All Blacks jsou ve finále. Zdolali JAR a útočí na historickou obhajobu

19:36aktualizováno  19:53
LONDÝN - Ještě jedno vítězství a ragbisté Nového Zélandu se stanou prvním týmem v historii, který obhájí titul mistrů světa. V semifinále šampionátu v hustém dešti na londýnském Twickenhamu porazili Jižní Afriku o dva body 20:18, když po přestávce museli skóre otáčet.

JE TO TAM! Radost Nového Zélandu z vítězství. foto: Reuters

Nový Zéland prohrál poločas 7:12, po přestávce nejprve snížil a pak druhou pětkou střídající Barrett skóre otočil a tým nasměroval do finále.

O něj se hrálo až do poslední vteřiny, protože Jihoafričanům stačil jeden trestný kop nebo kop ze hry a mohli to být oni, kdo příští sobotu bude hrát o zlato.

Příští sobotu 31. října Nový Zéland vyzve lepšího z dvojice Austrálie - Argentina, druhé semifinále je na programu v neděli 25. října

Jižní Afrika - Nový Zéland 18:20 (12:7)

Dvakrát v historii mistrovstvích světa se stalo, že obhájce titulu se probil do finále. Jenže Austrálie v roce 2003 i Anglie o čtyři roky později své snažení ke zlatu nedotáhli.

STÁTNÍ HYMNY. Ragbisté Nového Zélandu a JAR před utkáním.
FAIR PLAY. Jesse Kriel (vlevo) a Sonny Bill Williams při přátelském gestu.

Povede se to Novému Zélandu? Pokud ano, zároveň by šampionát vyhrál potřetí, což by bylo nejvíc ze všech.

Ale Jižní Afrika mu cestu do finále maximálně ztížila. Od začátku trestala chyby Novozélanďanů, kteří vyhlíželi nervózně, prohrávali míče v ruckách i maulech, byli nedisciplinovaní a soupeři nabízeli trestné kopy. Ty útoková spojka Handre Pollard a pak jeho náhradní Pat Lambie proměňovali.

Nový Zéland musel neustále dotahovat. Sice na první kop Pollarda reagoval pětkou Kainoa, ale do poločasu jihoafričané utekli na 12:7.

Navíc Kaino za úmyslný ofsajd obdržel žlutou kartu a Novozélanďané museli hrát deset minut ve čtrnácti.