Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Radil bojuje o NHL. Proti Calgary se předvedl gólem a asistencí

10:05
NEW YORK - Český hokejový útočník Lukáš Radil se před úterním přípravným zápasem na nový ročník NHL vrátil z farmy do prvního týmu San Jose, ani gólem a asistencí ale nezabránil porážce na ledě Calgary 5:7. Za vítěze si připsal dvě asistence forvard Michael Frolík, čtyři branky inkasoval během svého přestavení v první polovině utkání David Rittich.

Lukáš Radil v dresu San Jose Sharks v zápase s Calgary Flames foto: Reuters

Osmadvacetiletý Radil byl v neděli poslán do AHL do celku San Jose Barracuda, ale v úterý se spolu s dalšími 13 spoluhráči vrátil do kádru Sharks. Ve svém čtvrtém utkání v přípravě bodoval podruhé, ve čtvrtečním duelu v Anaheimu při výhře 7:3 zaznamenal rovněž branku a přihrávku.

V Calgary Radil ve 14. minutě překonal krajana Ritticha a pouhých osm vteřin po snížení Johnnyho Gaudreaua na 1:2 vrátil San Jose dvoubrankový náskok. Za tři minuty si ještě připsal asistenci u branky Maxima Letunova, který zvýšil na 4:1.

Radil podepsal v dubnu se Sharks jako nedraftovaný volný hráč roční dvoucestný kontrakt a bojuje o premiéru v NHL. Uplynulé tři sezony strávil odchovanec Pardubic ve Spartaku Moskva v KHL.

Lukáš Radil v dresu San Jose Sharks v zápase s Calgary Flames
Marc-Andre Gragnani v souboji o puk s Lukášem Radilem.

Jeho týmu ale v Calgary vedení 4:1 ani 5:4 nestačilo a prohrál. Přispěl k tomu i Frolík, který asistoval 10 sekund před koncem druhého dějství u gólu Gaudreaua na 5:5 i ve 46. minutě u vítězného gólu Sama Bennetta. Rittich utkání opustil v 31. minutě za stavu 3:4 se 14 úspěšnými zákroky na kontě. Nahradil jej Jon Gillies, který inkasoval z 11 střel jednou.

Na první výhru až v pátém testu dosáhl letošní vítěz Stanleyova poháru Washington, který vyhrál v St. Louis a asistencí k tomu přispěl obránce Michal Kempný. V polovině utkání byl u akce, při které John Carlson předložil puk před prázdnou branku Nathanovi Walkerovi. Australský útočník, který se před odchodem do zámoří do roku 2013 zdokonaloval v dresu Vítkovic, zvýšil snadno na 2:0.

Obránce Jan Rutta si připsal také asistenci, ale jeho Chicago podlehlo doma Detroitu 6:8. Rutta byl ve 39. minutě u gólu na 4:6, jeho ránu od modré čáry tečoval kapitán Jonathan Toews.