Rajtoral slaví: vítězný bundesligový debut v základní sestavě

20:37
BERLÍN - Český reprezentant František Rajtoral zažil vítěznou premiéru v dresu Hannoveru. V 19. kole německé ligy se podílel na výhře 3:1 nad Mönchengladbachem. Leverkusen zdolal Stuttgart 2:1 a přerušil sérii tří porážek. Na první Bayern Mnichov, který má nedělní duel s Frankfurtem k dobru, ale ztrácí na druhé příčce tabulky deset bodů.

Ratoral (vlevo) slaví gól do sítě CSKA. foto: ČTK/AP

Rajtoral, který se do Hannoveru přesunul na hostování z Plzně v průběhu tohoto týdne, zaujal místo v základní sestavě na svém obvyklém postu pravého obránce. Poměrně jistý výkon dozadu podpořil ve 31. minutě i pokusem o střelu zpoza pokutového území, kterou ale obrana srazila na roh.

Hannover vykročil za druhým vítězstvím ve dvou zápasech pod koučem Tayfunem Korkutem zásluhou hlavičky útočníka Artjomse Rudněvse. Pojišťující gól přidal v 82. minutě Mame Biram Diouf, hned z protiútoku sice snížil Peniel Mlapa, vzápětí ale pečetil skóre znovu Diouf. Mönchengladbach na jaře podruhé prohrál a ztrácí v boji o Ligu mistrů.

Leverkusen po třech prohrách zabral

Leverkusen i Stuttgart v bundeslize shodně vyhrály naposledy 7. prosince a dnes to dlouho vypadalo, že sérii bez vítězství prodlouží. Za třemi body sice vykročil díky parádní trefě Moritze Leitnera zpoza pokutového území ve 12. minutě Stuttgart, ve 26. minutě ale nedůraz stopera Antonia Rüdigera využil Stefan Kiessling a vyrovnal.

Až těsně před koncem rozhodl o třech bodech pro Leverkusen hlavičkou střídající Eren Derdiyok. Stuttgart potřetí za sebou ztratil zápas, ve kterém vedl 1:0.

V duelu tabulkových sousedů byla úspěšnější Mohuč se Zdeňkem Pospěchem, která zdolala 2:0 Freiburg, v jehož základní sestavě byli záložníci Vladimír Darida a Václav Pilař. Rozhodující branku dal Korejec Pak Ču-ho a trefil se poprvé od letního příchodu z Basileje, krátce před koncem pojistil výhru jeho krajan Ku Ča-čchol.

Hamburk hazarduje s pověstí

Hamburk dál hazarduje s rolí jediného týmu, který zatím nechyběl v žádném z ročníků bundesligy. Svěřenci Berta van Marwijka, jejichž branku opět hájil Jaroslav Drobný, inkasovali v Hoffenheimu rozhodující gól už ve čtvrté minutě, kdy se trefil Roberto Firmino.

Těsně před poločasovou přestávkou navíc zvýšil Niklas Süle, po hodině hry přidal další zásah třetího nejofenzivnějšího týmu ligy Andreas Beck a uzavřel skóre na 3:0. Záložník Petr Jiráček sledoval pátou porážku svého týmu v řadě jen z lavičky náhradníků.

Brémy s obráncem Theodorem Gebre Selassiem prohrály v Augsburgu 1:3. Werder přitom vedl po vlastní brance Jana-Ingwera Callsena-Brackera od třetí minuty, soupeř však vyrovnal zásluhou Tobiase Wernera osm minut nato.

Brémy pak oslabil obránce Sergio García, který stihl dostat dvě žluté karty už do konce první půle, a Augsburg přesilovku využil. Ve druhé půli se trefili Halil Altintop a André Hahn a posunuli Augsburg na dva body od pohárových příček.

Německá fotbalová liga - 19. kolo:

• Schalke - Wolfsburg 2:1 (9. Santana, 81. K. Boateng - 65. Arnold)
  • Leverkusen - Stuttgart 2:1 (26. Kiessling, 84. Derdiyok - 12. Leitner)
  • Augsburg - Brémy 3:1 (11. Werner, 49. H. Altintop, 56. Hahn - 3. vlastní Callsen-Bracker)
  • Hoffenheim - Hamburk 3:0 (4. Firmino, 44. Süle, 61. Beck)
  • Mohuč - Freiburg 2:0 (24. Pak Ču-ho, 87. Ku Ča-čchol)
  • Hannover - Mönchengladbach 3:1 (82. a 90. Diouf, 57. Rudněvs - 84. Mlapa).