Rakušan Mayer ukončil norskou nadvládu v super-G

5:57
Pchjongčchang - Olympijským vítězem v superobřím slalomu se stal Rakušan Matthias Mayer a ukončil nadvládu norských lyžařů v této disciplíně. Druhý skončil se ztrátou 13 setin sekund Švýcar Beat Feuz a bronz získal Nor Kjetil Jansrud. Obhájce zlata ze Soči zaostal za Mayerem o 18 setin. Feuz a Jansrud si dojeli v Koreji již pro druhou medaili. Ve sjezdu byl Nor druhý a Švýcar třetí.

Austria's Matthias Mayer celebrates after finishing the men's super-G at the 2018 Winter Olympics in Jeongseon, South Korea, Friday, Feb. 16, 2018. (A ... foto: ČTK

SLEDUJEME ŽIVĚ: Samková bere bronz! Naváže na ní Sáblíková?

Z kvarteta českých lyžařů si vedl nejlépe dvacetiletý Filip Forejtek, který obsadil 34. místo. Hned za ním skončil Ondřej Berndt.

Norové ovládli super-G na předchozích čtyřech olympiádách. Jejich vítěznou sérii přerušil až Mayer, který si vynahradil zklamání ze čtvrtečního sjezdu, kde coby obhájce vítězství skončil až devátý.

Sedmadvacetiletý lyžař se stal teprve druhým rakouským vítězem této disciplíny v historii her po Hermannu Maierovi, který triumfoval v roce 1998 v Naganu. Zároveň překonal svého otce Helmuta, který skončil před třiceti lety v Calgary při olympijské premiéře superobřího slalomu druhý.

Austria's Matthias Mayer celebrates after finishing the men's super-G at the...
Austria's Matthias Mayer makes a turn during the men's super-G at the 2018...

Mayer, který v super-G vybojoval loni v lednu dosud poslední vítězství ve Světovém poháru, je druhým mužem, jenž dokázal na olympijských hrách opanovat obě rychlostní disciplíny. Před ním se to povedlo Norovi Akselu Lundu Svindalovi, který k triumfu v superobřím slalomu z Vancouveru 2010 přidal ve čtvrtek sjezdařské zlato.

Svindal se dnes musel spokojit s pátým místem. Před obhájce titulu se dostal Francouz Blaise Giezendanner, který překvapil čtvrtým místem.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.