalo - New York Rangers 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky: 11. B. Campbell, 41. Drury, 51. Vanek - 11. Straka (Rozsíval, Jágr), 39. Mara (Rachůnek). Střely na branku: 18:33. Diváci: 18.690. Stav série 2:0.

Západní konference - 2. zápas:
Anaheim - Vancouver 1:2 ve druhém prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Branky: 32. Moen - 27. M. Näslund, 88. Cowan. Střely na branku: 44:49. Diváci: 17.392. Stav série 1:1.