Rachna, kachna, finále 2001, zápas s Finy. Čeští hokejisté jsou na obraty specialisté

6:00
PRAHA - Jestli je v historii mistrovství světa někdo expert na obraty ve skóre v hodině dvanácté, tak jsou to čeští hokejisté. Připomeňte si nejslavnější české výhry ze zdánlivě beznadějných situací.

Českému týmu se v pondělí proti Finům nepovedl první velký obrat v historii MS. foto: ČTK/AP

Zákl. skupina 2017: Česko - Finsko 4:3 po sam. nájezdech

Podrobnosti pondělního zápasu si mnozí z vás jistě pamatujete. Dvanáct minut před koncem snížil na 1:3 Roman Horák, v 58. minutě se trefil Radko Gudas a o 23 sekund později vyrovnal Jan Kovář. Obrat pak proměněným samostatným nájezdem dovršil Robin Hanzl. Dlužno dodat, že Češi po čtyřech podobných obratech šampionát vždy vyhráli, jak si povedou tentokrát?

Semifinále MS 2010: Česko - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech

Už samotný šampionát byl ve znamení obratu. Češi museli během dvou dnů porazit Lotyšsko a Kanadu, aby poprvé v historii šampionátů nechyběli ve vyřazovacích bojích. To se jim povedlo, poté ve čtvrtfinále po nájezdech porazili 2:1 Finsko, i když po dvou třetinách prohrávali. V semifinále se Švédskem prohrávali od poloviny zápasu 1:2 a i přes velké šance se jim vyrovnat nedařilo. Osm sekund před koncem se však po přihrávce současného českého kapitána Jakuba Voráčka trefil Karel Rachůnek a dvojice Lukáš Kašpar - Jan Marek opět posunula český tým dál. Ve finále pak český tým výhrou 2:1 překazil zlatý hattrick Rusů.

Čtvrtfinále MS 2005: Česko - USA 3:2 po sam. nájezdech

Na šampionátu v roce 2004 v Praze Češi vedli ve čtvrtfinále nad USA 2:0, přesto nakonec odjížděli z ledu poraženi po prohře 2:3 po samostatných nájezdech. O rok později ve Vídni na sebe Češi a Američané narazili ve čtvrtfinále znovu a tentokrát to byl tým USA, který po dvou třetinách vedl 2:0. Ve 42. minutě však snížil Marek Židlický a v 50. minutě vyrovnal Jaroslav Špaček. V samostatných nájezdech se jako jediný prosadil Martin Ručinský a vrátil Američanům porážku do roka a do dne. I tehdy vedl obrat k triumfu, v semifinále Češi v prodloužení udolali Švédy, ve finále pak překazili výhrou 3:0 zlatý hattrick Kanadě.

Finále MS 2001: Česko - Finsko 3:2 v prodloužení

Češi po dvou třetinách prohrávali 0:2, přesto díky gólu Martina Procházky snížili a v 55. minutě vyrovnal Jiří Dopita. V závěru třetí třetiny a v prodloužení svěřence Josefa Augusty několikrát zachránil Milan Hnilička a v čase 70:38 rozhodl o zlatém hattricku bekhendovým blafákem David Moravec. Šampionát byl vůbec zvláštní tím, že v sedmi z devíti případů Češi prohrávali, přesto osm zápasů vyhráli.

2. zápas semifinále MS 1999: Česko - Kanada 6:4, 4:3SN

První semifinálový zápas Češi s Kanadou prohráli 1:2, a tak ve druhém duelu museli vyhrát, aby si vynutili prodloužení, případně samostatné nájezdy. Ve 49. minutě však prohrávali 3:4, takže museli vstřelit dvě branky. Během necelé minuty se dvakrát trefil Radek Dvořák a do prázdné brány v 60. minutě výhru pojistil David Moravec. Zápas poté dospěl do samostatných nájezdů a postupu do finále rozhodl současný asistent trenéra Jaroslav Špaček. Ve druhém finále proti Finsku rozhodl o triumfu Čechů v čase 76:32 Jan Hlaváč.