Sainz musel odstoupit, Peterhansel vede Rallye Dakar o hodinu

Rallye Dakar

20:49
LA RIOJA - Španěl Carlos Sainz s peugeotem vládl na Rallye Dakar kategorii automobilů jen jediný den. Ve středeční desáté etapě z Belénu do La Rioji ho zradila převodovka a musel ze soutěže odstoupit. V čele průběžného pořadí ho opět vystřídal týmový kolega Stéphane Peterhansel z Francie.

Stephane Peterhansel na Dakaru. foto: ČTK/AP

Padesátiletý Peterhansel vyhrál téměř třísetkilometrovou rychlostní zkoušku a útočí na šesté prvenství v autě, čímž by vyrovnal počet svých dakarských triumfů na motocyklu. Na prvním místě má náskok rovné hodiny před Násirem Attíjou z Kataru, který jede s vozem Mini.

Sedmý v neoficiálním pořadí etapy dojel Miroslav Zapletal s hummerem, pro nějž to bylo první letošní umístění v nejlepší desítce.

Motocyklisté se řítí prašnou plání.
Carlos Sainz ve svém Peugotu.

Na Peterhansela ztratil necelých 28 minut, na jeho slavného krajana Sébastiena Loeba jen deset. Předčil například Attíju nebo finského jezdce Mikka Hirvonena.

Mezi motocyklisty poprvé vyhrál etapu slovenský jezdec Štefan Svitko. Druhý muž průběžného pořadí se přiblížil vedoucímu Tobymu Priceovi z Austrálie na 23 minut a 12 sekund. David Pabiška dojel na 26. místě.

Martin Kolomý se po třech nevydařených etapách vrátil do popředí a s kamionem Tatra skončil čtvrtý jen 19 sekund za třetím Rusem Ajratem Mardějevem. Celkově je z Čechů nejvýš osmý Jaroslav Valtr s další tatrou.

Rallye Dakar - 10. etapa (Belén - La Rioja)

Motocykly (303 km/278 km rychlostní zkouška): 1. Svitko (SR/KTM) 3:47:23, 2. Benavides (Arg./Honda) -2:54, 3. Price (Austr./KTM) -5:47, ...26. Pabiška (ČR/KTM) -1:09:34.

Průběžné pořadí: 1. Price 34:49:04, 2. Svitko -23:12, 3. Goncalves (Portug./Honda) -34:15, ...28. Pabiška -6:03:58.

Automobily (505 km/278 km rychlostní zkouška): 1. Peterhansel, Cottret 3:58:32, 2. Despres, Castera (všichni Fr./Peugeot) -5:40, 3. Vasiljev, Žilcov (Rus./Toyota) -12:56, ...7. Zapletal, Marton (ČR, Pol./Hummer) -27:46.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 32:44:59, 2. Attíja (Katar/Mini) -1:00:00, 3. De Villiers (JAR/Toyota) -1:12:31, ...12. Zapletal -4:39:25.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...