Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Rangers míří do rozhodujícího utkání, Chicago má finále na dosah

7:29aktualizováno  11:04
NEW YORK - Hokejisté New Yorku Rangers porazili v nedělním utkání druhého kola play off NHL doma Pittsburgh 3:1 a srovnali stav série zápasů na 3:3. Sedmý duel, který rozhodne o postupu jednoho z týmů do finále Východní konference, je na programu v úterý v Pittsburghu. Finále Západní konference se přiblížilo Chicagu, které udolalo na svém ledě Minnesotu 2:1 a v sérii se ujalo vedení 3:2.

Útočník New York Rangers Derek Brassard podruhé skóruje v utkání proti týmu Pittsburgh Penguins foto: Reuters

Rangers, kteří v předchozím utkání odvrátili v Pittsburghu výhrou 5:1 první hrozbu vyřazení, začali náporem a už v sedmé minutě brankami Martina St. Louise a Carla Hagelina vedli 2:0. Hostující trenér Dan Bylsma si následně vzal oddechový čas a jeho svěřenci ještě před první přestávkou snížili trefou Brandona Suttera.

Více gólů ale brankář Rangers Henrik Lundqvist nepustil a s 36 zásahy byl jedním z hlavních strůjců vyrovnání série. Pojistku přidal v závěru druhé části Derrick Brassard.

První hvězdou utkání byl vyhlášen St. Louis, jemuž před čtyřmi dny náhle umřela po infarktu matka. Přesto nevynechal jediný zápas. Během prvního střídání ho fanoušci povzbuzovali pokřikem Marty a po jeho gólu se intenzita hluku ještě zvedla.

"Celá rodina teď prožíváme těžké období, takže rychlé vedení znamenalo alespoň trochu radosti," uvedl St. Louis, jenž měl na Den matek v hledišti otce a sestru.

Při předchozím utkání řekl, že jeho matka by určitě chtěla, aby hrál. Teď prohlásil, že mu s gólem, který byl z kategorie šťastných, pomohla. Střela Dereka Stepana se totiž otřela o jeho pravou nohu a skončila v síti. "Vím, že mi s tím pomohla. Dosáhli jsme dnes skvělého vítězství," konstatoval kanadský útočník.

Svým přístupem jde příkladem i spoluhráčům. "Je to jedna z nejobdivuhodnějších věcí, jaké jsem ve své profesionální kariéře zažil. Na emoce po tom gólu nikdy nezapomenu," uvedl Stepan. "Na začátku jsme udávali tón zápasu, a jakmile dal Marty gól, byl celý tým a hala u vytržení. Byl to nádherný moment," doplnil Lundqvist.

Rangers v klubové historii ještě nikdy neotočili sérii z 1:3 na 4:3, a aby se statistika potvrdila i posedmnácté, musí Penguins zlepšit zejména vstupy do utkání. "Prvních deset minut nás přehráli a to dnes rozhodlo. Tady jsme ztratili zápas," řekl útočník Craig Adams. "Dostali jsme se brzy do nevýhodné pozice. Pak jsme bojovali, dřeli a snažili se ztrátu dohnat. Ale tohle nemůžeme v play off dělat. Nemůžeme takhle odstartovat zápas," zlobil se kapitán týmu Sidney Crosby.

Sestřih z utkání NY Rangers - Pittsburgh

V sérii Chicaga s Minnesotou stále platí, že vyhrává domácí tým. Obhájci titulu sice po úvodní části prohrávali gólem Erika Hauly, ale v polovině zápasu vyrovnal z přesilové hry Bryan Bickell a na začátku třetí třetiny dokonal obrat z dorážky Jonathan Toews.

Chicago opět potvrdilo, že je ve své aréně těžko k poražení. V posledních dvou letech doma Black Hawks vyhráli v play off 17 z 19 utkání včetně všech šesti v letošních bojích o Stanley Cup.

"Celý zápas, stejně jako celá série, byl velmi těsný. Jeden nedaruje druhému moc místa, ale s tím se musíme porvat. Myslím si, že dnes rozhodlo naše větší odhodlání při hře s pukem," uvedl domácí trenér Joel Quenneville.

"V průběhu utkání šla naše hra nahoru a každá pětka hrála lépe jako celek. Jakmile jedna lajna něco vytvořila, další na ni navázala. Když nám šlapou všechny čtyři řady, jsme efektivní tým," podotkl Toews, první hvězda zápasu.

Série bude pokračovat šestým utkáním v úterý v Minnesotě. Otázkou je, zda v dresu Chicaga nastoupí český obránce Michal Rozsíval, který se v posledním zápase nevešel poprvé v letošním play off do základní sestavy.

Sestřih z utkání Chicago - Minnesota

2. kolo play off NHL

Východní konference - 6. zápas

NY Rangers - Pittsburgh 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky: 4. St. Louis, 7. Hagelin, 36. Brassard - 17. Sutter. Střely na branku: 29:37. Diváci: 18.006. Stav série: 3:3.

Západní konference - 5. zápas

Chicago - Minnesota 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 30. Bickell, 45. Toews - 17. Haula. Střely na branku: 28:28. Diváci: 22.016. Stav série: 3:2.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...