Pýcha německého fotbalu padla, Dortmund v Evropské lize končí

23:29
PRAHA - Vyřazovací fáze fotbalové Evropské ligy dnes poznala další tři účastníky. Postup ze skupiny D si zajistil PAOK Soluň, který zvládl utkání s Dinamem Záhřeb, jemuž nepomohl ani návrat českého útočníka Miroslava Slepičky po operaci břišních svalů. V pohárové Evropě překvapivě končí lídr německé ligy Dortmund, který remizoval 2:2 se Sevillou. Španělé tak jdou dál stejně jako ve skupině K Neapol, která porazila Steauu Bukurešť gólem Edinsona Cavaniho v nastavení.

Fotbalisté Dormundu (brankář Roman Weidenfeller) foto: Reuters

Šlágr středečního programu závěrečného kola skupin mezi Dortmundem a Sevillou přinesl ofenzivní podívanou, kdy oba celky bojovaly o výhru znamenající postup. Ve formě hrající Dortmund se brzy ujal vedení po tečované ráně Kagawy, ale Sevilla zúročila zkušenosti, které nabrala při triumfech v Poháru UEFA v sezonách 2006 a 2007.

Romaric s Kanoutém skóre otočili a zajistili španělskému celku vstupenku do vyřazovací části. Nic už na tom nezměnilo ani Subotičovo srovnání. Dortmund končí a může se na jaře soustředit jen na boj o německý titul.

Drama se odehrálo i v Neapoli, která potřebovala vyhrát nad Steauou Bukurešť, ovšem rumunský celek skvěle bránil. Italy vysvobodil až v třetí minutě nastavení uruguayský útočník Cavani.

Nejlepší střelci EL

7 - Falcao (Porto),
5 - Wilfried (Sparta), Necid (CSKA Moskva), Milevskij (Dynamo Kyjev), Rossi (Villarreal), Cavani (Neapol),

Neapol je tak zatím jediným italským celkem, který si vybojoval účast mezi 32 nejlepšími týmy soutěže. Přidat se k němu může ještě Sampdoria Janov, zatímco Juventus Turín a Palermo jsou už ze hry.

Slepička Záhřebu k postupu nepomohl
Dinamo Záhřeb potřebovalo k postupu doma porazit PAOK a dlouho drželo naději. Pak však chorvatská obrana neuhlídala zkušeného útočníka Dimitrise Salpingidise, který rozhodl o postupu řeckého celku. Dinamu přišel pomoci zvrátit výsledek i navrátilec Slepička, ani on však na pozornou soluňskou obranu nevyzrál.

Villarreal měl jistotu postupu, ale potřeboval vítězství, aby skončil první ve skupině D a měl tak lehčí los vyřazovací části. V Bruggách brzy prohrával, zachránil ho však ve formě hrající Ital Giuseppe Rossi. Ten dvěma góly skóre otočil na konečných 1:2 a s pěti brankami se dotáhl v tabulce střelců na druhé místo, o které se dělí mimo jiné s Bonym Wilfriedem ze Sparty a Tomášem Necidem z CSKA Moskva.

Ve "sparťanské" skupině F vybojovalo Palermo vítězství na půdě Lausanne, přestože nastoupilo s mnoha náhradníky v sestavě. Jediný gól zápasu vstřelil šest minut před koncem střídající obránce Ezequiel Muňoz. Besiktas vyhrál doma nad Rapidem Vídeň 2:0, ale přišel o českého obránce Tomáše Zápotočného, který musel v 23. minutě nuceně střídat. Bližší informace o jeho zranění zatím nejsou známy.

Výsledky Evropské ligy

Skupina D:
Dinamo Záhřeb - PAOK Soluň 0:1 (0:0)
Branka: 60. Salpingidis. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

FC Bruggy - Villarreal 1:2 (1:2)
Branky: 28. Kouemaha - 30. a 34. z pen. Rossi. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Skupina E:
Alkmaar - Borisov 3:0 (1:0)
Branky: 7. a 84. Sigthorsson, 86. Maher. Rozhodčí: Deaconu (Rum.).

Dynamo Kyjev - Šeriff Tiraspol 0:0
Rozhodčí: Kircher (Něm.).

Skupina F:
Lausanne - Palermo 0:1 (0:0)
Branka: 84. Muňoz. Rozhodčí: Genov (Bulh.).

Skupina J:
Karpaty Lvov - Paris St. Germain 1:1 (1:1)
Branky: 45. Fedeckyj - 39. Luyindula. Rozhodčí: Berntsen (Nor.).

Sevilla - Dortmund 2:2 (2:1)
Branky: 31. Romaric, 35. Kanouté - 4. Kagawa, 49. Subotič. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.)

Skupina K:
Neapol - Steaua Bukurešť 1:0 (0:0)
Branka: 90.+3 Cavani. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 90.+6 Cannavaro (Neapol).

Liverpool - Utrecht 0:0
Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).

Skupina L:
Besiktas Istanbul - Rapid Vídeň 2:0 (2:0)
Branky: 32. Quaresma, 45. Ernts. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).

FC Porto - CSKA Sofia 3:1 (1:0)
Branky: 23. Otamendi, 55. Micael, 90. Rodriguez - 48. Delev. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).