Pád antukového krále. Djokovič ve třech setech udolal Nadala

Roland Garros

18:41
PAŘÍŽ - Kdo čekal vyrovnanou bitvu, musel být zklamán. Očekávaný čtvrtfinálový souboj mezi Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem ve čtvrtfinále Roland Garros skončil jasnou výhrou srbského tenisty 7:5, 6:3, 6:1. Španěl tak od něj dostal nepříliš pěkný dárek k dnešním 29. narozeninám.

Rafael Nadal foto: Reuters

Pro Nadala to byla teprve druhá prohra v turnaji od jeho premiéry v Paříži v roce 2005. Před Djokovičem dokázal antukového krále z Mallorky dostat na Roland Garros na kolena jen Švéd Robin Söderling v osmifinále roku 2009.

„Je to pořád šampion,“ řekl Djokovič, jenž na kurtu z úcty k soupeři nepředváděl žádné bouřlivé oslavy. „Taktika byla hrát agresivně a soustředit se na každý míč, což není snadné, když hrajete proti Rafovi a tady,“ dodal.

Kdo ji zastaví? Rozjetá Šafářová v semifinále čtyřhry vyzve H+H

Djokovič v utkání ukázal, kdo je aktuálně pánem tenisové planety. Hrál agresivněji, pestřeji, dokázal si dojít pro vítězný volej i účinně hru zkracoval za síť. Nadal hrál pod tlakem údery o hodně kratší. Bojoval, ale nedokázal Srba vyhodit z rytmu.

V prvním setu začal Djokovič zostra a rychlým vedením 4:0 možná zaskočil i sám sebe. Nadal se dokázal poprvé a naposledy v duelu zvednout a srovnal. Byl to ale Djokovič, kdo měl více příležitostí a proměnil šestý setbol na 7:5.

První set trval hodinu a sedm minut a další dva sety se už dohromady hrály jen hodinu a 19 minut. Djokovič od stavu 2:3 ve druhé sadě získal osm her v řadě a Nadalovu bezmoc vystihovalo i jeho slábnoucí hekání při úderech.

Radael Nadal (vlevo) a Novak Djokovič
Rafael Nadal

Oba hráči měli shodně 30 nevynucených chyb, ale Djokovič jasně vyhrál na vítězné míče v poměru 45:16. Nenechal soka nadechnout a nemilosrdně ho srazil na kolena. Zlomený Nadal v sobě nenašel síly na odpor a souboj ukončil dvojchybou.

„Novak byl prostě příliš dobrý, tak jednoduché to je,“ řekl Nadal. „Ale prohrál jsem tu v roce 2009 a nebyl to konec všeho. Dneska jsem prohrál, ale taky to není konec. Budu tvrdě pracovat a vrátím se silnější,“ dodal.

Na kontě Španěla tak zatím zůstane sedmdesát vítězných zápasů na Roland Garros a nezmění se ani číslo 9 na patě jeho boty symbolizující jeho předchozí tituly.

Ve světovém žebříčku Nadal po dnešní porážce určitě klesne až na konec první desítky. Pokud do finále postoupí Francouz Jo-Wilfried Tsonga, bude bývalý tenisový král až jedenáctý.